30 Mayıs 2024

Saçkıran Nedir?

sackiran-alopeciaHalk arasında “saçkıran” ya da “kılkıran” olarak bilinir. Tıbbi adı Alopesia areata’dır. Vücutta saçlı deri, sakal, kaş, kirpikler ve diğer vücut bölgelerinde nedeni ve ne zaman tekrarlanacağı bilinmeyen bir tür saç dökülmesidir. Genellikle yaygın olarak kabul gören genetik yatkınlık olan kişilerde otoimmün bir durumdur. Genellikle saçlı kafa derisini etkileyen ancak herhangi bir tüylü bir bölgeyi de aynı anda etkilyebilir.

Bütün vücut üzerinde tamamiyle tüylü deri ve saç kaybıdır. Saçkıran durumuyla ilişkili başka bir durumudur.

Saçkıran ile ilgili durumlar; atopik dermatit, deride beyaz yamalar (vitilitigo) , tiroid bezi hastalıkları, kollajen vasküler hastalığı, Tip 2 Diyabet, Down Sendromu ve stres ile ilişkili psikolojik bozukluklardır. Ayrca, iltihaplı bağırsak hastalığı, Sistemik lupus eritematozus, Romatoid artrit, sedef, psoriatik artrit gibi hastalıklarda saç dökülmesinde rol oynadığı bilinmektedir.

Saç dökülmesi-Saçkıran herhangi bir tüy taşıyan alanı etkileyebilir ve farklı şekilde ortaya çıkarbilir ve yara yapmayan tekrarlayabilen duygusal ve psikososyal kaynaklı bir durum olarak da tarif edilebilir.

Hastalık bulaşıcı değildir, vitamin eksikliği ile ya da beslenme alışkanlıklarıyla ilgili de değildir. Gerilim, stres, özellikle yas, ayrılma-boşanma ve kazalar gibi olaylar bazen hastalık için tetikleyici olabilir.

Ayrıca Allerjik rinit, astım ve/veya egzema gibi atopik durumlar, kontakt dermatit, depresyon veya anksiyete, hiperlipidemi, hipertansiyon, reflü gibi hastalıkların bir veya birden fazlasının saç dökülmesi ile birlikte aynı zamanda görüldüğü yapılan araştırmalarda ortaya çıkmıştır.

Uygulanan tedavi yöntemleri;

  • Steroid ilaçların deri altına enjeksiyonu
  • Deriye uygulanan kortikosteroid türü ilaçlar
  • İmmunoterapi
  • Minoksidil losyon
  • Antranil içeren ilaçlar
  • Ultraviyole ışın terapisi
*Alternatif tedavi yöntem olarak halk arasında soğan, sarmısak kullanılır. Ancak vakit geçirmeden bir uzmana başvurmanızda fayda vardır.

Bunu Gördünüz mü?

Öfke Nedir ve Kontrolü Nasıl Sağlanır?

Öfke doğal, anlaşılabilir ve hepimizin yaşadığı bir duygudur. Çoğunlukla yaşamaktan kaçınır ve yaşamak istemeyiz. Öfkelenmemek …