30 Mayıs 2024

Oyun ve Çocuk

oyunOyun oynamak çocuğunuzun duygusal, fiziksel ve zihinsel gelişimine katkıda bulunan doğal bir olaydır. Çocuklar oyun oynayarak başkalarıyla nasıl ilişki kuracağı, problemleri nasıl çözeceği gibi kişisel özellikler kazanırlar.
Çocuğunuz ile birlikte oyun oynamak, onunla aranızda kuracağınız sevgi ve arkdaşlık bağının en iyi yoludur.
Tekrarlamak, çocuğunuzun beyninde ilişkilendirme ve etkileşimi sağlamada yardımcıdır. Beraber aynı şarkıları söylemek, favori hikayeleri tekrar okumak ve bunları keşfetmek her iki taraf için de keyiflidir.
Oyuncaklar çocukların hayal dünyasını geliştiren, ufkunu açan araçlardır. Çocuğun oyun oynarken kendini nasıl ifade edeceğini öğrenip duygularıyla başa çıkmasına yardımcı olan oyuncaklar her çocuk için ayrı bir anlam ve önem taşırlar.
Ahşap bloklar el-göz koordinasyonunun gelişmesine yardımcı olurken, şekilli bloklar değişik şekilleri ayıt etmelerini sağlarlar.
Puzzle beyin gelişimine katkısı olan mucize oyuncaklardır.
Glitter, boya kalemi, parmak boya veya oyun hamurları çocuğunuzun yaratıcılığını ve yeteneklerini geliştirecek, renkler ve renk karışımları hakkında bilgi edinmesini sağlayacaktır.
Her yaştan her kişinin her zaman oynarken zevk aldığı favori oyuncağı nedir diye sorarsanız aklınıza “top” gelir. Top oyunları çocuğunuza sıra almayı öğretmekle kalmaz yürümeye başlayan çocuğunuzun koordinasyon becerilerine de yardımcı olur.
Oyuncak seçiminde ebevynlerin çocuğa yardımcı olmaları, yönlendirmeleri beklenen bir davranış olmakla birlikte çocuğun ilgisini çekcek oyuncakları temin etmek daha doğru olur. Artık günümüzde her yaş çocuğa hitap edecek çeşit çeşit, rengarenk oyuncaklar bulmak çok kolay. Nevarki, güvenilir ve çocuğunuza zarar vermeyecek oyuncak seçimi önemlidir.
Üç yaşına kadar olan çocuklar için küçük parçalar içeren oyuncaklar yutarak boğulmalara sebebiyet verdiğinden dolayı alınmamalıdır. Islanma ile boyası çıkmayan, ısırma ile bölümeyen oyuncaklar seçilmelidir. Oyuncak ambalajlarındaki talimatlar doğrultusunda alım yapılmasını tavsiye ederiz.

Bunu Gördünüz mü?

Çocuklarda Okul Çağı Dönemi

Çocuğunuz okul çağı yaşında ise onunla ilgili önemli noktaları bilmelisiniz. Onunla ilgili bu noktaları bilmeniz …