21 Eylül 2019

Nezle miyim?

nezleNezle ve soğuk algınlığı viral bir üst solunum yolu enfeksiyonudur. Alerjik kişilerin sık nezle olma oranı diğerlerine göre daha yüksektir.

Nezle bulaşıcıdır ve kişiden kişiye tokalaşma gibi doğrudan temas yoluyla geçer. Burun akıntısı ve aksırık, kızarık gözler, boğaz ağrısı ve öksürük, baş ve vücut ağrısı başlıca belirtileridir.

Nezle oldum Ne yapmalıyım?

250 ve üzeri nezle virüsü için tek başına kullanılabilecek spesifik, antiviral bir ilacın keşfedilmesi yakın bir gelecekte mümkün görünmüyor.

Ancak, nezle olduğumuzda alınacak çeşitli önlemler belirtilerin hafiflemesine yardımcı olacaktır.

HEMEN ANTİBİYOTİK KULLANMAYIZ !

ANTİBİYOTİKLER VİRÜSLERİ TEDAVİ ETMEZ.

 • Eller sık sık yıkanmalıdır.

 • Kullanılan peçete, mendil sık sık değiştirilmelidir.

 • Eller enfeksiyonu taşımamak için gözlere dokunulmamalıdır.

 • Boğaz pastilleri, topikal spreyler boğaz ağrısını hafifletir.

 • Ilık tuzlu su gargarası boğaz kaşıntısında rahatlatıcıdır..

 • Bulunduğunuz ortamın nemlenmesini sağlamak rahatlatıcıdır.

 • Bol sıvı tüketilmesi gereklidir.

 • Nezlede yüksek ateş ( 38 °C ve üstü ) genellikle görülmez.

 • Ateş düşürücüler ateşin düşmesine, boğaz ağrısı ve vücut ağrısını rahatlatmaya yardımcı olur.

 • Öksürük refleks olarak gelişir. Öksürük için kullanılabilecek preperatlar öksürük refleksini bloklayan süpresantlar ve balgam azaltan ekspektoranlar olarak iki ana gruba ayrılır.

 • Uyurken rahat nefes alabilmek için yüksek veya çift yastık kullanabilirsiniz.

 • Alternatif olarak nezleden korunmak, sıklığını ve süresinini azaltmak için vitamin C, çinko bileşikleri aşırı miktarda olmamak şartıyla kullanılabilir.

 • Ayrıca Ekinezya, Zencefil, Ihlamur, Adaçayı gibi bitki çayları arzuya göre limon ilavesi ile tüketilmelidir. 


Bunu Gördünüz mü?

Öfke Nedir ve Kontrolü Nasıl Sağlanır?

Öfke doğal, anlaşılabilir ve hepimizin yaşadığı bir duygudur. Çoğunlukla yaşamaktan kaçınır ve yaşamak istemeyiz. Öfkelenmemek …

Barkod Etiketi üretimi yapan firmaların işi ciddi bir iştir. Bu anlamda sizin de hangi firmayla çalışma yatığınız çok büyük önem taşır. Kullanım alanı sınırsızdır. Her alanda ve her sektörde bu etiketlere ihtiyaç duyulur. Etiket çeşitleri ve Barkod etiketleri, seri üretimle hazırlanmaktadır. Etiketler ahşap, plastik, metal ya da cam gibi ambalajlı ürünlerin üzerilerine ugulanır.
Mide botoksu midenin belirli yerlerine botoks maddesi enjekte etme suretiyle midedeki kasların çalışmasını sınırlandırmayı ve sayede midenin gıdaları sindirim sürecini yavaşlatarak buna bağlı olan açlık-tokluk hissi süresinin de uzatılmasını amaçlayan ameliyatsız kolay kilo verme tedavisidir. Botoks uygulanırken, midenin detaylı şekilde içerden görüntülenmesini sağlayan endoskopi uygulaması ile gerçekleştirilir. Bu sayede hastaya sadece gastroskpik uygulaması kadar bir rahatsızlık olur. Özellikle diyet programlarına ve düzenli egzersizlere uymakta zorlanan ve buna bağlı olarak da obeziteye yakalanan, bu yüzdende obezitenin sebep olduğu çeşitli sağlık sorunları olan kişiler için mide botoksu bir devrim niteliğindedir ve son yıllarda ülkemizde yaygın olarak kullanılmaktadır.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Termal Etiket Eco Termal etiket, yüzeyinde hami bir katman bulunmayan miktar çeşididir. Kumbara üzerine termal lamine edilmesi sonucunda oluşmaktadır. Kullanılan barkod yazıcının baş bölgesindeki ısı beraberlik birlikte termal sıvılaşma özelliği gösterir dahi bu şekilde Eco termal etiketin üzerine baskı alınır. Bu termal etiketlere yumruk termal olarak (ısıyla) yapılır ve yerde yüzden ribon kullanılmaz. Ribon kullanımı olmadığı için tahakküm maliyeti sıfıra yakındır.
Dijital Baskı ve baskı etiketi teknolojileri geliştikçe firmaların büyük ebatlı etiket ihtiyaçlarına da dijital çözümler sunulmaya başlamıştır. Böylece, birbirinden canlı renklerin ve kusursuz çizgilerin hakimiyetindeki büyük ebatlı dijital baskı etkileri; kurumsal firmaların reklam kampanyalarındaki en iddialı unsurlarına dönüşmüştür.