13 Temmuz 2024

Yeni Doğan Bebeklerde Ortak Hastalıklar

Anne olmak büyük sorumluluk üstelik de meşakkatli. Bebeğinizde normal olmayan durumu fark etmek içgüdüsel duyarlılığa bağlı olmakla birlikte bebeğinizin olabilecek sağlık sorunlarına karşı bilgilenmek, hazırlıklı olmak zamanında karar almanızda yardımcı olacaktır.

Bu yazımızda yeni doğan bebeklerde ortak hastalıklar konusuna değinmek istiyoruz.

Kolik;

Kolik genellikle bebeklerde iki haftalık oldukdan sonra başlayıp üçüncü ayın sonuna doğru sona erer. Tipik özelliği akşam saatlerinde başlayıp uzun süren ağlamayla seyreder ve eğer ağrısı varsa ayaklarını karnına doğru çekerler. Bu durum bebeklerde sık rastlanmakla birlikte nedeni bilinmemektedir. Uzun süren ağlamalar yorgun annede gerginlik, endişe yaratabilir. Sakin kalmaya çalışın ve yanınızda güvendiğiniz birinin eşiniz, anneniz vs. desteğini isteyiniz. Bebeğinizi yüzünü aşağı bakacak şekilde kolunuzun üzerine yatırıp sırtını diğer elinizle ovalamak bebeğin sakinleşmesine neden olur. Ayrıca doktorunuza danışarak kolik sendromunu rahatlatan damlalardan kullanmanız gerekebilir.

Kabızlık;

Özellikle hazır biberon maması ile beslenen bebeklerdegörülme sıklığı daha fazla olmakla birlikte katı besinlere geçildiğinde bebeklerde genel sağlık sorunu olan kabızlık belirtileri arasında tavşan kakası gibi kuru, sert dışkılama ve sıklığının azalmasıdır. Rengi yediklerine göre değişmektedir. Bebeğiniz beslenmeyi reddediyorsa,çok ağlıyorsa ve iyi görünmüyorsa endişelenmeniz gereklidir ve doktorunuza danışmanız gerekir.

Özellikle hazır biberon maması ile beslenen bebeklere, katı besinlere geçtiğiniz bebeğinize kaynamış soğumuş su vermeyi ihmal etmeyiniz.

Pişik;

Çok sık rastlanan bir durumdur. Bebeğin poposunda kızarıklık, kırmızı noktalar alanlar oluşur. Bebeğin bezini günde en az 4 kere değiştirmeyi ihmal etmeyiniz. Bebeğiniz 3 aylık olana kadar poposunu ıslak mendil yerine sadece pamuklu bez ve ılık su ile temizleyiniz. Eğer bebeğinizin bezinden kaynaklandığını düşünüyorsanız markasını değiştirebilirsiniz.

Ateş;

Bebeğinizin ateşi olduğundan şüpheleniyorsanız emin olmak için kulak termometresi ile ya da koltuk altından dijital termometre ile ölçebilirsiniz. Koltuk altından ölçülen ateş 36,4 ºC ise normaldir. Ancak enfeksiyon varlığında vüvut ısısı 37,5 ºC üzerindedir. Bebek üc aylığın altında ve ateşi 38 ºC veya daha yüksek ise, bebeğiniz 3-6 aylık arasında ve ateşi 39 ºC veya üzerinde ise derhal doktorunuza müracat ediniz. Doktora gidene kadar süre içinde bebeğiniziserin tutmaya çalışınız. Sık sık su veya hazır biberon maması veriniz veya emziriniz.

Bunu Gördünüz mü?

Bebeklerde Gaz Sancısı ile Nasıl Başa Çıkılır?

Bebeklerde gaz sancısı hafif veya şiddetli olarak birçok bebeğin başına gelen ve yeni annelerin karşılaştığı …