21 Eylül 2019
Ana Sayfa / e-Eczacı / Nanoteknoloji ve Nanotıp Nedir?

Nanoteknoloji ve Nanotıp Nedir?

nanoteknolojiNanoteknoloji ve nanotıp hakkında uzun zamandır gerek bilim kurgu sektöründen gerekse medyadan methini çok duyuduk ama daha ortada bir ürün yok sanıyoruz. Aslında elle tutulur bir ürün henüz ortalıkta yok ama araştırmalar yeni bir nanoteknolojik terapi dalgasının yakın gelecekte, ufukta gözükmekte olduğunun habercisi ve bu çalışmaların Dünya ilaç endüstürisini değiştireceği düşünülmektedir. Dünya!da olduğu gibi ülkemizde de nanotıp çalışmaları devam etmektedir.

Yeryüzünde en küçük birimi atomlar oluşturmaktadır ve bir atomun çapı boyutuna yakın taransistör yapılabilmektedir. Bu ne demek artık nanoteknoloji tıp alanına da yer alacak ve geleceğin nanoteklojik ürünleri yaniilaçları kullanılması mümkün olacaktır. Bu süreç yakın gelecekte özellikle kanser ve psikolojik hastalıkların tedavisinde yerini alacaktır.

Şu anki tıbbi tedavilerle gerekli hassasiyet tam olarak yapılamamakta olduğu düşünülmektedir ki, nanaoteknolojik tedavi ile direkt hedefe yönelik müdahale gerçekleştirilmesine çalışılmaktadır.

Klinik psikolojide örneğin, psikologlar gerçekte hastalarının sorunlarına çözmek için tedavilerinde beyindeki bazı bölgeleri uyarmak ve diğerlerini baskılamak isterler. Bu amaçla uygulanan mevcut ilaçlar ile vücutta ve beyinde çok sayıda değişikmeydana gelir ki, istenen etki sağlansın. Eğer nanoteknolojik ilaçlar yeterince akıllı yapılırlarsa direkt hedefe kitlenecek ve yan etkiler azaltılmış ya da yok edilmiş olacaktır.

Kanser tedavisinde örneğin, onkoloji doktorlarının asıl istediği tümör yani kanser hücrelerini yok etmektir. Bu amaçla uygulanan tedavi kemoterapidir ve Maalesef tümör yok edilmek istenirken yan etkileri gereği normal hücreler de zarar görmektedir.

Nanoteknolojik ilaçların sunacağı ise insan vücuduna direkt müdahele ile hedef organ, hücreye yönelmek. Nanoteknolojik ilaçlar çok ama çok küçük olduklarından fiziksel olarak normal vücut fonksiyonlarını etkilemeyecekleri düşünülmektedir. Ayrıca yan etkilerinin minimuma ineceği ya da olmayacağı hesaplanmaktadır.

Fikir iyi gözükse de nanoteknolojik tedavi amacıyla üretilmiş ilaçlar bağışıklık sistemimizi nasıl aşacak, kendini yenilerse ne olacak gibi soruları, endişeleri da beraberinde getirmekte. Nanoteknolojik bilimsel araştırmalar gibi pek çok farklı araştırmalarla hiç durmadan gelişen tıp dünyası ve teknolojinin hayatımıza farklı bir boyut kazandıracağı kesin…

Bunu Gördünüz mü?

İlaç Yönetimi Nasıl Olmalı?

İlaç yönetimi, ister reçeteli isterse reçetesiz (OTC) olsun gün geçtikçe zorlaşmaya başladı. Günümüzde birden fazla …

Barkod Etiketi üretimi yapan firmaların işi ciddi bir iştir. Bu anlamda sizin de hangi firmayla çalışma yatığınız çok büyük önem taşır. Kullanım alanı sınırsızdır. Her alanda ve her sektörde bu etiketlere ihtiyaç duyulur. Etiket çeşitleri ve Barkod etiketleri, seri üretimle hazırlanmaktadır. Etiketler ahşap, plastik, metal ya da cam gibi ambalajlı ürünlerin üzerilerine ugulanır.
Mide botoksu midenin belirli yerlerine botoks maddesi enjekte etme suretiyle midedeki kasların çalışmasını sınırlandırmayı ve sayede midenin gıdaları sindirim sürecini yavaşlatarak buna bağlı olan açlık-tokluk hissi süresinin de uzatılmasını amaçlayan ameliyatsız kolay kilo verme tedavisidir. Botoks uygulanırken, midenin detaylı şekilde içerden görüntülenmesini sağlayan endoskopi uygulaması ile gerçekleştirilir. Bu sayede hastaya sadece gastroskpik uygulaması kadar bir rahatsızlık olur. Özellikle diyet programlarına ve düzenli egzersizlere uymakta zorlanan ve buna bağlı olarak da obeziteye yakalanan, bu yüzdende obezitenin sebep olduğu çeşitli sağlık sorunları olan kişiler için mide botoksu bir devrim niteliğindedir ve son yıllarda ülkemizde yaygın olarak kullanılmaktadır.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Termal Etiket Eco Termal etiket, yüzeyinde hami bir katman bulunmayan miktar çeşididir. Kumbara üzerine termal lamine edilmesi sonucunda oluşmaktadır. Kullanılan barkod yazıcının baş bölgesindeki ısı beraberlik birlikte termal sıvılaşma özelliği gösterir dahi bu şekilde Eco termal etiketin üzerine baskı alınır. Bu termal etiketlere yumruk termal olarak (ısıyla) yapılır ve yerde yüzden ribon kullanılmaz. Ribon kullanımı olmadığı için tahakküm maliyeti sıfıra yakındır.
Dijital Baskı ve baskı etiketi teknolojileri geliştikçe firmaların büyük ebatlı etiket ihtiyaçlarına da dijital çözümler sunulmaya başlamıştır. Böylece, birbirinden canlı renklerin ve kusursuz çizgilerin hakimiyetindeki büyük ebatlı dijital baskı etkileri; kurumsal firmaların reklam kampanyalarındaki en iddialı unsurlarına dönüşmüştür.