12 Haziran 2024

Okula Dönüş Zamanı !

okula-giden-cocuklarOkul zamanı geldi !!! Çocukların bir kısmı heyecanlı bir kısmı da üzgün olabilir. Tatil günleri geri kaldı ve okula dönüş başladı. Bazı çocuklar gergin, sitresli veya ilk gün korkusu yaşıyor olabilirler. Yeni öğretmen, yeni arkadaşlar hatta yeni bir okula başlayan çocuklarda ilk gün korkusu onların sitresli ve gergin olmalarına neden olur. İyi haber tüm bunlar onlar için kısa süren endişelerdir.

Okulda İlk gün;

Her ebeveyn okulda çocuğunun iyi olmasını ister. Okul ve öğretmenler hakkında olumlu tavır çocuğu da olumlu etkiler. Sizin endişe, stres veya heyacanınız çocuğunuza da yansıyabilir. İlk kez okula başlayacak çocuğunuz ile okula birlikte gidebilme şansınız var ise gidin. Çocuğun sizden ayrılmak istememesi durumunda öğretmen size yardımcı olacaktır. Okul bitene kadar beklemeyin,”dışaridayım” gibi sözler kullanmayın, öğretmene teslim edin.

Peki, okulun ilk günü nasıl geçer? Çoğu öğretmen ilk gün kendini ve okulda bulunan diğer çalışanları tanıtır. Bazı öğretmenler öğrencilerine kendileri hakkında konuşmaya şans verir. Tanışma bittikden sonra öğretmen, okul kurallarından bahseder ve öğrencinin yapabilecekleri ve yapamayacakları hakkında bilgilendirir. Öğrencinin öğretmenini can kulağı ile dinlemesi, anlamadığı bir şey var ise parmak kaldırarak söz alıp, sorması yerinde olur. Aileler okuldan ayrılıp çocuklar öğretmen ile baş başa kalınca sıkıntıların çoğundan kurtulan çocuğunuz yeni şeyler öğrenme, yeni arkadaşlar edinme heyecanıyla kendini kaptırır gider. Her çocuğun okula adapte süresi farklıdır. Bazı çocuklar daha çabuk adapte olurken bazılarında bu süre biraz daha uzun olabilir. Sabırlı olup çocuğunuzu teşvik edin.

Büyük sınıflarda okuyan öğrenciler için okulda ilk gün;

Artık okula yeni başlayan çocuğunuz yok ama yine de okulun hangi sınıfta olursa olsun ilk günü çocuğunuzda sitres, heyecan hatta isteksizlik yaratabilir. Okulun ilk günü yeni sınıf ve sırasını, dolabını seçme gibi bir takım endişelere neden olabilir ama eski arkadaşlarını görmek, yeni arkadaşlar edinmek onları daha mutlu hissetirecektir. Lise düzeyine gelene kadar çocuğunuzun eşyalarını hazırlayıp hazırlamadığı konusunda onlara hatırlatma yapın, yardım edin. Okullar açılmadan önce ister yaz tatili dönüşü olsun ister yarı yıl tatili sonrası okul ihtiyaçalarının tam olup olmadığını birlikte kontrol edin. Günümüzde çoğu okul ihtiyaç listesini önceden hazırlamaktadır. Bunlara ilave evinizde kalem, silgi, kalemtraş gibi temel ihtiyaçların yedeğini bulundurun. Çocuğun öğlen yemeğini veya okuldan faydalanması için gerekli harçlığın yanında olduğundan emin olun. Okulun ilk günü aç kalan bir öğrencinin mutlu döneceğini sanmıyoruz.

Tatil dönüşü okul temposuna uyum sağlamak için ;

  • Yeterli uyumasını sağlayın

  • Sağlıklı bir kahvaltı yapmasını sağlayın

  • Onu aşırıya kaçmadan yüreklendirin

  • Anlamadığı bir şey olursa öğretmenine sorması için destekleyin

  • Ödevlerini alıp, çantasını hazırladığından emin olun

  • Kendisi için en iyi olanı yapması konusunda destekleyin

  • Okulun ilk günü siz ondan biraz daha önce uyanmaya çalısarak ilk günde zaman kıtlılığı nedeniyle ekstra sitres yüklenmeyin.

  • Eve döndüğünde onu iyi karşılayın

Bunu Gördünüz mü?

Çocuklarda Öfke ve Kontrolü

Çoğu zaman öfke bize ait bir duygu olduğu düşünülsede çocuklarda daha yoğundur ve bunu yaşamak, …