30 Mayıs 2024

Saç Biti

bitSaç biti enfeksiyonları her çeşit sosyo-ekonomik gruplarda görülebilir. Okula giden çocuklarda bitlenme eğilimi çok yüksektir. Evinde kedi, köpek, kuş vs besleyen ailelerde de görülmekte olup sosyo-ekonomik gücü düşük olanlarda görülme sıklığı daha fazladır.

Vücut ve baş bitinin yaşam ömrü neredeyse aynıdır fakat konakçı tercihi iki türdür. Halk dilinde “sirke” olarak bilinen yumurtaları saça ve giyeceklere yapışırlar. Oval şeklindeki yumurtaların bitleri oluşturmak için kuluçka süresi 7 ila 10 gündür. Bitler konakçının kanı ile beslenir. Konakçının derisine hortumlarındaki kanca şeklindeki dişleri ile tutunurlar.

– Baş ve vücut biti kişisel eşyaların kullanımı ile bulaşır. Şapka, atkı, tarak ve fırça, giyisi gibi..

– Genital bitlenme ise cinsel yolla bulaşır. Ancak iç çamaşırı, havlu, aynı tuvalete oturmakla da bulaşabilmektedir.

Bitler çok küçük kahverengimsi gri noktalar olarak görünüşte olsal da genellikle görmek zordur. Yumurtaları ise parlak, beyazımsı gümüş rengindedir ve toz şeker gibi görünürler.

Kafa derisinde, kulaklar, boyun özellikle ensede ve diğer vücut bölümlerinde kaşıntı ve kızarıklık şeklinde belirtiler ile kendini gösterirler.

Tedavide iki amaç vardır; Bitleri yok etmek ve kaşıntı belirtilerini kontrol altına alarak cildin ikinci bir enfeksiyona açılmasını önlemek.

Tedavi sırasında kaşıntı birkaç günden uzun sürebilir. Bu durum kişide sıkıntı verdiğinden , bitllere karşı kullanılan ilaçları daha sık kullanma eğiliminde olurlar. Gereğinden fazla miktarda ilaç kullanımı ciltte fazla miktarda kuruluğa neden olacağından kaşıntının uzaması hatta cildin tahriş olması nedeniyle enfeksiyona zemin hazırlar.

Bitlenme Konusunda Evde yapılabilecekler;

  • Enfekte olan bölgenin özellikle genital bölgenin traşlanmalıdır.
  • Söz konusu bölgeye saç kurutma makinası ile sıcak uygulaması yapılmalıdır.
  • Birkaç dakika baş bölgesinin sıcak suya batırılarak temizlenmelidir.
  • Sert, sık dişli tarak kullanılması. Tarağın her kullanımdan sonra 5-10 dk. sıcak suda bekletilmesi.
  • %50 sirke ve %50 su karışımından oluşan sıvının bitli bölgeye uygulanıp ve 1 saat bekletilmelidir.
  • Her türlü kullanılan giysinin sıcak suda yıkanmalıdır.
  • Giysilerinizi ve özel eşyalarınızı tarak vs. başkaları ile paylaşılmamalıdır.
  • Evdeki diğer kişilerin de kontrolü sağlanmalıdır.
  • Bitlenme süresince kapalı ve kalabalık ortamlardan uzak durulması geekmektedir.

İlaçlı tedavi;

Piyasada bitlenmeye karşı mevcut ilaçlardan bir defalık olmak üzere kullanılır. Gerek görülürse ilk uygulamayı takiben 7 ila 10 gün arasında tekrarlanabilir. Bitli bölge piyasada bu amaç için üretilmiş şampuanlar, losyonlar ile yıkanmalıdır. Mevcut normal ürünler yumurtaların yani sirkelerin uzaklaşmasını sağlamaz.

Bitlenme göz veya kirpikde meydana geldiyse yukarıda belirtilen amaçlar için üretilmiş ürünleri kesinlikle kullanmayınız ve sağlık personeline danışınız.

Bunu Gördünüz mü?

Öfke Nedir ve Kontrolü Nasıl Sağlanır?

Öfke doğal, anlaşılabilir ve hepimizin yaşadığı bir duygudur. Çoğunlukla yaşamaktan kaçınır ve yaşamak istemeyiz. Öfkelenmemek …