21 Eylül 2019
Ana Sayfa / Bebek Bakımı / Bebek Beslenmesi / Püreler – İlk Katı Yiyecekler (6-8 Ay)

Püreler – İlk Katı Yiyecekler (6-8 Ay)

Püreler, bebeğinizin ilk katı yiyecekleridir. Anne sütü veya biberon sütü yerine geçmez, destekleyici olarak anne sütüne ilave verilir. İlk defa sunacağınız püreler karışım olmamalı, tadları ayırabilmesi için 6 ve 8. aylarda da ayrı ayrı ve teker teker hazırlanıp sunulmalı ve ayına uygun olmalıdır. Bebeğinizin ilk katı yiyecekleri için seçenekler bebeğiniz 6 aylık olduktan sonra artmakta olup pürelerin tadları hala lezzetlidir. Bebeğinizin ayına uygun püreleri onlar için sağlıklı ve besleyici olduğu kadar bebeğinizin kolayca sindirebileceği ve zengin vitamin, mineral, yağ ve diğer besin öğelerini içermektedir. 4-6 aylık pürelere ilave olarak 6-8 ay için püreler;

  • Elma Püresi:

Bol miktarda A, C, B vitaminleri ve Folik asit; Potasyum, Magnezyum ve Kalsiyum içerir.

Yapılışı: Kabunu soyun, çekirdeklerini ayıklayıp iri iri doğrayın ve az suda yumuşayana kadar haşlayın ılındıkdan sonra kendi suyuyla püre haline getirin. & aydan sonra çok az tarçın ilavesi yaparak farklı lezzet elde edebilirsiniz.

  • Şeftali veya Mango Püresi:

Vitaminlerden K, C, E, A ve folik asit; minerallerden kalsiyum, potasyum, demir, magnezyum, fosfor içerirler.

Yapılışı: Şeftali veya Mango pürelerinin hazırlanışı aynıdır. Kabuklarını soyup çekirdekleri çıkarın. Çatalla ezip anne sütü veya biberon sütü ile karıştırarak püre haline getirin.

  • Havuç Püresi:

Kabuklarını soyup az suda haşlayın ve kendi suyuyla püre haline getirin.

  • Bezelye Püresi:

Taze veya dondurulmuş bezelyeleri ( kesinlikle konserve kullanmayınız) az su ile haşlandıkdan sonra süzün ve suyunu ayırın. Bezelye tanelerini ince eleğe alın ve çatalla ezerek püre haline getirin böylece kabukları süzgeçte kalıp ayrılmış olacaktır veya robottan geçiriniz. Kıvam vermek pişirme suyunu kullanın.

  • Kabak Püresi:

Kabağın kabuğunu kazımayın sadece başını aldıkdan sonra ince dilimleyin az miktarda suda pişirin, süzün ve kendi suyuyla çatalla ezerek veya robottan gecirerek püre haline getirilir.

  • Taze Fasülye Püresi:

Taze fasülyenin kılçıklarını iyice ayıklayın. Dondurulmuş taze fasülye kullanacaksanız buzlukdan çıkardıktan sonra suyla yıkayın ve kılçık kontrolü yapın. Daha sonra az suda pişirip bezelye püresi hazırlamasında olduğu gibi püresini hazırlayın.

  • Mercimek Ezmesi:

İster kırmızı ister yeşil mercimek kullanın gerçekten iyi bir vitamin, mineral ve protein deposu. Mercimekleri iyice yıkadıkdan sonra üzerini bira geçecek şekilde suda haşlayın. Blenderden geçirip tuz ilavesi yapmadan ılık olarak servis edin.

Protein kaynağı;

  • Kuzu Eti, Kuzu Dana Ezmesi, Tavuk Ezmesi, Hindi Ezmesi;

Bebeğinize 6-8 aylarda sunacağınız protein kaynağı olarak kuzu eti, kuzu dana, hindi ve tavuk kullanabilirsiniz.

Yine her birini teker teker tanıtacağız.

Yapılışı: her biri için aynıdır. Az suda haşlayın, kaynamaya başlamadan önce köpüğünü alın. İyice pişirmeye özen gösterin ve blenderle kendi suyu ilavesiyle püre kıvamına getirin. Tuz ilavesi yapmıyoruz. ama çok az tatlı kırmızı biber tozu, kara biber, Sarımsak tozu ilave edebilirsiniz. Bir çitim kadar.

Bebeğin pürelerine tuz veya şekeri ilavesi yapmayınız. Tarçın, Sarımsak, Tatlı kırmızı biber, Karabiber gibi baharatları 7 aydan önceki bebeğinize sunabilirsiniz.

Bebeğinizin alerjik olup olmadığının farkına varabilmek için, yeni sunduğunuz her besinden sonra bekleyip bebekte bir değişiklik olup olmadığını gözleyiniz ve doktorunuzla paylaşınız.

Bunu Gördünüz mü?

Bebeğim Ne Kadar Süt İçmeli ve Katı Besin Yemeli?

Bebeğim ne kadar süt içmeli ve katı bebek yiyeceklerinden “ne kadar yemeli?” sorusu her annenin …

Barkod Etiketi üretimi yapan firmaların işi ciddi bir iştir. Bu anlamda sizin de hangi firmayla çalışma yatığınız çok büyük önem taşır. Kullanım alanı sınırsızdır. Her alanda ve her sektörde bu etiketlere ihtiyaç duyulur. Etiket çeşitleri ve Barkod etiketleri, seri üretimle hazırlanmaktadır. Etiketler ahşap, plastik, metal ya da cam gibi ambalajlı ürünlerin üzerilerine ugulanır.
Mide botoksu midenin belirli yerlerine botoks maddesi enjekte etme suretiyle midedeki kasların çalışmasını sınırlandırmayı ve sayede midenin gıdaları sindirim sürecini yavaşlatarak buna bağlı olan açlık-tokluk hissi süresinin de uzatılmasını amaçlayan ameliyatsız kolay kilo verme tedavisidir. Botoks uygulanırken, midenin detaylı şekilde içerden görüntülenmesini sağlayan endoskopi uygulaması ile gerçekleştirilir. Bu sayede hastaya sadece gastroskpik uygulaması kadar bir rahatsızlık olur. Özellikle diyet programlarına ve düzenli egzersizlere uymakta zorlanan ve buna bağlı olarak da obeziteye yakalanan, bu yüzdende obezitenin sebep olduğu çeşitli sağlık sorunları olan kişiler için mide botoksu bir devrim niteliğindedir ve son yıllarda ülkemizde yaygın olarak kullanılmaktadır.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Termal Etiket Eco Termal etiket, yüzeyinde hami bir katman bulunmayan miktar çeşididir. Kumbara üzerine termal lamine edilmesi sonucunda oluşmaktadır. Kullanılan barkod yazıcının baş bölgesindeki ısı beraberlik birlikte termal sıvılaşma özelliği gösterir dahi bu şekilde Eco termal etiketin üzerine baskı alınır. Bu termal etiketlere yumruk termal olarak (ısıyla) yapılır ve yerde yüzden ribon kullanılmaz. Ribon kullanımı olmadığı için tahakküm maliyeti sıfıra yakındır.
Dijital Baskı ve baskı etiketi teknolojileri geliştikçe firmaların büyük ebatlı etiket ihtiyaçlarına da dijital çözümler sunulmaya başlamıştır. Böylece, birbirinden canlı renklerin ve kusursuz çizgilerin hakimiyetindeki büyük ebatlı dijital baskı etkileri; kurumsal firmaların reklam kampanyalarındaki en iddialı unsurlarına dönüşmüştür.