13 Temmuz 2024

Zatürre Aşısı

Halk arasında Zatürre aşısı olarak bilinen tibbi adı pnömokokal aşılar iki gruba ayrılır. Her iki tip pnömokokal aşı da ölü (inactive) bakteri aşısıdır. Ve hastalığa neden olmamakta aksine zatürre hastalığını önlemektedir.

PPV23 – Pnömokokal polisakkarid aşı : 23 tip ölü pnömokok bakterisi içermektedir.

  • 65 yaş ve üzerindeki kişiler
  • 2 yaşın üzerinde ve Kalp hastalığı olan çocuklar, orak hücreli anemi, Akciğer Hastalığı, Karaciğer Hastalıkları (siroz), Diyabet, beyin-omurilik sıvı kaçağı olan kişiler,
  • 2 yaşın üzerinde olup ve enfeksiyonlara karşı vücudun bağışıklık sistemini zayıflatan Hodgkin hastalığı, Böbrek yetmezliği, Lenfoma, Lösemi, Multiple myelom hastalığı olan kişiler, HIV enfeksiyonu ve AIDS olan, dalağı alınmış veya işlev görmeyen, organ nakli yapılmış kişiler,
  • 2 yaşın üzerinde olup ve vücüdün enfeksiyon hastalıklarına karşı direncini azaltan bir ilaç kullanan veya tedavi almakta olan kişiler (uzun süreli steroid tedavisi alan kişiler, bazı kanser ilaçları ve radyasyon tedavisi alanlar)
  • Astım ya da sigara içen kişiler aşılanmaları önerilmektedir

* PPV23 aşısı yüksek risk altında olan kişilere “bir kez olmak üzere tekrarlanmalıdır”

  • İlk doz aşı 65 yaşından önce ve sonra olan kişiler bir önceki dozdan sonra 5 yıl geçmişse ikinci doz PPV23 aşısı olmalıdırlar.
  • 2 yaşından büyük olup Kalp hastalığı, Diabet, HIV enfeksiyonu olan kişiler ilk dozdan sonra 5 yıl ve daha fazla süre geçmişse ikinci dozu olmalıdırlar.
  • Diyabet, orak hücreli anemisi olanlar, AIDS/HIV enfeksiyonu olup yüksek risk altındaki çocuklar bebekliklerinde tam seri PCV23 aşısı olmuş olsalar dahi bir doz daha PPV23 aşısı olmalıdırlar.

 PVC7 – Pnömokokal konjüge aşı : 7 tip ölü bakteri kapsülünü oluşturan polisakkarid yapıyı protein yapıda olan difteri toksinine (mikroorganizmanın salgıladığı zehir) bağlanmış/ konjüge edilmiş aşı tipidir

  • 2 yaşın altındaki tüm çocuklar
  • 2-5 yaş arasında olup ve orak hücreli anemisi olan, dalağı olmayan veya işlev görmeyen, HIV/AIDS veya bağışıklık sistemini zayıflatan başka bir hastalığı olan ( Diyabet, Kanser gibi), bağışıklık sistemini zayıflatan ilaç (steroid, kanser ilaçları vs) kullananlar kişiler.

PCV7 aşısı tüm sağlıklı bebekler ve küçük çocuklar 2,4,6.aylarda üç doz ve 12. ve 15. aylar arasında tekrar dozu ile “dört doz” olmalıdır.

 

 

 

 

Bunu Gördünüz mü?

İlaç Yönetimi Nasıl Olmalı?

İlaç yönetimi, ister reçeteli isterse reçetesiz (OTC) olsun gün geçtikçe zorlaşmaya başladı. Günümüzde birden fazla …