21 Eylül 2019
Ana Sayfa / Çocuk Gelişimi ve Eğitimi / Yaramaz Çocuk ile Nasıl Başa Çıkarım?

Yaramaz Çocuk ile Nasıl Başa Çıkarım?

Yaramaz çocuk ile baş etmek zor gibi görünsede büyümekte olan miniklerinizin neden yaramazlık yaptıklarını, direndiklerini, olumsuz davranışlar sergilediğini anlamak onlar için de kendiniz için de bu sorunun üstesinden gelmeniz için önemlidir.

Bebeklikten çocukluğa geçiş dönemi kısmen zor bir süreç. Çocuğunuz artık daha açık bir kişilik sergiliyor ve bu yeni kişilik özgürlüğünü sürdürmeye çok daha güçlü ihtiyaç duyuyor.

Bu dönemde eğer çocuğunuza bebek gibi davranmanız davranışlarıyla “size karşı zorluk çıkarması” olarak geri tepecektir. Çocuğunuz bu duruma karşı yaklaşımı ve düşünce şekli istediğinizi yapmamak, geri çevirmek olacaktır. Buna karşı en iyi yaklaşım; yapmadığı şeyleri oyuna ve göreve dönüştürerek önüne sunmaktır. Direkt istekleriniz çocuğunuz için büyük bir olasılıkla klasik cevap ile yani “Hayır” veya Neden? cevabına dönecektir.

Çocuğunuzun Dünyayı Nasıl Gördüğünü Anlayın veya Anlamayı Deneyin;

Eğer çocuğunuzunyaramaz çocuk” davranışlarını ve direnişlerini onun büyüme ve gelişmesinin bir parçası olarak görürseniz, bu anları kontrol altına almak sizin için daha kolay olacaktır. Size karşı meydan okumalarıyla ve olumsuz davranışlarıyla aslında çocuğunuz kendi bireyselliğini, özgürlüğünü ortaya koymaya çalışıyor.

Bazı inatçılıklarını, terslenmelerini ve dargınlıklarının doğal olduğunu kabul etmelisiniz. Sakin kalın ve bu anlarda sizin davranışlarınızın onun için rehber ve öğretici olması gerektiğini hatırlayınız.

Dünya çocuğunuz için büyüleyici, heyacan verici ve çoğunlukla yaralayıcı bir yerdir, bu nedenle Dünyayı onun gözüyle anlamaya çalışmak için empati kurmanız ve bunu denemeniz gerekmektedir. Bu yöntem ile ebevyn olarak, bu sorunlarla kolayca üstesinden gelebileceksiniz.

Çocuğunuzun yaramazlıklarıyla başa çıkmak için öneriler;

Bazı kişiler çocuklar için zaman aşımı yöntemini kullanmayı desteklerler. Bunun için çocuğun belli bir alanda kısa bir süreliğine tek başına ve sessizce oturması istenerek disipline edileceğini savunurlar. Çocuğun ne ebeveyni ne de başka biriyle iletişime geçmemesi gereklidir. Ancak, etkili bir zaman aşımı uygulması çocuğunuz için genellikle başarması zor bir durumdur. Bu yaştaki çocukların (1,5-3 yaş) uzun süre oturması mümkün gözükmemektedir. Çocuğa sürekli olarak oturmasını istemeniz ve onu dizginlemeye çalışmanız problemi daha da kötüleştirir.

Genç çocuğunuz ile olan davranış biçiminin en iyi yolu onu geri yönlendirme fikridir. Bu çocuğunuzu o durumdan uzak tutarak başka bir şeye yönlendirmeye çalışmak demektir ki, çocuklar için zaman aşımı yönteminden çok daha iyi çalışan bir yöntemdir.

Örneğin;

  • Eğer çocuğunuz oyuncağını önünden atıyorsa oyuncağı çocuğunuzdan uzaklaştırmak, yeniden yönlendirme yöntemine iyi bir örnektir. Aynı zamanda çocuğa “ eğer oyuncağıyla güzelce oynamayacaksa, başka bir şeylerle oynamak zorunda olacağını” söylemek gerekiyor.

  • Bazı çocuklar nefeslerini tutarak kendi yollarını bulmaya çalışırlar. Ve bunu size karşı kullanmak isteyebilirler. Çocuğun nefes tutmasıyla aslında duygularını tutmaya çalıştığını bilmenizi isteriz. Bu durumda çocuğun nefes tutmasını size karşı kullanmasını önlemek ve problemi anlamak için ona doğru eğilerek yumuşakca “nefesini tutmayı bırakmalısın, bunun yerine problemin ne olduğunu söyleyebilsen, sorunu çözeceksin” yaklaşımı daha çok işe yarayabilmektedir.

Unutmayalım ki, sakin kalmak ve sabırlı olmak her iki taraf içinde huzurlu ve mutlu bir ilişki demektir.

Bunu Gördünüz mü?

Çocuklarda Okul Çağı Dönemi

Çocuğunuz okul çağı yaşında ise onunla ilgili önemli noktaları bilmelisiniz. Onunla ilgili bu noktaları bilmeniz …

Barkod Etiketi üretimi yapan firmaların işi ciddi bir iştir. Bu anlamda sizin de hangi firmayla çalışma yatığınız çok büyük önem taşır. Kullanım alanı sınırsızdır. Her alanda ve her sektörde bu etiketlere ihtiyaç duyulur. Etiket çeşitleri ve Barkod etiketleri, seri üretimle hazırlanmaktadır. Etiketler ahşap, plastik, metal ya da cam gibi ambalajlı ürünlerin üzerilerine ugulanır.
Mide botoksu midenin belirli yerlerine botoks maddesi enjekte etme suretiyle midedeki kasların çalışmasını sınırlandırmayı ve sayede midenin gıdaları sindirim sürecini yavaşlatarak buna bağlı olan açlık-tokluk hissi süresinin de uzatılmasını amaçlayan ameliyatsız kolay kilo verme tedavisidir. Botoks uygulanırken, midenin detaylı şekilde içerden görüntülenmesini sağlayan endoskopi uygulaması ile gerçekleştirilir. Bu sayede hastaya sadece gastroskpik uygulaması kadar bir rahatsızlık olur. Özellikle diyet programlarına ve düzenli egzersizlere uymakta zorlanan ve buna bağlı olarak da obeziteye yakalanan, bu yüzdende obezitenin sebep olduğu çeşitli sağlık sorunları olan kişiler için mide botoksu bir devrim niteliğindedir ve son yıllarda ülkemizde yaygın olarak kullanılmaktadır.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Termal Etiket Eco Termal etiket, yüzeyinde hami bir katman bulunmayan miktar çeşididir. Kumbara üzerine termal lamine edilmesi sonucunda oluşmaktadır. Kullanılan barkod yazıcının baş bölgesindeki ısı beraberlik birlikte termal sıvılaşma özelliği gösterir dahi bu şekilde Eco termal etiketin üzerine baskı alınır. Bu termal etiketlere yumruk termal olarak (ısıyla) yapılır ve yerde yüzden ribon kullanılmaz. Ribon kullanımı olmadığı için tahakküm maliyeti sıfıra yakındır.
Dijital Baskı ve baskı etiketi teknolojileri geliştikçe firmaların büyük ebatlı etiket ihtiyaçlarına da dijital çözümler sunulmaya başlamıştır. Böylece, birbirinden canlı renklerin ve kusursuz çizgilerin hakimiyetindeki büyük ebatlı dijital baskı etkileri; kurumsal firmaların reklam kampanyalarındaki en iddialı unsurlarına dönüşmüştür.