21 Eylül 2019
Ana Sayfa / Bebek Bakımı / Bebek Beslenmesi / Püreler – İlk Katı Yiyecekler (4-6 Ay)

Püreler – İlk Katı Yiyecekler (4-6 Ay)

Püreler, bebeğinizin ilk katı yiyecekleridir. Anne sütü veya biberon sütü yerine geçmez, destekleyici olarak anne sütüne ilave verilir. İlk defa sunacağınız püreler karışım olmamalı, tadları alabilmesi için ayrı ayrı tek tek sunulmalı ve ayına uygun olmalıdır. Bebeğinizin ilk katı yiyecekleri için seçenek çok az fakat bu sınırlı yiyecekleri gerçekten lezzetli. Bebeğinizin ilk püreleri onlar için sağlıklı ve besleyici olduğu kadar bebeğinizin kolayca sindirebileceği ve zengin vitamin, mineral, yağ ve diğer besin öğelerini içermektedir.

Anne sütü veya hazır bebek mamasıyla beslenen bebeğinize 4. ayından itibaren vereceğiniz ilk katı besinleri püreler anne sütü veya biberon sütü yerini tutmaz sadece tamamlayıcıdır.

  • Avakado Püresi:

Bebeğiniz için ideal ilk püresi için idealdir. Avakado, büyüyen bebeğinizin ihtiyacı olan esansiyel yağlar ve besin öğelerini içerir. Kolayca sindirilir ve çoğu bebek tarafından iyi tolere edilir. A, C, B vitamini bakımından zengin olup; Potasyum, Fosfor, Demir, Magnezyum ve Kalsiyum minerallerini içerir.

Yapılışı: Avakado püresini hazırlamak için pişirmiyoruz yalnızca kabuğunu soyun, çekirdeğini bir çorba kaşığı yardımıyla çıkarın ve çatalla ezin. Biraz anne sütü veya hazır mama veya su ile karıştırıp hazırlayabilirsiniz.

  • Muz Püresi:

Bebeğinize muz püresi gibi tatlı meyva ve sebzelerin pürelerini (elma, bezelye gibi) ilk püre olarak kullanmamanızı öneririz. Çok lezzetli olduğundan diğer sunacağınız püreleri red edebilir. Bebeğinizin ilk katı yiyecekleri olan püreleri kısıtlı olduğundan zor anlar yaşayabilirsiniz.

Yapılışı: A, C vitaminleri ve Folik asit bakımından zengin olan muz Potasyum, Fosfor, Selenyum, Magnezyum ve Kalsiyum bakımından da zengindir.

Kabuğu soyulduktan sonra çatalla ezerek veya robottan geçirerek püre haline getirdiğiniz muz püresi biraz anne sütü veya hazır mama karışımıyla daha da lezzetli olacaktır.

  • Tatlı Patates Püresi:

A, C vitaminleri ve folik asit, Potasyum, Sodyum, Selenyum, Fosfor, Magnezyum ve Kalsiyum minerallerini bolca içerir.

Yapılışı: Tatlı patatesi yıkayın, üzerinde çatal ile delikler açıp aliminyum folyoya sarın. 200 C fırında yarım saat pişirin. Pişdikden sonra kabuklarını soyup çatalla ezerek püre haline getirin.

Veya kabuklarını soyup az miktarda suda haşlayıp ılındıktan sonra suyuyla birlikte püre haline getirin.

  • Kahverengi-Esmer Pirinç Lapası:

Bebeğinizin ilk katı besini beya prinç lapası olmadığını biliyormuydunuz? Organik kahverengi prinç püresi bebeğinizi için sağlıklı ve besleyicidir.

Yapılışı: 1 çay bardağı esmer prinç 1su bardağı su ile pişirilir.Pirinçler yumuşayınca püre haline getirilir. Ilık olarak servis edilir. Dilerseniz anne sütü veya hazır biberon maması ilave edebilirsiniz.

  • Armut Püresi:

A, C vitaminleri ve Folik asit; Potasyum, Fosfor, Magnezyum, Kalsiyum mineralleri bakımından zengindir.

Yapılışı: Kabuklarını soydukdan sonra dilimleyip ortadaki en küçük çekirdeklere kadar ayırın. Az bir suda yumusayana kadar pişirin ve kendi suyula püre haline getirin. Yaz armudunun yumuşak olanlarını haşlamanıza gerek kalmayabilir dorudan çatalla ezip püre haline getirebilirsiniz.

  • Bal Kabaği Püresi:

Bol miktarda A Vitamini ve Folik asit, Demir, Potasyum ve Kalsiyum içerir. Lif bakımından zengin olduğundan sindirimi kolaydır.

Yapılışı: Kabuklarını soyulmuş ve çekirdekleri ayıklanmış balkabağını 200 C de fırında veya az miktarda suyda pişirerek püre haline getirebilirsiniz.

Bebeğin pürelerine tuz veya şekeri ilavesi yapmayınız. Tarçın, Sarımsak, Biber gibi baharatları 7 aydan önceki bebeğinize sunabilirsiniz.

Bebeğinizin alerjik olup olmadığının farkına varabilmek için, yeni sunduğunuz her besinden sonra bekleyip bebekte bir değişiklik olup olmadığını gözleyiniz ve doktorunuzla paylaşınız.

Bunu Gördünüz mü?

Bebeğim Ne Kadar Süt İçmeli ve Katı Besin Yemeli?

Bebeğim ne kadar süt içmeli ve katı bebek yiyeceklerinden “ne kadar yemeli?” sorusu her annenin …

Barkod Etiketi üretimi yapan firmaların işi ciddi bir iştir. Bu anlamda sizin de hangi firmayla çalışma yatığınız çok büyük önem taşır. Kullanım alanı sınırsızdır. Her alanda ve her sektörde bu etiketlere ihtiyaç duyulur. Etiket çeşitleri ve Barkod etiketleri, seri üretimle hazırlanmaktadır. Etiketler ahşap, plastik, metal ya da cam gibi ambalajlı ürünlerin üzerilerine ugulanır.
Mide botoksu midenin belirli yerlerine botoks maddesi enjekte etme suretiyle midedeki kasların çalışmasını sınırlandırmayı ve sayede midenin gıdaları sindirim sürecini yavaşlatarak buna bağlı olan açlık-tokluk hissi süresinin de uzatılmasını amaçlayan ameliyatsız kolay kilo verme tedavisidir. Botoks uygulanırken, midenin detaylı şekilde içerden görüntülenmesini sağlayan endoskopi uygulaması ile gerçekleştirilir. Bu sayede hastaya sadece gastroskpik uygulaması kadar bir rahatsızlık olur. Özellikle diyet programlarına ve düzenli egzersizlere uymakta zorlanan ve buna bağlı olarak da obeziteye yakalanan, bu yüzdende obezitenin sebep olduğu çeşitli sağlık sorunları olan kişiler için mide botoksu bir devrim niteliğindedir ve son yıllarda ülkemizde yaygın olarak kullanılmaktadır.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Termal Etiket Eco Termal etiket, yüzeyinde hami bir katman bulunmayan miktar çeşididir. Kumbara üzerine termal lamine edilmesi sonucunda oluşmaktadır. Kullanılan barkod yazıcının baş bölgesindeki ısı beraberlik birlikte termal sıvılaşma özelliği gösterir dahi bu şekilde Eco termal etiketin üzerine baskı alınır. Bu termal etiketlere yumruk termal olarak (ısıyla) yapılır ve yerde yüzden ribon kullanılmaz. Ribon kullanımı olmadığı için tahakküm maliyeti sıfıra yakındır.
Dijital Baskı ve baskı etiketi teknolojileri geliştikçe firmaların büyük ebatlı etiket ihtiyaçlarına da dijital çözümler sunulmaya başlamıştır. Böylece, birbirinden canlı renklerin ve kusursuz çizgilerin hakimiyetindeki büyük ebatlı dijital baskı etkileri; kurumsal firmaların reklam kampanyalarındaki en iddialı unsurlarına dönüşmüştür.