21 Eylül 2019
Ana Sayfa / Hamilelik / Hamilelik Dönemleri ve Şikayetleri / Tetanoz Aşısı Hamilelere Nasıl Uygulanır?

Tetanoz Aşısı Hamilelere Nasıl Uygulanır?

Tetanoz aşısı hamilelikte yapılması gerekli olan bir aşıdır. Tetanoz aşısının uygulanmasında her hangi bir sakınca görülmemektedir çünkü tetanoz aşısının içerisinde canlı mikroorganizma yoktur. Tetanoz aşısı tam anlamıyla inaktif yani aktif olmayan tetanoz etkenlerinin saflaştırılarak yapılmış bir toksid aşıdır. Daha önce hiç tetanoz aşısı uygulanmamış veya tetanoz aşısının uygulanması üzerinden 10 yıl kadar bir zaman geçmiş ise her hamile kadına tetanoz aşısı yaptırmaları istenebilir.

Tetanoz aşısı uygulanmış anne adayında meydana gelen antikorlar bebeğe de geçerek bebeğinizi dünyaya geldiği dönemde, oluşabilecek her hangi bir tetanoz hastalığına karşı savunmasız bırakmayacaktır. Hamilelik döneminde tetanoz aşısının yapılma amacı, bebeği yenidoğan tetanozuna karşı güvenli bir şekilde korumaktır.

Yenidoğan tetanozu, fazla oranda ölümcül vakalara hatta yaşam kaybına neden olabilmektedir. Bu durum önüne geçilebilir bir durumdur. Aşılanma bu nedenle çok önemlidir. Doğum sürecinde eğer bebek tetanoza karşı korunmuş ise artık ilerleyen dönemlerde bebeğe üçlü aşı dediğimiz (difteri, boğmaca ve tetanoz) karışımı aşılar uygulanacaktır.

Tetanoz aşısı hamilelikte kaç kez ve ne zaman yapılır?

Tetanoz aşısının hamilelikte, yapılması için her hangi bir dönemin beklenmesine gerek yoktur. Ancak genelde doktorların önerisi 3. Ayın sonu şeklinde olmaktadır. Son üçaylık dönemde de aşılama yapılmaktadır.

Hamilelik döneminde doktorunuz sizi aşılar veya uygulanması gereken testler hakkında geniş çaplı bir liste sunumunda bulunacaktır.

Hamilelikten önce tetanoz aşılarınızı yaptırmış iseniz ve son aldığınız aşının üzerinden 10 yıldan az bir zaman geçmiş ise hamilelikte tekrar aşı almanıza gerek yoktur. Zamanında uygulanmış bu aşınız size hamile döneminizde de yeterli olacaktır.

Eğer hamile döneminden önce yaptırdığınız aşının üzerinden 10 yıl kadar bir süre geçmiş ve tam anlamıyla da aşının ne zaman vurulup vurulmadığı hakkında bilginiz yoksa birer ay ara ile iki kere aşı yaptırmanız gereklidir. Anne adayına uygulanılan ikinci aşının arkasından 6 ay kadar bekledikten sonra bir doz daha aşılanması gerekir. Devam aşısı, aşılanma sürecine bir doz daha eklenir ve bu dozun 1 yıl kadar sonra alınması gereklidir. Bir yıl daha bekledikten sonra tekrar bir doz verilir ve hamilelik dönemi ile başlayan tetanoz aşısı 5’e tamamlanmış olur.

Bunu Gördünüz mü?

Hamile Kıyafetleri Nasıl Olmalı?

Kendinizi bu döneminizde rahat ve mutlu hissedeceğiniz sağlıklı ve şık hamile kıyafetleri bulmanız artık çok …

Barkod Etiketi üretimi yapan firmaların işi ciddi bir iştir. Bu anlamda sizin de hangi firmayla çalışma yatığınız çok büyük önem taşır. Kullanım alanı sınırsızdır. Her alanda ve her sektörde bu etiketlere ihtiyaç duyulur. Etiket çeşitleri ve Barkod etiketleri, seri üretimle hazırlanmaktadır. Etiketler ahşap, plastik, metal ya da cam gibi ambalajlı ürünlerin üzerilerine ugulanır.
Mide botoksu midenin belirli yerlerine botoks maddesi enjekte etme suretiyle midedeki kasların çalışmasını sınırlandırmayı ve sayede midenin gıdaları sindirim sürecini yavaşlatarak buna bağlı olan açlık-tokluk hissi süresinin de uzatılmasını amaçlayan ameliyatsız kolay kilo verme tedavisidir. Botoks uygulanırken, midenin detaylı şekilde içerden görüntülenmesini sağlayan endoskopi uygulaması ile gerçekleştirilir. Bu sayede hastaya sadece gastroskpik uygulaması kadar bir rahatsızlık olur. Özellikle diyet programlarına ve düzenli egzersizlere uymakta zorlanan ve buna bağlı olarak da obeziteye yakalanan, bu yüzdende obezitenin sebep olduğu çeşitli sağlık sorunları olan kişiler için mide botoksu bir devrim niteliğindedir ve son yıllarda ülkemizde yaygın olarak kullanılmaktadır.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Termal Etiket Eco Termal etiket, yüzeyinde hami bir katman bulunmayan miktar çeşididir. Kumbara üzerine termal lamine edilmesi sonucunda oluşmaktadır. Kullanılan barkod yazıcının baş bölgesindeki ısı beraberlik birlikte termal sıvılaşma özelliği gösterir dahi bu şekilde Eco termal etiketin üzerine baskı alınır. Bu termal etiketlere yumruk termal olarak (ısıyla) yapılır ve yerde yüzden ribon kullanılmaz. Ribon kullanımı olmadığı için tahakküm maliyeti sıfıra yakındır.
Dijital Baskı ve baskı etiketi teknolojileri geliştikçe firmaların büyük ebatlı etiket ihtiyaçlarına da dijital çözümler sunulmaya başlamıştır. Böylece, birbirinden canlı renklerin ve kusursuz çizgilerin hakimiyetindeki büyük ebatlı dijital baskı etkileri; kurumsal firmaların reklam kampanyalarındaki en iddialı unsurlarına dönüşmüştür.