12 Haziran 2024

Para Konusunda Eşiniz ile Tartışmayı Durdurun

aile-ve-paraEşiniz ile para ve gelir konularında haftada en az bir kere tartışıyorsanız evliliğiniz yıpranıyor demektir. Araştırmalar, %30 boşanma oranının para tartışması yapan çiftler arasında oluduğunu göstermiştir. Para konularında eşiniz ile tartışmayı durdurun.

Burada problem kısıtlı bütçe olmasından kaynaklanmamaktadır. Sorun para konusunda iletişim ve saygı eksikliğinin varlığıdır. Para sıkıntısı olmayan çiftlerde dahi hala para konularında tartışmaların varlığı saygı eksikliğinin göstergesidir. Buna karşın maddi sıkıntıdayken bu stres ile omuz omuza mücadele eden pek çok çift var ki, burada anahtar kelime iletişim ve saygıdır.

Sevginin anlamı saygı ve iletişim ise maddi konularda da uygun bir dille karşılıklı konuşma başlatmak size olumlu katkılar sağlar.

Aileniz için bir vizyonunuz, planınız olsun. Hedeflerinize ulaşmak için birlikte karar verip planlarınızı uygulayın.

Para konusunda çıkan çoğu tartışma tek başına karar alma nedeniyle olmaktadır. Bu durumda çitler farklı yönlenebilir. Birlikte oturun ve bütçeniz hakkında birlikte karar alın. Bütçenizi nasıl etkin kullanacağınız ve önceliklerinizi belirleyin.

Harcamalarınızı kağıda dökün veya bilgisayarınızda tutun. Çağımızın kolaylığı ama baş belası kredi kartlarını yönetmek için ekstreleri detaylı olarak inceleyin. Ayrıtılarda gizli olan bütçe açıklarını bulup azaltmanız gereken harcamalarınızı belirleyin. Bu uygulama eşlerin her ikisi birden hangi harcama alanında iyi veya kötü olduğunu kendisinin görmesini sağlayacaktır. Asla birbirinizi suçlamayın. Bu yaklaşım eşlerin defansif olmasına yol açar. Çözüm bulmaya yönelik yaklaşım ve iletişim sizi kurtarır.

Harcamalarınızda limit belirleyin. Örneğin; 100 tl üzerindeki harcamalarınız için ortak karar alın.

Para konusunu evinizde sık gündeme getirmeyin. Ayda bir veya iki kez durum değerlendirmesi yapmak yeterli olacaktır. Para, stresli bir konudur. Sizi bunatlmasına izin vermeyin.

Çocuklarınızın tutumlu olup size destek olmasını sağlamak için onları küçük yaşta eğitin. Çocuklarınızın önünde bellirli bir yaşa gelmeden bütçeniz hakkında fazla konuşmayın. Kıymet bilmeyi tutumlu olmakla birlikte öğrendiklerini unutmayın.

Ailenizin ve kendinizin nefes alması için gerekli harçlığı mutlaka ayırın. Ailecek ayda en az bir kez mutlaka restorana veya çay bahçesine gidin ve hayatınızın keyfini çıkarın.

Eşiniz ile para konusunda daima dürüst ve açık olun. Para gizlemeyin. Birikimlerinizde ortak kararınız olsun. Birlikte biriktirin. Bu sizi daha da güçlü kılacaktır.

Bereketiniz bol olsun.

Bunu Gördünüz mü?

Öfke Terapisi ve İkili İlişkilerde Öfke

Eğer çiftler arasında öfke dolu çatışmalar yaşanıyor ve bu tartışmaların sıklığı artıyor ise çiftin bu …