16 Şubat 2019
Ana Sayfa / Ergenlik / Pokémon GO Nasıl Bir Oyundur?

Pokémon GO Nasıl Bir Oyundur?

pokemon-goPokémon GO oyunu hem çocuklar hem de yetişkinler arasında tüm dünyada hızla yayılan, akıllı telefonlar ile ev dışında dolaşarak oynanan, “yaratık avlamak” amacıyla tasarlanmış bir oyundur.

Görünüşte bilgisayar oyunu olmakla birlikte oyunun doğası gereği ev dışında dışarıda dolaşarak oyananabildiği için oyunculara eve bağlı olmayarak egzersiz yapma imkanı sağlamaktadır.

Pokémon GO oyuncuları yerleşik haritaları kullanarak telefonların GPS yani konum özelliğinden yararlanırlar. Nevar ki, İngiltere ve Amerika’da kötü amaçlı kişiler tarafından özellikle çocuklar ve ergenleri kendi bölgelerine çekebilmektedirler. Bu nedenle çocuklar ve ergenler için güvenlik endişesini de beraberinde getirmektedir. Ülkemizde de yayılmaya başlayan Pokémon GO ile çocuk ve ergen oyuncuların zarar görmemelerini sağlamak amacıyla bazı ip uçları vermek istiyoruz.

Oyunu Anlamak Gerek;

Pokémon GO oynayabilmek için Pokémon istasyonlarına gelen topları bilmek gerekiyor. Sonra Pokémon “cep canavarları” vardır. Bu canavarlar sadece telefonun içindedir ama onları aramak zorundalar. Canavara yakın olunduğunda telefonda leke belirir ve telefon uyarı verir. Bu arada önünüze bakmanız gerektiğinden telefonunuzun kamerasını kullanın. Daha sonra Poke Topları ile hafifçe vurarak yaratıkları yakalamak gerekir. Yakalanan yaratıklar Pokedex’e kaydedilir. Oyunda yeterince yüksek bir seviyeye gelindiğinde yeni oyuncular katarak takım seçebilirsiniz.

Bu oyunu daha iyi anlamak için çocuklarınızla birlikte bu macerayı yaşabilirsiniz.

Oyun Ücretsiz ama …

Oyunu indirmek ve oynamak ücretsiz ama oyuncuların daha yüksek seviyelere ulaşmalarına yardımcı olmak için Pokécoin satın alınmak zorunda kalınmaktadır. Gerçek para ile satın alınan bu Pokécoin satın alma işi sanal olup çocuklara limit konulmalıdır.

Güvenlik Önemli;

Oyun ilk açılışta oyuncular için uyarıda bulunmaktadır. Fakat oyuna konsantre olduktan sonra bu uyarıları sürekli hatırda tutmak gerekliliği ebeynler tarafından sağlanmak zorunda. Özellikle daha önce bilmedikleri bir bölgeye gitmeleri gerektiğinde güvenlik sorunları yaşanmaması için aile içi ve çevresinde oyun oynamalarına izin verilmesi önem taşımaktadır. Ayrıca kişisel bilgiler için oyunun “privacy policy” denen güvenlik ayarları yapılmalıdır.

Dışarıdayken Dikkatli Olunmalı;

Oyuna konsantre olunurken etrafınızdaki gerçek tehlikelere karşı dikkatli olunmalıdır. Çocuğunuzun trafik kurallarına ve etrafındaki muhtemel yollardaki trafik yoğunluğuna karşı uyanık olması sağlanmalı. Elindeki telefonla ilgilenirken etrafındaki tehlikelere karşı önlem almaları gerekmektedir. Çocuklarınızın fiziksel zarar görmemeleri için güvenli olabilecekleri bölgelerde oynamalarını sağlayınız.

Yedek Batarya Bulundurulmalı;

Bu oyunu oynarken telefonun ekranı, GPS uygulması ve mobil veri kullanıldığından telefonun bataryası pili çok çabuk aazalmakta ve çocuklarınızla iletişim sorunu yaşamamak için yedek pil veya güç kaynağı taşımalarını sağlayın.

 

İyi Eğlenceler…

Bunu Gördünüz mü?

Ergenlikde Davranış ve Tutumlar

Ergenlik döneminde değişen beden ve büyümeye bağlı davranış ve tutum değişiklikleri, ergenleri olduğu kadar ailelerine …

Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.