21 Eylül 2019
Ana Sayfa / e-Eczacı / Tuz Tüketimi Nasıl Azaltılır

Tuz Tüketimi Nasıl Azaltılır

Günlük tuz tüketimi fazlalığı sadece yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, diyabet ve kalp hastalığı olan kişilerde uygulanacak bir kural değildir. Ailede bu hastalıklara sahip kişilerin olması sizinde risk altında olduğunuzun göstergesidir. Ayrıca tuz tüketimini azaltmak için hiç bir nedeniniz olmadığını düşünebilirsiniz. Oysaki, sağlıklı bir beslenme için günlük tuz tüketimini belirli bir ölçüde tutmak sizi bu tür risklere karşı vücudunuzu daha güçlü kılar. Vücudumuzun ihtiyacı olan günlük tuz tüketimi sadece 3 gram’dır. Sofra tuzu olarak kullanılan tuz tüketimi günlük 3 gram olmalıdır.

Günlük yaşamımızda sıklıkla yer almaya başlayan işlem görmüş yiyecekler, cipsler gibi paketlenmiş atıştırmalıklar, konserve hazır yiyecekler… Bunlar lezzetli olmaları ve raf ömürleri uzun olması istendiğinden dolayı içerdikleri tuz oranı oldukça yüksektir. Bu tür yiyeceklerin etiketlerinde sodyum ( sodyum klorür – NaCl ) yani tuz miktarını mutlaka kontrol ederek alınız. Etiketinde tuz oranı belirtilmemiş yiyecekleri tercih etmeyiniz.

Eğer günlük beslenmenizde tuz oranını azaltmak kararına hazırsanız işte size öneriler;

  • Yemeklerinize eklediğiniz tuz miktarını azaltın.

  • Yemeklerinizi tatmadan önce tuz eklemeyin.

  • Sofranızdan tuzluğu kaldırın.

  • Farklı lezzetler için farklı baharatlar kullanmayı deneyin.

  • Salatalarınız için limon, sirke kullanmayı tercih edin.

  • Tuzla karıştırılmış sarmısak, soğan, kereviz gibi baharatları kullanmayın ya da kullanacaksanız fazladan tuz ilavesi yapmayın.

  • Turşu ve zeytin kullanım miktarını azaltın.

  • Ketçap, soya sosu, teriyaki sos, hazır salata sosları, barbekü sosu yüksek oranda tuz içerirler, azar azar kullanın.

  • Konserve kullacaksanız suyunu süzün ve suyla iyice yıkadıktan sonra kullanın.

Her şey vücudunuzu nasıl alıştırdığınıza bağlı. Günlük yemek tariflerinizi gözden geçirin, örneğin kısıra turşu koyma adetiniz varsa bol salça da kullanıyorsanız ekstra tuz ilavesine gerek olmaz. Peynir örneğin, tuz oranı çok yüksek olan bir ürün olup miktarını azaltın ya da tuzsuz peynir tüketiniz. Kuruyemişlerin tuzla kavrulmamış olanlarını yemeyi tercih edin.

İşlenmiş yiyeceklerin tüketiminde çok dikkatli olun. Salam, sucuk, sosis, çemenli pastırma işlenmiş yiyecekler olup tadımlık dediğimiz miktarda kullanın.

Hiç kimse tuz alımını azaltmanın kolay olduğunu söyleyemez. Kendinize zaman tanıyın ve basamak basamak azaltın. Göreceksiniz ki, daha önce büyük bir zevkle yediğiniz favori yiyecekleriniz için çok tuzlu diyeceksiniz.

Bunu Gördünüz mü?

İlaç Yönetimi Nasıl Olmalı?

İlaç yönetimi, ister reçeteli isterse reçetesiz (OTC) olsun gün geçtikçe zorlaşmaya başladı. Günümüzde birden fazla …

Barkod Etiketi üretimi yapan firmaların işi ciddi bir iştir. Bu anlamda sizin de hangi firmayla çalışma yatığınız çok büyük önem taşır. Kullanım alanı sınırsızdır. Her alanda ve her sektörde bu etiketlere ihtiyaç duyulur. Etiket çeşitleri ve Barkod etiketleri, seri üretimle hazırlanmaktadır. Etiketler ahşap, plastik, metal ya da cam gibi ambalajlı ürünlerin üzerilerine ugulanır.
Mide botoksu midenin belirli yerlerine botoks maddesi enjekte etme suretiyle midedeki kasların çalışmasını sınırlandırmayı ve sayede midenin gıdaları sindirim sürecini yavaşlatarak buna bağlı olan açlık-tokluk hissi süresinin de uzatılmasını amaçlayan ameliyatsız kolay kilo verme tedavisidir. Botoks uygulanırken, midenin detaylı şekilde içerden görüntülenmesini sağlayan endoskopi uygulaması ile gerçekleştirilir. Bu sayede hastaya sadece gastroskpik uygulaması kadar bir rahatsızlık olur. Özellikle diyet programlarına ve düzenli egzersizlere uymakta zorlanan ve buna bağlı olarak da obeziteye yakalanan, bu yüzdende obezitenin sebep olduğu çeşitli sağlık sorunları olan kişiler için mide botoksu bir devrim niteliğindedir ve son yıllarda ülkemizde yaygın olarak kullanılmaktadır.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Termal Etiket Eco Termal etiket, yüzeyinde hami bir katman bulunmayan miktar çeşididir. Kumbara üzerine termal lamine edilmesi sonucunda oluşmaktadır. Kullanılan barkod yazıcının baş bölgesindeki ısı beraberlik birlikte termal sıvılaşma özelliği gösterir dahi bu şekilde Eco termal etiketin üzerine baskı alınır. Bu termal etiketlere yumruk termal olarak (ısıyla) yapılır ve yerde yüzden ribon kullanılmaz. Ribon kullanımı olmadığı için tahakküm maliyeti sıfıra yakındır.
Dijital Baskı ve baskı etiketi teknolojileri geliştikçe firmaların büyük ebatlı etiket ihtiyaçlarına da dijital çözümler sunulmaya başlamıştır. Böylece, birbirinden canlı renklerin ve kusursuz çizgilerin hakimiyetindeki büyük ebatlı dijital baskı etkileri; kurumsal firmaların reklam kampanyalarındaki en iddialı unsurlarına dönüşmüştür.