22 Eylül 2023

Saygı Duymasını Sağlayın

saygili-cocukSaygı sıklıkla denediğimiz gibi emretmek veya istemek değildir. Ama yaptığımız bazı şeylerdir ki, çocuğumuzun saygısını kazandırır. Evet bazı şeyler saygıyı kazandırır. Size karşı saygılı davranan çocuk başkalarına karşı da saygılı olacaktır. İşte çocuğunuzun size saygı duymasını sağlamanın 6 yolu;

  1. Çocuğunuzu sayın; Çocuktan çocuğa göre değişmekle birlikte bilindiği üzere siz saygısız davranırsanız onlarda sizin yaptığınız gibi yapacaklardır. Dolayısıyla bunu öğretebilmek için öncelikle kendimiz uygulamalıyız.

  1. Eşinizi sayın; Çok kapsamlı olmakla birlikte kısaca anne ve baba arasındaki ilişkinin rengi aile yaşantınızın dinamikleri içinde belirir. Çocuk farklı iki cins olmalarına rağmen anne ve babanın birbirlerine olan davranışlarnda sevgi ve saygıyı görerek büyüyecek vekendi dünyasında bu kavramlar şekillenecektir.

  1. Zamanınızı kuralları öğretmek yerine onları severek harcayın; Sevgi ve disiplin arasındaki ilişkinin öğretildiği çocuklar, davranışlarının sonuçlarını, büyük çoğunlukla “ şunu yapmalısın, demiştim sana” sözleriyle yetişen çocuklara göre daha kolay kavrarlar.

  2. Dürüst Yaşatın; Çocuklar usta gözlemcidirler. Saygılı ve duyarlı çocuklar olabilmesi için pek çok alanda dürüst davranmaları ve bunun devamlılığı sağlanmalıdır. Başkalarına yardımcı olmak, olumlu konuşmak, başkalarının hakkında arkasından konuşmamak, gerektiğinde eli açık olmak, kişisel iş ahlakının gelişmesi, faturalarını düzenli ödeyen bir kişi olmasını istiyorsak bu alanlarda duyarlı olmalarını sağlayabilmek için onlara örnek olmalıyız.

  3. Saygısızlığı tetiklemeyin; Eğer çocuğunuzun sizi istismar etmesine izin verirseniz neden size saygı duysunki? Çabuk sinirlenip saygısızca davranırsanız disiplin ederken yap boz yapıp, tutarlı ve kararlı olmazsanız istismara açık olursunuz.

  4. Onların seviyesinde kalmayın; Çocuk çocuk olacaktır doğal olarak. Vızıklayıp sızlanacak, huysuzlanacak, surat asacak elbette. Eğer onların davrandığı gibi davranırsanız size daha az saygı duyacaklardır. Bu gibi durumlarda bağırıp çağırıp, çıkışmak yerine sakin kalın. Ve davranışlarını sorgulamayı sağlayın. Davranışının neden saygısızca olduğunu sakince açıklayın ve tutarlı olun.

Bunu Gördünüz mü?

Çocuklarda Okul Çağı Dönemi

Çocuğunuz okul çağı yaşında ise onunla ilgili önemli noktaları bilmelisiniz. Onunla ilgili bu noktaları bilmeniz …