22 Eylül 2023

Şifalı Bitki Çayları

Her mevsim tüketebileceğiniz ve evde kolayca hazırlayabileceğiniz mucize şifalı bitki çayları özellikle kış ve bahar aylarında elinizin altında bulunmalı.

Şifalı bitki çayları nasıl hazırlanmalı?sifali-bitki-caylari

  • Bitkilerden daha çok yararlanmak için çayı taze olarak tüketin.
  • Şifalı bitki bileşenlerini kaybetmemek için  sıcak su içerisinde uzun süre bırakmayın ve ağzı kapalı, mümkünse porselen veya cam bir çaydanlık içinde demleyin. Üzerine taze kaynatılmış suyu, biraz soğuduktan sonra ilave edin.

  • Demleme süresinin 5-10 dakikayı geçmemesine dikkat edin.

  • Şifalı bitki çayları tüketirken şeker ilavesi yapmaya gerek yoktur. Böylece gereksiz kalori almaktan kurtulabilirsiniz.

Kuşburnu

Kuşburnu da içerisinde bulunan zengin C vitamini sayesinde güçlü bir antioksidandır. Etkili bir kan temizleyici ve bağırsak yumuşatıcı olan kuşburnu, C vitamini zenginliğinden ötürü vücudun gelişmesini düzenler ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Aynı zamanda enerji metabolizmasında ve hücre yenilenmesinde etkin bir rol oynamasının yanı sıra kansere karşı koruyucu etki de gösterir. Günde 2 fincan kuşburnu çayı tüketebilirsiniz.

Yeşil Çay

Sağlıklı içecekler içerisinde en iyilerden olan yeşil çay, içerdiği yüksek miktarda antioksidan sayesinde enerji verir. Gün içerisinde tüketilmesi önerilen yeşil çay, hem metabolizmanızın hızlanmasını sağlar hem de bağışıklık sisteminizin daha güçlü olmasına katkıda bulunur. Yeşil çayı özellikle kış ve bahar aylarında günde 2 fincan tüketebilirsiniz. Hamilelikte ve emziren annelere önerilmez.

Adaçayı

Güçlü antioksidan özelliğinin yanı sıra özellikle dolaşım ve sindirim sistemi ile hafıza üzerinde de olumlu etkileri var. Günde bir fincan tüketmeniz bahar yorgunluğunuzu atmanıza katkı sağlar. İsteğe bağlı olarak limon parçaları ilavesi yapılabilir.

Melisa Çayı

Melisa çayının düzensiz uyku problemi olan kişiler tarafından tüketilmesi aynı zamanda metebolizma dengesi için de etkilidir. Ayrıca hazmı kolaylaştırır. Günde bir fincan yeterli. Hamilelere ve emziren annelere önerilmez.

Ihlamur

Ihlamur, mide salgısını azaltarak besinlerin hazmını kolaylaştırır. Yatıştırıcı ve sakinleştirici etkisiyle de vücuda rahatlık verir. Gün içerisinde 1-2 fincan ıhlamur tüketebilirsiniz. İsteğe bağlı olarak limon parçaları ilavesi yapılabilir.

Ekinezya

A, C ve E vitaminleri bağışıklık sistemini güçlendirerek vücut direncini artırır. Yapılan bilimsel çalışmalarda; gribal enfeksiyonlarla savaşmada etkisi olan ekinezyanın antioksidan etkisiyle vücudun bağışıklık sistemini desteklediği bilinmektedir. Günde bir fincan ekinezya çayı tüketmeniz bağışıklığınızı arttırır. Her mevsim özellikle kış ve bahar aylarında düzenli tüketilmesi tavsiye edilir. Hamilelikte kullanılması tavsiye edilmez.

Bunu Gördünüz mü?

İlaç Yönetimi Nasıl Olmalı?

İlaç yönetimi, ister reçeteli isterse reçetesiz (OTC) olsun gün geçtikçe zorlaşmaya başladı. Günümüzde birden fazla …