30 Mayıs 2024

Nanoteknoloji ve Nanotıp Nedir?

nanoteknolojiNanoteknoloji ve nanotıp hakkında uzun zamandır gerek bilim kurgu sektöründen gerekse medyadan methini çok duyuduk ama daha ortada bir ürün yok sanıyoruz. Aslında elle tutulur bir ürün henüz ortalıkta yok ama araştırmalar yeni bir nanoteknolojik terapi dalgasının yakın gelecekte, ufukta gözükmekte olduğunun habercisi ve bu çalışmaların Dünya ilaç endüstürisini değiştireceği düşünülmektedir. Dünya!da olduğu gibi ülkemizde de nanotıp çalışmaları devam etmektedir.

Yeryüzünde en küçük birimi atomlar oluşturmaktadır ve bir atomun çapı boyutuna yakın taransistör yapılabilmektedir. Bu ne demek artık nanoteknoloji tıp alanına da yer alacak ve geleceğin nanoteklojik ürünleri yaniilaçları kullanılması mümkün olacaktır. Bu süreç yakın gelecekte özellikle kanser ve psikolojik hastalıkların tedavisinde yerini alacaktır.

Şu anki tıbbi tedavilerle gerekli hassasiyet tam olarak yapılamamakta olduğu düşünülmektedir ki, nanaoteknolojik tedavi ile direkt hedefe yönelik müdahale gerçekleştirilmesine çalışılmaktadır.

Klinik psikolojide örneğin, psikologlar gerçekte hastalarının sorunlarına çözmek için tedavilerinde beyindeki bazı bölgeleri uyarmak ve diğerlerini baskılamak isterler. Bu amaçla uygulanan mevcut ilaçlar ile vücutta ve beyinde çok sayıda değişikmeydana gelir ki, istenen etki sağlansın. Eğer nanoteknolojik ilaçlar yeterince akıllı yapılırlarsa direkt hedefe kitlenecek ve yan etkiler azaltılmış ya da yok edilmiş olacaktır.

Kanser tedavisinde örneğin, onkoloji doktorlarının asıl istediği tümör yani kanser hücrelerini yok etmektir. Bu amaçla uygulanan tedavi kemoterapidir ve Maalesef tümör yok edilmek istenirken yan etkileri gereği normal hücreler de zarar görmektedir.

Nanoteknolojik ilaçların sunacağı ise insan vücuduna direkt müdahele ile hedef organ, hücreye yönelmek. Nanoteknolojik ilaçlar çok ama çok küçük olduklarından fiziksel olarak normal vücut fonksiyonlarını etkilemeyecekleri düşünülmektedir. Ayrıca yan etkilerinin minimuma ineceği ya da olmayacağı hesaplanmaktadır.

Fikir iyi gözükse de nanoteknolojik tedavi amacıyla üretilmiş ilaçlar bağışıklık sistemimizi nasıl aşacak, kendini yenilerse ne olacak gibi soruları, endişeleri da beraberinde getirmekte. Nanoteknolojik bilimsel araştırmalar gibi pek çok farklı araştırmalarla hiç durmadan gelişen tıp dünyası ve teknolojinin hayatımıza farklı bir boyut kazandıracağı kesin…

Bunu Gördünüz mü?

İlaç Yönetimi Nasıl Olmalı?

İlaç yönetimi, ister reçeteli isterse reçetesiz (OTC) olsun gün geçtikçe zorlaşmaya başladı. Günümüzde birden fazla …