21 Eylül 2019
Ana Sayfa / e-Eczacı / Ölçülü Doz İnhaler Puf Kullanma Talimatı

Ölçülü Doz İnhaler Puf Kullanma Talimatı

“Ölçülü doz inhaler” halk arasında “puf” olarak adlandırılmaktadır. İnhalerin içindeki ilaç sprey formda olup, plastik olan ara parça tarafından tutulur. İnhalerden yavaşca nefes çektiğinizde spre formda olan ilaç plastik ara parça sayesinde akciğerlerinize her çekilen nefesde istenilen dozun daha çok alınmasına yardım eder. Doğru kullanıldığında ilaç akciğerin derinliklerine kadar işler.

“Ölçülü Doz İnhaler / Puf ” Kullanma Talimatı:

  1. Ayakta veya oturur pozisyonda sırtınız dik olarak durun.puf
  2. İnhalerin ağzındaki kapağı açın ve inhaleri çalkalayın.

  3. Nefes verin. (Kesinlikle inhaler içine nefes vermeyiniz.)

  4. İnhalerin ağzını dilinizin üstünde iki dişinizin arasına alın ve inhalerin ağzını dudaklarınız ile sarın.

  5. İnhalerden yavaş ve derin nefes alın. Yavaşca nefesinizi içinize çekerken inhalere basın. Akciğerlerde dolgunluk hissi olana kadar yavaşca nefes almaya devam edin. Ve tam bu sırada nefesinizi yapabildiğiniz kadar uzun süre tutun (5-10 sn veya daha fazla).

  6. İnhaleri ağzınızdan uzaklaştırdıkdan sonra nefes verin.

  7. Eğer ikinci doz gerekli ise 1 dk bekleyin ve aynı işlemi tekrarlayın.

  8. İnhalerin kapağını kapatın.

  9. Ağzınızı su ile çalkalayın ve bu suyu tükürün. Yutmamaya özen gösterin. Ağzınızı su ile çalkalamak ağızda ve boğazınızda oluşacak mantar enfeksiyonunu önler.

Öneri : İnhalarinizde ne kadar doz ilaç kaldığını anlamak için en iyi yöntem, kullanmaya başladığınız andan itibaren not tutmak veya ilaca başlandığı tarihi not etmektir.

 

 

 

 

 

Bunu Gördünüz mü?

İlaç Yönetimi Nasıl Olmalı?

İlaç yönetimi, ister reçeteli isterse reçetesiz (OTC) olsun gün geçtikçe zorlaşmaya başladı. Günümüzde birden fazla …

Barkod Etiketi üretimi yapan firmaların işi ciddi bir iştir. Bu anlamda sizin de hangi firmayla çalışma yatığınız çok büyük önem taşır. Kullanım alanı sınırsızdır. Her alanda ve her sektörde bu etiketlere ihtiyaç duyulur. Etiket çeşitleri ve Barkod etiketleri, seri üretimle hazırlanmaktadır. Etiketler ahşap, plastik, metal ya da cam gibi ambalajlı ürünlerin üzerilerine ugulanır.
Mide botoksu midenin belirli yerlerine botoks maddesi enjekte etme suretiyle midedeki kasların çalışmasını sınırlandırmayı ve sayede midenin gıdaları sindirim sürecini yavaşlatarak buna bağlı olan açlık-tokluk hissi süresinin de uzatılmasını amaçlayan ameliyatsız kolay kilo verme tedavisidir. Botoks uygulanırken, midenin detaylı şekilde içerden görüntülenmesini sağlayan endoskopi uygulaması ile gerçekleştirilir. Bu sayede hastaya sadece gastroskpik uygulaması kadar bir rahatsızlık olur. Özellikle diyet programlarına ve düzenli egzersizlere uymakta zorlanan ve buna bağlı olarak da obeziteye yakalanan, bu yüzdende obezitenin sebep olduğu çeşitli sağlık sorunları olan kişiler için mide botoksu bir devrim niteliğindedir ve son yıllarda ülkemizde yaygın olarak kullanılmaktadır.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Termal Etiket Eco Termal etiket, yüzeyinde hami bir katman bulunmayan miktar çeşididir. Kumbara üzerine termal lamine edilmesi sonucunda oluşmaktadır. Kullanılan barkod yazıcının baş bölgesindeki ısı beraberlik birlikte termal sıvılaşma özelliği gösterir dahi bu şekilde Eco termal etiketin üzerine baskı alınır. Bu termal etiketlere yumruk termal olarak (ısıyla) yapılır ve yerde yüzden ribon kullanılmaz. Ribon kullanımı olmadığı için tahakküm maliyeti sıfıra yakındır.
Dijital Baskı ve baskı etiketi teknolojileri geliştikçe firmaların büyük ebatlı etiket ihtiyaçlarına da dijital çözümler sunulmaya başlamıştır. Böylece, birbirinden canlı renklerin ve kusursuz çizgilerin hakimiyetindeki büyük ebatlı dijital baskı etkileri; kurumsal firmaların reklam kampanyalarındaki en iddialı unsurlarına dönüşmüştür.