30 Mayıs 2024

Sağlıklı ve Bakımlı Saçlar

Saçlarımız bir kadının güzelliğine güzellik katar. İster sarışın ister esmer olun sağlıklı ve bakımlı saçlar her kadının istediği birdurumdur.Şampuan reklamlarındaki gibi saçlarınzın parlamasını, canlı ve doğal görünmesini kim istemezki.. İştesize sağlıklı saçlariçin öneriler :

Saçınız da sağlıklı yağlar ister! Zeytin yağı, badem yağı mucizesini bilmeyen yoktur. Bu yağları bol bol tüketin. Bu yağlarda kuru saç derinizi tıka basa nemlendirecek kadar yağ asidi bulunur. Zeytinyağı ile hazırlanmış saç bakım maskesine örnek;

Saç bakım Maskesi : Evde kolayca uygulanabilecek saç bakım maskesi için küçük bir kase içinde eşit miktarda bal ve zeytinyağını karıştırarak bir saç maskesi hazırlayabilirsiniz. Bunun için küçük bir çay bardağı zeytinyağı kullanmak yeterli. Saçlarınız kısa ise yarım çay bardağı yeterli olacaktır. Kokusu güzel olan bu karışımı saçlarınıza uygulayın. Maskeyi saçınıza yedirerek uygulayıp 30 dakika streç film sarın ve bekleyin. Sonra şampuan ve saç kremi ile saçlarınızı yıkayın. Bunu en az ayda bir kez ya da yapabiliyorsanız haftada bir kez yapın.

Her gün saçlarınızı yıkamak isteyebilirsiniz. Ama kafa deriniz yağlı olmadığı sürece buna hiç gerek yok. Sık sık şampuanla yıkamayın. Şampuanlar artık çok iyi temizlemekle birlikte saç derisini kurumasına daneden olmaktadır.

Birçok ürünün etiketinde nemlendirici yazar. Ama gerçekte bu ürünler saçınızın sadece yumuşak olmasını sağlar. Argan yağı, doğal zeytin yağı, gliserin ya da shea yağı gibi ürünler kullanmaya özen gösterin. Ama içeriğinde mineral yağı ve vazelin olan şampuanlardan uzak durun.

Saçınız nemliyken ısıya karşı saçınızı koruyan saç bakım ürünleri kullanın. Eğer saçınız ince telliyse saçınızı şekillendirmek için kullandığınız makinelerin düzleştirici, maşa gibi, ısısını düşürün. Biraz daha kalın telli olan saçların ince telli saçlara göre ısıya karşı dayanıklılığı vardır.

Saç tipiniz ne olursa olsun dışarıdaki hava durumu saçınızı etkileyecektir. Çok soğuk ve çok sıcak hava saçların kurumasına neden olur. Kuru saçlarınız varsa kurusaçlara özel saç kremi ve şampuanı kullanın. Hava koşulları kötüyse saçlarınızı koruyacak şapka, eşarp takmayı ihmal etmeyin.

Saçınızdaki kırıkları kestirmekten korkmayın! Saçınız özellikle ısı veren şekillendirme işlemlerine maruz kalıyorsa, her 6-8 haftada bir saç uçlarınızdan bir parmak uzunluğunda kestirmelisiniz.

Saçınıza uyurken bile iyi davranmayı ihmal etmeyin. Uyumadan önce saçınızı bir fırça ile tarayarak saçlarınızdaki karışıklığı düzeltin. Fırçalama saç derisindeki yağların yayılmasını sağlar.

Kimyasal işlemler saçın nemini alır ve saça zarar verirler. Eğer saçlarınız çok fazla kimyasal işleme maruz kalırsa saç matlaşır ve kıvırcık olmaya dönebilir. Saç renginizi doğal saç renginizin üç ton açığı veya koyusu çevresinde kullanın.

Bunu Gördünüz mü?

Öfke Terapisi ve İkili İlişkilerde Öfke

Eğer çiftler arasında öfke dolu çatışmalar yaşanıyor ve bu tartışmaların sıklığı artıyor ise çiftin bu …