14 Nisan 2024

Sağlıklı Zayıflama için Tok Tutan Besinler

sagliki-yeme-aliskanligiSağlıklı zayıflama için bilinçli olmak şart. Günümüzde tek tip ve şok diyetler ile kısa sürede zayıflamak isteyenler bilmeden vücutlarına zarar veriyorlar ve üstelik de kilo verme kalıcı olmuyor. Verilen bütün kilolar diyet bırakılınca hızla geri alınıyor. Sağlıklı zayıflama için yapılması gerekenler çok da zor değil. Yalnızca biraz sabırlı olmak gerekiyor.

Günlük hayatın hızlı temposu özellikle büyük şehirlerde çoğu kişinin öğünlerini atlamasına, düzenli ve sağlık beslenememesine yol açıyor. İster çalışın ister çalışmayın fast-food denen yağlı ve yüksek kalorili besinler gün geçtikçe yaşamımıza daha çok yer almaya başladı. Çabuk ulaşılması dolayısıyla tercih edilen bu besinler doyurucu olmak bir yana daha çabuk acıktırıyor. Oysa bazı yiyecekler var ki, yendikten sonra uzun süre midede tokluk hissi yaratır, yağlı, yüksek kalorili besin tüketmeye bile gerek kalmaz. İşte size uzun süre tokluk hissi yaratan, çabuk acıkmanızı engelleyen besin listesi;

Yumurta

Yumurtanın son derece önemli protein kaynağı olduğuyla ve uzun süre tok tuttuğuyla ilgili bilimsel veriler var. Sabah kahvaltıda yiyeceğiniz bir haşlanmış yumurta sizi gün içerisinde açlık krizine karşı güçlü kılar. Haşlanmış yumurta sevmeyenler sebzeli omlet tüketebilir.

Yeşil Çay

Birçok faydası olan yeşil çay ana öğünlerden sonra tüketildiğinde diyetle alınan karbonhidratlarının kana karışmasını yavaşlatır. Karbonhidratlar vücutta şekere dönüşürler. Günde 2-3 fincan tüketeceğiniz yeşil çay ile tok kalma sürenizi uzatabilirsiniz.

Az Yağlı Süt, Peynir ve Yoğurt

Tam yağlı süt, peynir ve yoğurt tüketmek yerine az yağlı, yarım yağlı olarak ifade edilenleri tüketmeniz faydalı. Üstelik protein açısından zengin olduklarından dolayı iştahı baskılamakta yardımcı olurken, uzun süre tok tutar.

Çorba

Çorbalar su içerdiklerinden dolayı ve midede basınç oluştururlar ve bu nedenle daha kısa sürede doymamızı sağlayan besinler. Yemeğe sebze, ıspanak, kereviz, kabak gibi sebzelerden yapılmış çorba ile başlamak, ana öğünlerde fazla yemenizi engeller, gün içerisinde tok tutucu özelliği ile fayda sağlar.

Limon, Sirke ve Zeytinyağı

Günlük yağ gereksiniminin bir kısmı zeytinyağ gibi sağlıklı yağların tüketimi yeterli olduğunda, metabolizmanın desteklendiği ve kilo vermenin kolaylaştığı bilimsel çalışmalar ile gösterilmiş. Salatalarınızı zeytinyağı ve limon ile tüketmek sizi tok tutar. Ayrıca son dönemde sık duyduğumuz avakado ile desteklemek çok faydalı.

Yine yapılan bilimsel çalışmalarda, sirkenin içinde bulunan yararlı asitlerin sindirim hızını yavaşlattığının ortaya koyuyor. Salatalara ekleyeceğiniz sirke ile kan şekeriniz daha dengeli yükselir ve tokluk sürenizi uzatabilirsiniz. İster sirke ister limon ile salatalarınızı tatlandırabilirsiniz.

Yulaf

Besleyici olduğu kadar düşük kalorilisiyle dikkat çeken yulafı yoğurt veya sütle karıştırıp yiyebilirsiniz. Sabah kahvaltısına veya ara öğünlere, kuru meyveler, kuruyemiş ve süt ilavesi ile hazırlanan yulaf ezmesi uzun süre tokluk sağlar.

Kavrulmamış Kuruyemiş

Kuruyemişlerin en önemli özelliği liften zengin olmaları, şeker içermemeleri, içerisinde katkı maddesi olmaması. Bu nedenle günde bir çay bardağı kadar tüketebilirsiniz. Akşam yemeğinden sonra tüketmemeye dikkat edin.

Salata

Yemeklerde salata tüketmek, hem bol lifli olması nedeniyle hem de şeker içeriği bulunmamasından dolayı hem tok tutar hemde kilo vermeye yardımcı olur, fazla yemeyi önler. İçine taze kırmızı biber, dere otu doğramak da tokluk derecesini artırır.

Tarçın

Tarçın hem iştahı azaltır hem de kan şekerini düzenler. Gün içerisinde yoğurdunuzun içine katabilir, akşam yatmadan iki saat önce sıcak sütün içine bir kabuk tarçın koyabilirsiniz. Ya da çayınızın içine şeker yerine tarçın kabuğu koyabilirseniz çok faydasını görürsünüz.

Bunu Gördünüz mü?

Öfke Terapisi ve İkili İlişkilerde Öfke

Eğer çiftler arasında öfke dolu çatışmalar yaşanıyor ve bu tartışmaların sıklığı artıyor ise çiftin bu …