22 Eylül 2023

Oyun Hamuru Yapalım

Oyun hamuru ile oynamaya erken yaşta başlamak çocuğunuzun ilk okul çağına gelene kadar uzun süre oyalamayı başaracağınız iyi bir yoldur. Oyun hamurları birlikte keyif alacağınız, yaratıcılığınızı fark edip geliştirebileceğiniz eğlenceli bir oyun malzemesidir. Oyun hamurunu evde kolayca hazırlayabilirsiniz.

Malzemeler ;

250 gram un
2 çorba kaşığı beyaz toz tartar
50 gram tuz
140 ml su
Renkli gıda boyası
2 çorba kaşığı yağ
Derin tencere
Tahta kaşık
Naylon masa örtüsü
Bisküvi kalıpları

Oyun Hamuru yapılışı ;

hamurTencereyi ocağa alın. Un, beyaz tartar ve tuzu tencerede karıştıralım sonra su ve gıda boyası ile yumuşak pürüzsüz hamur olana kadar karıştırarak kısık ateşte pişirin. Gıda boyasını ve tartarı pastanelerden temin edebilirsiniz.
Yağı bu karışıma ilave edip karışımın tencere kenarından ayrılıp top halini alana kadarkarıştırmayadevamedin.
Soğuyana kadar bekleyin.
Hazırladığınız oyun hamurunu naylon örtü serilmiş masa üzerinde oynatınız.

Tekrar kullanmak için hamuru naylon torba veya kapaklı plastik bir kapta buzdolabında saklayınız. Oda sıcaklığına gelince tekrar yoğurup oyuna hazır hale getiriniz.
Oyun hamuru ve biküvi kalıpları ile yaratıcılığınızı da kullanarak yapacağınız şekiller keyifli çocuğunuzla birlikte keyifli anlar geçirmenize neden olacaktır. Daha sonra ilerleyen yıllarda çocuğunuzu oyun hamuru ile başbaşa bırakıp aynı zamanda kendi işlerinizi yapacak zamanı yaratmış olursunuz. Ayrıca eve gelen arkadaşları ile birlikte oynayabileceği harika bir malzemeyi de ekonomik üretmiş olursunuz.

Hazırladığınız oyun hamurları için bisküvi kalıplarını marketlerden kolaylıkla temin edebilirsiniz. Ayrıca pasta yapımında kullanılan renk renk desen desen şekilli kalıpları internet üzerinden de temin edebilirsiniz.

Keyifli aktiviteler dileriz.

Bunu Gördünüz mü?

Çocuklarda Okul Çağı Dönemi

Çocuğunuz okul çağı yaşında ise onunla ilgili önemli noktaları bilmelisiniz. Onunla ilgili bu noktaları bilmeniz …