17 Şubat 2019
Ana Sayfa / Çocuk Gelişimi ve Eğitimi / Okula Dönüş Zamanı !

Okula Dönüş Zamanı !

okula-giden-cocuklarOkul zamanı geldi !!! Çocukların bir kısmı heyecanlı bir kısmı da üzgün olabilir. Tatil günleri geri kaldı ve okula dönüş başladı. Bazı çocuklar gergin, sitresli veya ilk gün korkusu yaşıyor olabilirler. Yeni öğretmen, yeni arkadaşlar hatta yeni bir okula başlayan çocuklarda ilk gün korkusu onların sitresli ve gergin olmalarına neden olur. İyi haber tüm bunlar onlar için kısa süren endişelerdir.

Okulda İlk gün;

Her ebeveyn okulda çocuğunun iyi olmasını ister. Okul ve öğretmenler hakkında olumlu tavır çocuğu da olumlu etkiler. Sizin endişe, stres veya heyacanınız çocuğunuza da yansıyabilir. İlk kez okula başlayacak çocuğunuz ile okula birlikte gidebilme şansınız var ise gidin. Çocuğun sizden ayrılmak istememesi durumunda öğretmen size yardımcı olacaktır. Okul bitene kadar beklemeyin,”dışaridayım” gibi sözler kullanmayın, öğretmene teslim edin.

Peki, okulun ilk günü nasıl geçer? Çoğu öğretmen ilk gün kendini ve okulda bulunan diğer çalışanları tanıtır. Bazı öğretmenler öğrencilerine kendileri hakkında konuşmaya şans verir. Tanışma bittikden sonra öğretmen, okul kurallarından bahseder ve öğrencinin yapabilecekleri ve yapamayacakları hakkında bilgilendirir. Öğrencinin öğretmenini can kulağı ile dinlemesi, anlamadığı bir şey var ise parmak kaldırarak söz alıp, sorması yerinde olur. Aileler okuldan ayrılıp çocuklar öğretmen ile baş başa kalınca sıkıntıların çoğundan kurtulan çocuğunuz yeni şeyler öğrenme, yeni arkadaşlar edinme heyecanıyla kendini kaptırır gider. Her çocuğun okula adapte süresi farklıdır. Bazı çocuklar daha çabuk adapte olurken bazılarında bu süre biraz daha uzun olabilir. Sabırlı olup çocuğunuzu teşvik edin.

Büyük sınıflarda okuyan öğrenciler için okulda ilk gün;

Artık okula yeni başlayan çocuğunuz yok ama yine de okulun hangi sınıfta olursa olsun ilk günü çocuğunuzda sitres, heyecan hatta isteksizlik yaratabilir. Okulun ilk günü yeni sınıf ve sırasını, dolabını seçme gibi bir takım endişelere neden olabilir ama eski arkadaşlarını görmek, yeni arkadaşlar edinmek onları daha mutlu hissetirecektir. Lise düzeyine gelene kadar çocuğunuzun eşyalarını hazırlayıp hazırlamadığı konusunda onlara hatırlatma yapın, yardım edin. Okullar açılmadan önce ister yaz tatili dönüşü olsun ister yarı yıl tatili sonrası okul ihtiyaçalarının tam olup olmadığını birlikte kontrol edin. Günümüzde çoğu okul ihtiyaç listesini önceden hazırlamaktadır. Bunlara ilave evinizde kalem, silgi, kalemtraş gibi temel ihtiyaçların yedeğini bulundurun. Çocuğun öğlen yemeğini veya okuldan faydalanması için gerekli harçlığın yanında olduğundan emin olun. Okulun ilk günü aç kalan bir öğrencinin mutlu döneceğini sanmıyoruz.

Tatil dönüşü okul temposuna uyum sağlamak için ;

  • Yeterli uyumasını sağlayın

  • Sağlıklı bir kahvaltı yapmasını sağlayın

  • Onu aşırıya kaçmadan yüreklendirin

  • Anlamadığı bir şey olursa öğretmenine sorması için destekleyin

  • Ödevlerini alıp, çantasını hazırladığından emin olun

  • Kendisi için en iyi olanı yapması konusunda destekleyin

  • Okulun ilk günü siz ondan biraz daha önce uyanmaya çalısarak ilk günde zaman kıtlılığı nedeniyle ekstra sitres yüklenmeyin.

  • Eve döndüğünde onu iyi karşılayın

Bunu Gördünüz mü?

Çocuklarda Öfke ve Kontrolü

Çoğu zaman öfke bize ait bir duygu olduğu düşünülsede çocuklarda daha yoğundur ve bunu yaşamak, …

Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.