21 Eylül 2019
Ana Sayfa / Çocuk Gelişimi ve Eğitimi / Tırnak Yeme Alışkanlığı Psikolojik bir Hastalığın Habercisi mi?

Tırnak Yeme Alışkanlığı Psikolojik bir Hastalığın Habercisi mi?

tirnak-yeme-aliskanligiToplum arasında tırnak yeme alışkanlığı sadece görüntüsel olarak kötü düşünülmemekte aynı zamanda aşağılanma, duygusal acı çekme ve sosyalleşmede bozulmalara neden olabilecek hoş olmayan bir alışkanlık olarak düşünülür.

Tırnak yeme (onychophagia-onikofaji) ağızın yeme, içme ve konuşma amacı dışında kullanımı; diş gıcırdatma, parmak emme, kalem çiğneme gibi kategorilendirilen alışkanlıklar gibi bir parafonksiyonel alışkanlıktır. Tırnak yeme çocukluk çağında başlar ergenlikte artar ve yaş ile birlikte azarak yetişkinlikte bir alışkanlık olarak devam eder. Ergenlikte tırnak yemenin, ergenin yaşamındaki geçiş dönemi zorlukları nedeniyle artmakta olduğu ve bu dönemlere bağlı olarak değişiklik gösterdiği düşünülebilir.

* Kötü bir alışkanlığı değiştirmek zaman alır ama çocuğunuzda tırnak yeme ile birlikte farklı bir durum gözlüyorsanız doktorunuza danışabilirsiniz.

Çocuğunuzu bu alışkanlıktan vazgeçirmek için;

  • Tırnağa zeytinyağı sürmek tırnakları yumuşatır ve iseği azaltır.
  • Manikür yaptırmak veya düzgün şekil vererek kesip, tırnağın hoş görünmesini sağlamak.
  • Eldiven giydirmek.
  • Tırnak yemek yerine sakız çiğnetmek.
  • Ellerini meşgul edecek olumlu birşeylerle oyalamak; müzik aleti ile oynatmak, top ile oynatmak gibi.

Tırnak yeme alışkanlığı psikolojik mi?

Zihinsel Bozukluların Teşhis ve İstatistiksel El Kitabı’na ( Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders, fifth edition) göre “tırnak yeme” obsesif-kompülsif ve ilgili bozukluklar olarak sınıflandırılmıştır. Uluslararası Hastalık Sınıflandırması’na (International Classification of Diseases, 10th edition) göre tırnak yeme, başparmak emme, burun çekme gibi çocukluk ve ergenlik döneminde ortaya çıkan “diğer sınıflandırılmış davranışsal ve duygusal bozukluklar” olarak sınıflandırılmıştır.

Bazı araştırmalar göstermiştir ki, çoğu durumda, tırnak yeme sadece bir kozmetik problem olarak kabul edilir ama bununla birlikte, eş zamanlı ortaya çıkan ayırt edilebilir koşullar varsa, genellikle psikiyatrik olduğu gözlemlenmiş. Psikiyatri polikliniğine başvuran tırnak yeme izleri olan çocukların üçte ikisinden daha fazlasına eşlik eden en az bir psikiyatrik bozukluğun bulunduğu ve bu çocukların ebeveynlerinin yarısından fazlasında en az bir psikiyatrik hastalık, özellikle majör depresif bozukluk olduğu saptanan çalışmalar vardır.

Sonuçta tırnak yeme psikolojik bir hastalığın habercisi olabilir.

 

Kaynak; Nail Biting: A Habit or a Disease? – Rim M. Taleb, MD; Issam A. Shaarani, MD

Bunu Gördünüz mü?

Ergenlikde Davranış ve Tutumlar

Ergenlik döneminde değişen beden ve büyümeye bağlı davranış ve tutum değişiklikleri, ergenleri olduğu kadar ailelerine …

Barkod Etiketi üretimi yapan firmaların işi ciddi bir iştir. Bu anlamda sizin de hangi firmayla çalışma yatığınız çok büyük önem taşır. Kullanım alanı sınırsızdır. Her alanda ve her sektörde bu etiketlere ihtiyaç duyulur. Etiket çeşitleri ve Barkod etiketleri, seri üretimle hazırlanmaktadır. Etiketler ahşap, plastik, metal ya da cam gibi ambalajlı ürünlerin üzerilerine ugulanır.
Mide botoksu midenin belirli yerlerine botoks maddesi enjekte etme suretiyle midedeki kasların çalışmasını sınırlandırmayı ve sayede midenin gıdaları sindirim sürecini yavaşlatarak buna bağlı olan açlık-tokluk hissi süresinin de uzatılmasını amaçlayan ameliyatsız kolay kilo verme tedavisidir. Botoks uygulanırken, midenin detaylı şekilde içerden görüntülenmesini sağlayan endoskopi uygulaması ile gerçekleştirilir. Bu sayede hastaya sadece gastroskpik uygulaması kadar bir rahatsızlık olur. Özellikle diyet programlarına ve düzenli egzersizlere uymakta zorlanan ve buna bağlı olarak da obeziteye yakalanan, bu yüzdende obezitenin sebep olduğu çeşitli sağlık sorunları olan kişiler için mide botoksu bir devrim niteliğindedir ve son yıllarda ülkemizde yaygın olarak kullanılmaktadır.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Termal Etiket Eco Termal etiket, yüzeyinde hami bir katman bulunmayan miktar çeşididir. Kumbara üzerine termal lamine edilmesi sonucunda oluşmaktadır. Kullanılan barkod yazıcının baş bölgesindeki ısı beraberlik birlikte termal sıvılaşma özelliği gösterir dahi bu şekilde Eco termal etiketin üzerine baskı alınır. Bu termal etiketlere yumruk termal olarak (ısıyla) yapılır ve yerde yüzden ribon kullanılmaz. Ribon kullanımı olmadığı için tahakküm maliyeti sıfıra yakındır.
Dijital Baskı ve baskı etiketi teknolojileri geliştikçe firmaların büyük ebatlı etiket ihtiyaçlarına da dijital çözümler sunulmaya başlamıştır. Böylece, birbirinden canlı renklerin ve kusursuz çizgilerin hakimiyetindeki büyük ebatlı dijital baskı etkileri; kurumsal firmaların reklam kampanyalarındaki en iddialı unsurlarına dönüşmüştür.