13 Temmuz 2024

Orta Kulak İltihabı Nedir?

otitis-mediaOrta kulak iltihabı tibbi adı “otitis media”, orta kulağın enflamasyonu yani iltihaplanmasıdır ki, 5 yaş altındaki çocuklarda daha ıstıraplıdır. Orta kulak iltihabı hemen medikal tedavi gerektiren bir durumdur. Ateş ve kulak ağrısı ortak belirtilerdir.

Akut Orta kulak iltihabına sahip yeni doğan bebeklerde ateş, huzursuzluk, sinirlilik veya besleme güçlüğü ile fark edilebilir. Alti yaşına kadar olan çocuklarda; uzun süren ısrarcı ateş ve kulak ağrısı belirtileri gösterebilir ne varki, bunlar daha geç görülen belirtiler olup diş çokarma veya faranjit-boğaz enfeksiyonu belirtilerine benzer. Bu nedenle doktorunuza zamanında başvurmanız önemlidir.

Büyük çocuklar ve yetişkinlerde ise ateş ve ağrıya ilave olarak geçici duyma zorluğu, kulakta tıkanıklık hissi orta kulakta sıvı toplanması ile birlikte gelişir.

Orta kulak enfeksiyonları bakteri veya viral kaynaklı olabilir.

Tedavisi 3 haftaya kadar uzayabilir. Akut orta kulak iltihabı zamanında önlem alınmaz ise kronikleşebilir. İlk muayeneden sonra tedavisi düzenlenen hastanın mutlaka kontrol muayenesine gitmesi gerekmektedir.

İlaç tedavisi hastalığa neden olan bakteri veya virüsün türüne göre düzenlenir. Ağrı kesici ve ateş düşürücüler ile ağrı ve ateş kontrol altına alınır.

Bunu Gördünüz mü?

Öfke Nedir ve Kontrolü Nasıl Sağlanır?

Öfke doğal, anlaşılabilir ve hepimizin yaşadığı bir duygudur. Çoğunlukla yaşamaktan kaçınır ve yaşamak istemeyiz. Öfkelenmemek …