17 Şubat 2019
Ana Sayfa / Annelik Kariyeri / Öfke Terapisi ve İkili İlişkilerde Öfke

Öfke Terapisi ve İkili İlişkilerde Öfke

Eğer çiftler arasında öfke dolu çatışmalar yaşanıyor ve bu tartışmaların sıklığı artıyor ise çiftin bu meseleyi kendilerinin çözemiyor olduğuna işarettir. Bu çatışmaların ilişkileri için bir tehdit oluşturmaya başladıkları an tehlike çanları çalıyor demektir. Çiftin uzmana gitmeyi artık düşünmesi ve geciktirmemesi öfke terapisi almaları gereklidir.

Çift terapisine gittiklerinde onları bekleyen süreç şu şekilde başlar; çiftin “öfke” kavramının ilişkilerindeki anlamı ortaya çıkarılmaya çalışılır. Öfkenin anlamına dönük ilişkide farklı cevaplar aranır. Örneğin,

  • öfke çiftin her biri için ne demektir?”

  • eşine öfkelenmek ne anlama gelir?”

  • eşin sana öfkelendiğinde bu senin için ne anlama geliyor?”

  • eşin öfkesine nasıl karşılık veriliyor?”

  • eşin öfkelendiğini nasıl anlıyor?”

  • öfke ile birlikte buna eşlik eden diğer duygular nelerdir?”

gibi sorulara terapide her iki çiftin sürece katılmasıyla cevaplar uzmanla birlikte değerlendirilir. Her ilişkinin kendi içinde bir dinamiği olduğu gibi öfkenin de her ilişkide farklı bir anlamı ve dinamiği olur.

Kişinin eşiyle olan tecrübeleri, ailesinden aldığı modellemelerden oluşan deneyimler ile öfkeye yüklenen anlama katkı ve kaynak sunar. Eşlerin öfkeyi tanımlamalarındaki inanç ve öfke ile ilgili ortaya çıkan davranışları, terapide önemli veri oluşturur. Terapist aldığı bu verilerle süreci ilerletir.

Amaç, eşlerin öfkeyle ilgili farkındalıklarını arttırmak yüzleşmeleri gereken noktaları çalışmak ve ilişkiyi daha sağlam bir zemine oturtmaya çalışma yolunda ilerlemektir.

Öfke ; kişinin kendini koruması amacıyla birçok duygunun üstünü örtmek için kullandığı bir yol olabilir. Bu amaçla terapide terapist bu duyguları bulmaya çalışır ki öfkenin gerçek anlamı, nedeni ortaya çıksın. Sıklıkla öfkenin altında yatan bazı duygular; suçluluk, hayal kırıklığı, depresyon, güçsüzlük, bağımlılık ve güvensizlik gibi duygulardır. Bu duygular açığa çıktıkça kişi anlaşıldığını hisseder rahatlar ve çatışma kaynakları daha somut hale gelmeye başlar.

Uygun bir şekilde dile getirilemeyen her duygu zamanla kişilerin içinde öfkeye dönüşebilir. Öfkenin sizi ele geçirmesine izin vermeden kendinizi tanıma yolunda gayret gösterin..Yapabilirsiniz. Siz değerlisiniz…

Bakınız ; Öfke nedir ve kontrolü nasıl sağlanır?

Bunu Gördünüz mü?

Mutlu Annelerin Sırrı

Birçok kişi, maddi değişikliklerin insanları daha fazla mutlu hale getireceğini düşünüyor ancak araştırmalar, çevremizde bir …

Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.