21 Eylül 2019
Ana Sayfa / Bebek Bakımı / Yeni Doğan ve Bakımı / Yeni Doğan Bebeklerde Ortak Hastalıklar

Yeni Doğan Bebeklerde Ortak Hastalıklar

Anne olmak büyük sorumluluk üstelik de meşakkatli. Bebeğinizde normal olmayan durumu fark etmek içgüdüsel duyarlılığa bağlı olmakla birlikte bebeğinizin olabilecek sağlık sorunlarına karşı bilgilenmek, hazırlıklı olmak zamanında karar almanızda yardımcı olacaktır.

Bu yazımızda yeni doğan bebeklerde ortak hastalıklar konusuna değinmek istiyoruz.

Kolik;

Kolik genellikle bebeklerde iki haftalık oldukdan sonra başlayıp üçüncü ayın sonuna doğru sona erer. Tipik özelliği akşam saatlerinde başlayıp uzun süren ağlamayla seyreder ve eğer ağrısı varsa ayaklarını karnına doğru çekerler. Bu durum bebeklerde sık rastlanmakla birlikte nedeni bilinmemektedir. Uzun süren ağlamalar yorgun annede gerginlik, endişe yaratabilir. Sakin kalmaya çalışın ve yanınızda güvendiğiniz birinin eşiniz, anneniz vs. desteğini isteyiniz. Bebeğinizi yüzünü aşağı bakacak şekilde kolunuzun üzerine yatırıp sırtını diğer elinizle ovalamak bebeğin sakinleşmesine neden olur. Ayrıca doktorunuza danışarak kolik sendromunu rahatlatan damlalardan kullanmanız gerekebilir.

Kabızlık;

Özellikle hazır biberon maması ile beslenen bebeklerdegörülme sıklığı daha fazla olmakla birlikte katı besinlere geçildiğinde bebeklerde genel sağlık sorunu olan kabızlık belirtileri arasında tavşan kakası gibi kuru, sert dışkılama ve sıklığının azalmasıdır. Rengi yediklerine göre değişmektedir. Bebeğiniz beslenmeyi reddediyorsa,çok ağlıyorsa ve iyi görünmüyorsa endişelenmeniz gereklidir ve doktorunuza danışmanız gerekir.

Özellikle hazır biberon maması ile beslenen bebeklere, katı besinlere geçtiğiniz bebeğinize kaynamış soğumuş su vermeyi ihmal etmeyiniz.

Pişik;

Çok sık rastlanan bir durumdur. Bebeğin poposunda kızarıklık, kırmızı noktalar alanlar oluşur. Bebeğin bezini günde en az 4 kere değiştirmeyi ihmal etmeyiniz. Bebeğiniz 3 aylık olana kadar poposunu ıslak mendil yerine sadece pamuklu bez ve ılık su ile temizleyiniz. Eğer bebeğinizin bezinden kaynaklandığını düşünüyorsanız markasını değiştirebilirsiniz.

Ateş;

Bebeğinizin ateşi olduğundan şüpheleniyorsanız emin olmak için kulak termometresi ile ya da koltuk altından dijital termometre ile ölçebilirsiniz. Koltuk altından ölçülen ateş 36,4 ºC ise normaldir. Ancak enfeksiyon varlığında vüvut ısısı 37,5 ºC üzerindedir. Bebek üc aylığın altında ve ateşi 38 ºC veya daha yüksek ise, bebeğiniz 3-6 aylık arasında ve ateşi 39 ºC veya üzerinde ise derhal doktorunuza müracat ediniz. Doktora gidene kadar süre içinde bebeğiniziserin tutmaya çalışınız. Sık sık su veya hazır biberon maması veriniz veya emziriniz.

Bunu Gördünüz mü?

Bebeklerde Gaz Sancısı ile Nasıl Başa Çıkılır?

Bebeklerde gaz sancısı hafif veya şiddetli olarak birçok bebeğin başına gelen ve yeni annelerin karşılaştığı …

Barkod Etiketi üretimi yapan firmaların işi ciddi bir iştir. Bu anlamda sizin de hangi firmayla çalışma yatığınız çok büyük önem taşır. Kullanım alanı sınırsızdır. Her alanda ve her sektörde bu etiketlere ihtiyaç duyulur. Etiket çeşitleri ve Barkod etiketleri, seri üretimle hazırlanmaktadır. Etiketler ahşap, plastik, metal ya da cam gibi ambalajlı ürünlerin üzerilerine ugulanır.
Mide botoksu midenin belirli yerlerine botoks maddesi enjekte etme suretiyle midedeki kasların çalışmasını sınırlandırmayı ve sayede midenin gıdaları sindirim sürecini yavaşlatarak buna bağlı olan açlık-tokluk hissi süresinin de uzatılmasını amaçlayan ameliyatsız kolay kilo verme tedavisidir. Botoks uygulanırken, midenin detaylı şekilde içerden görüntülenmesini sağlayan endoskopi uygulaması ile gerçekleştirilir. Bu sayede hastaya sadece gastroskpik uygulaması kadar bir rahatsızlık olur. Özellikle diyet programlarına ve düzenli egzersizlere uymakta zorlanan ve buna bağlı olarak da obeziteye yakalanan, bu yüzdende obezitenin sebep olduğu çeşitli sağlık sorunları olan kişiler için mide botoksu bir devrim niteliğindedir ve son yıllarda ülkemizde yaygın olarak kullanılmaktadır.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Termal Etiket Eco Termal etiket, yüzeyinde hami bir katman bulunmayan miktar çeşididir. Kumbara üzerine termal lamine edilmesi sonucunda oluşmaktadır. Kullanılan barkod yazıcının baş bölgesindeki ısı beraberlik birlikte termal sıvılaşma özelliği gösterir dahi bu şekilde Eco termal etiketin üzerine baskı alınır. Bu termal etiketlere yumruk termal olarak (ısıyla) yapılır ve yerde yüzden ribon kullanılmaz. Ribon kullanımı olmadığı için tahakküm maliyeti sıfıra yakındır.
Dijital Baskı ve baskı etiketi teknolojileri geliştikçe firmaların büyük ebatlı etiket ihtiyaçlarına da dijital çözümler sunulmaya başlamıştır. Böylece, birbirinden canlı renklerin ve kusursuz çizgilerin hakimiyetindeki büyük ebatlı dijital baskı etkileri; kurumsal firmaların reklam kampanyalarındaki en iddialı unsurlarına dönüşmüştür.