30 Eylül 2023

Pokémon GO Nasıl Bir Oyundur?

pokemon-goPokémon GO oyunu hem çocuklar hem de yetişkinler arasında tüm dünyada hızla yayılan, akıllı telefonlar ile ev dışında dolaşarak oynanan, “yaratık avlamak” amacıyla tasarlanmış bir oyundur.

Görünüşte bilgisayar oyunu olmakla birlikte oyunun doğası gereği ev dışında dışarıda dolaşarak oyananabildiği için oyunculara eve bağlı olmayarak egzersiz yapma imkanı sağlamaktadır.

Pokémon GO oyuncuları yerleşik haritaları kullanarak telefonların GPS yani konum özelliğinden yararlanırlar. Nevar ki, İngiltere ve Amerika’da kötü amaçlı kişiler tarafından özellikle çocuklar ve ergenleri kendi bölgelerine çekebilmektedirler. Bu nedenle çocuklar ve ergenler için güvenlik endişesini de beraberinde getirmektedir. Ülkemizde de yayılmaya başlayan Pokémon GO ile çocuk ve ergen oyuncuların zarar görmemelerini sağlamak amacıyla bazı ip uçları vermek istiyoruz.

Oyunu Anlamak Gerek;

Pokémon GO oynayabilmek için Pokémon istasyonlarına gelen topları bilmek gerekiyor. Sonra Pokémon “cep canavarları” vardır. Bu canavarlar sadece telefonun içindedir ama onları aramak zorundalar. Canavara yakın olunduğunda telefonda leke belirir ve telefon uyarı verir. Bu arada önünüze bakmanız gerektiğinden telefonunuzun kamerasını kullanın. Daha sonra Poke Topları ile hafifçe vurarak yaratıkları yakalamak gerekir. Yakalanan yaratıklar Pokedex’e kaydedilir. Oyunda yeterince yüksek bir seviyeye gelindiğinde yeni oyuncular katarak takım seçebilirsiniz.

Bu oyunu daha iyi anlamak için çocuklarınızla birlikte bu macerayı yaşabilirsiniz.

Oyun Ücretsiz ama …

Oyunu indirmek ve oynamak ücretsiz ama oyuncuların daha yüksek seviyelere ulaşmalarına yardımcı olmak için Pokécoin satın alınmak zorunda kalınmaktadır. Gerçek para ile satın alınan bu Pokécoin satın alma işi sanal olup çocuklara limit konulmalıdır.

Güvenlik Önemli;

Oyun ilk açılışta oyuncular için uyarıda bulunmaktadır. Fakat oyuna konsantre olduktan sonra bu uyarıları sürekli hatırda tutmak gerekliliği ebeynler tarafından sağlanmak zorunda. Özellikle daha önce bilmedikleri bir bölgeye gitmeleri gerektiğinde güvenlik sorunları yaşanmaması için aile içi ve çevresinde oyun oynamalarına izin verilmesi önem taşımaktadır. Ayrıca kişisel bilgiler için oyunun “privacy policy” denen güvenlik ayarları yapılmalıdır.

Dışarıdayken Dikkatli Olunmalı;

Oyuna konsantre olunurken etrafınızdaki gerçek tehlikelere karşı dikkatli olunmalıdır. Çocuğunuzun trafik kurallarına ve etrafındaki muhtemel yollardaki trafik yoğunluğuna karşı uyanık olması sağlanmalı. Elindeki telefonla ilgilenirken etrafındaki tehlikelere karşı önlem almaları gerekmektedir. Çocuklarınızın fiziksel zarar görmemeleri için güvenli olabilecekleri bölgelerde oynamalarını sağlayınız.

Yedek Batarya Bulundurulmalı;

Bu oyunu oynarken telefonun ekranı, GPS uygulması ve mobil veri kullanıldığından telefonun bataryası pili çok çabuk aazalmakta ve çocuklarınızla iletişim sorunu yaşamamak için yedek pil veya güç kaynağı taşımalarını sağlayın.

 

İyi Eğlenceler…

Bunu Gördünüz mü?

Ergenlikde Davranış ve Tutumlar

Ergenlik döneminde değişen beden ve büyümeye bağlı davranış ve tutum değişiklikleri, ergenleri olduğu kadar ailelerine …