13 Temmuz 2024

Sevin, İlgilenin ve Sakin Kalın

sevilen-bebek3 yaşa kadar olan çocukluk dönemi ebeveynler için yorucu, sinir bozucu hatta öfkelendirici olabilir.

Miniklerdeki enerji çok yüksek bir düzeydedir. Bu gayet normal bir durumdur. Bedenleri ve zihinsel gelişimleri hızlı ama her zaman aynı düzeyde değildir. Merakları patlama noktasındadır ve güdüleri ile hareket etmektedirler. Fakat bu yaş çocuklarının oto kontrolleri henüz şekillenmekte ve bilinçsizce, düşünmeden hareket ederler ve mantıkları ise neredeyse hiç yeterli değildir. Buna bir de meraklı oluşlarını eklersek, onların güdüleriyle ve sonsuz enerjileri ile koşuşturmaları gelişmelerinin doğal bir sonucu olarak gayet normaldir. Ancak, anneler gelişen ve büyüyen bu çocukluk dönemi arasında yorgun dolayısıyla gergin olabilmektedirler. Bu durum sonsuza kadar sürmeyecek geçici bir dönemdir. 0-3 yaş arası çocukluk döneminde çocuğun ihtiyacı olan en temel üç konu; sevin, ilgilenin ve sakin kalın.

Çocuğunuzu sevin;

Çocuğunuz siz farkedene kadar büyümüş olacak. Bu nedenle başını okşamak, öpmek ve kucaklamak için sakın beklemeyin, yapabildiğiniz kadar yapın. Çocuğunuz sizin dünyanız. Sevginiz tükenmeyeceğine göre sevginizi kelimeleriniz ve davranışlarınızla bol bol gösterin.

Onunla oyunlar oynamak, enerjisini değerlendirmek için ev dışında yapacağınız aktiviteler onu yüreklendirecek davranış ve sözler sevginizi göstereceğiniz en güzel yoldur.

Çocuğunuz ile ilgilenin;

Siz mutfakta bulaşık toplarken yanınıza gelen çocuğunuzu başınızdan savmayın. Onunla kendinizi tam vererek ilgilenin. Bırakın bulaşıklar biraz dursun biraz. Telefon konuşurken yanınıza sizinle oyun oynamak için gelen çocuğunuzu bekletmeyin. Uyku vakti miniğiniz uyumadan önce ona biraz zaman ayırın. Yatak sohbetleri, kitap okumak, ninniler söylemek onla gerçekten ilgilendiğiniz en kıymetli zamanlardır.

Sabırlı ve sakin Olun;

Çocuklar sizin kalbiniden geçeni hissederler ve aynı zamanda sabrınızı test ederler. Sadece bilimeniz gereken bu anlarda çocuğunuza karşı gergin davranmamanız. Sabırlı ve sakin olun. Unutmayınki miniğiniz sadece bebeklikten çıkmak üzere. Onların ihtiyacı olan öğrenmek amacıyla pek çok kez denemeler yapmasıdır. Bütün bunlar ona da yorgunluk vericidir. Unutulmaması gereken miniğiniz henüz küçük bir birey değil hala bir çocuktur. Bu nedenle yardıma ihtiyacı vardır. Sabırlı ve sakin olarak hem ona hem de kendinize yardımcı olmalısınız.

Bunu Gördünüz mü?

Çocuklarda Okul Çağı Dönemi

Çocuğunuz okul çağı yaşında ise onunla ilgili önemli noktaları bilmelisiniz. Onunla ilgili bu noktaları bilmeniz …