30 Mayıs 2024

Tuz Tüketimi Nasıl Azaltılır

Günlük tuz tüketimi fazlalığı sadece yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, diyabet ve kalp hastalığı olan kişilerde uygulanacak bir kural değildir. Ailede bu hastalıklara sahip kişilerin olması sizinde risk altında olduğunuzun göstergesidir. Ayrıca tuz tüketimini azaltmak için hiç bir nedeniniz olmadığını düşünebilirsiniz. Oysaki, sağlıklı bir beslenme için günlük tuz tüketimini belirli bir ölçüde tutmak sizi bu tür risklere karşı vücudunuzu daha güçlü kılar. Vücudumuzun ihtiyacı olan günlük tuz tüketimi sadece 3 gram’dır. Sofra tuzu olarak kullanılan tuz tüketimi günlük 3 gram olmalıdır.

Günlük yaşamımızda sıklıkla yer almaya başlayan işlem görmüş yiyecekler, cipsler gibi paketlenmiş atıştırmalıklar, konserve hazır yiyecekler… Bunlar lezzetli olmaları ve raf ömürleri uzun olması istendiğinden dolayı içerdikleri tuz oranı oldukça yüksektir. Bu tür yiyeceklerin etiketlerinde sodyum ( sodyum klorür – NaCl ) yani tuz miktarını mutlaka kontrol ederek alınız. Etiketinde tuz oranı belirtilmemiş yiyecekleri tercih etmeyiniz.

Eğer günlük beslenmenizde tuz oranını azaltmak kararına hazırsanız işte size öneriler;

  • Yemeklerinize eklediğiniz tuz miktarını azaltın.

  • Yemeklerinizi tatmadan önce tuz eklemeyin.

  • Sofranızdan tuzluğu kaldırın.

  • Farklı lezzetler için farklı baharatlar kullanmayı deneyin.

  • Salatalarınız için limon, sirke kullanmayı tercih edin.

  • Tuzla karıştırılmış sarmısak, soğan, kereviz gibi baharatları kullanmayın ya da kullanacaksanız fazladan tuz ilavesi yapmayın.

  • Turşu ve zeytin kullanım miktarını azaltın.

  • Ketçap, soya sosu, teriyaki sos, hazır salata sosları, barbekü sosu yüksek oranda tuz içerirler, azar azar kullanın.

  • Konserve kullacaksanız suyunu süzün ve suyla iyice yıkadıktan sonra kullanın.

Her şey vücudunuzu nasıl alıştırdığınıza bağlı. Günlük yemek tariflerinizi gözden geçirin, örneğin kısıra turşu koyma adetiniz varsa bol salça da kullanıyorsanız ekstra tuz ilavesine gerek olmaz. Peynir örneğin, tuz oranı çok yüksek olan bir ürün olup miktarını azaltın ya da tuzsuz peynir tüketiniz. Kuruyemişlerin tuzla kavrulmamış olanlarını yemeyi tercih edin.

İşlenmiş yiyeceklerin tüketiminde çok dikkatli olun. Salam, sucuk, sosis, çemenli pastırma işlenmiş yiyecekler olup tadımlık dediğimiz miktarda kullanın.

Hiç kimse tuz alımını azaltmanın kolay olduğunu söyleyemez. Kendinize zaman tanıyın ve basamak basamak azaltın. Göreceksiniz ki, daha önce büyük bir zevkle yediğiniz favori yiyecekleriniz için çok tuzlu diyeceksiniz.

Bunu Gördünüz mü?

İlaç Yönetimi Nasıl Olmalı?

İlaç yönetimi, ister reçeteli isterse reçetesiz (OTC) olsun gün geçtikçe zorlaşmaya başladı. Günümüzde birden fazla …