22 Eylül 2023

Mutlu Annelerin Sırrı

Birçok kişi, maddi değişikliklerin insanları daha fazla mutlu hale getireceğini düşünüyor ancak araştırmalar, çevremizde bir değişikliğin sadece mutluluk içinde % 10’luk geçici bir artış yarattığını gösteriyor. Bu süre bittikten sonra da, mutluluk göstergesi normal durumuna dönüyor. Yeni bir iş edinmek, ev, yer değiştirme veya daha fazla para kazanmak aslında mutluluğumuzun sürdürülmesini sağlamıyor. Mutlu olabilen insanların sırları nedir? Hepsi zengin mi? Ya da çok mu güzeller? Yine araştırmalar der ki, mutlu olmanın sırrı bunlar değil. Mutlu anne olmak için önce mutlu bir insan olmak gerekmiyor mu?

Verici olmak;

Hiç birine karşılık beklemeden bir şey verdiniz mi? Cevabınız Evet ise, kendinizi daha canlı hissettiniz mi?
Başkalarına vermek ve ben merkezli olmamak, başkalarını ufak da olsa kendi imkanlarınızla mutlu edebilmeyi denediniz mi? Maddi olmak ya da tanıdık olmak zorunda değil; markette birine yardım etmek, öksüzler yurduna gidip çocuklara kitap okumak, otobüsden inerken şöföre teşekkür edebilmek… Örnekler saymakla bitmez. Ve inanın bu durum bulaşıcıdır.

İyi bir arkadaş olmak;

Yoğun şehir ve iş hayatı bize sanal arkadaşlıkları sunan çok popüler olan araçları sık kullanmaya başladık. Vefat haberlerinde bile telefon açmak yerine facebook’dan ağlayan ifadeler ile baş sağlığı diler olduk. Oysa herkesin bir arkadaşa ihtiyacı vardır. Araştırmalar, iyi bir arkadaş olmanın ve iyi bir arkadaşı olan kişinin vücudundaki stres hormonunun %50 daha az salgılandığını göstermektedir. Annenizle, eşinizle, çocuğunuzla, komşunuzla iyi arkadaş olun. İlk fırsatta bir arkadaşınıza ulaşın ve halini hatırını sorun. Bu gibi durumlar ferahlatıcıdır, kendinizi yenilemenizi sağlar ve aynı zamanda kendi sağlığınız olduğu kadar karşınızdakine için de yararlıdır.

Hedefi olmak;

İleriye bakmak, bir şey üzerinde çalışmak ve başarmak iyi bir iştir. Süreç büyümemize ve bizi sıradan yaşam sıkıntılarından kurtarmaya yardımcı olur. Hayatta bir hedefi olmak ve düzenini bu amaca uygun hale getirmek mutluluğa katkıda bulunur. İlla bir işte çalışıp başarmak da hedef değil. Bir hobi edinmek, onu geliştirmek bir başarıdır. Nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız haftaya kendiniz için bir kaç basit hedef belirleyerek başlayın ve bu hedefe göre hareket edin.

İnançlı olmak;

İnanç nedir? Türk Dil Kurumu’na göre; Bir düşünceye gönülden bağlı bulunma; birine güvenme; dini anlamı ise, yaradana, dinine iman, inanma.
Bir şeyi yapabileceğinize inanmak, bunun için inançla yola devam etmek ve kendinize güvenmek.
İçinde yaşadığımız Dünya görebildiğimizden daha fazla bir yol. İnançlı olmak hayatımızdaki zorlukları aşmada size herkezden daha çok yardımcı olacaktır. İnanç ve güven hayatınıza anlam katar ve umut verir.

Elindekilerin kıymetini bilmek;

Para mutluluk getirmiyor sadece konfor sağlıyor. Varlıklarımızın listesini çıkarmaya kalksak, nelere sahip olduğumuza şaşar kalırız. İster maddi ister manevi olsun eldekilerin kıymetini bilmek herşeyden önce kendi emeğimize ve öz varlıklarımıza saygı duymaktır.
Geriye dönüp bakmak, nerede olduğumuzu arada bir tartmak ve eldekilerin muhasebesini çıkarmak mutlu olmak için sayısız sebep olduğunun farkında olabilmek ise en büyük mutluluktur

Bunu Gördünüz mü?

Öfke Terapisi ve İkili İlişkilerde Öfke

Eğer çiftler arasında öfke dolu çatışmalar yaşanıyor ve bu tartışmaların sıklığı artıyor ise çiftin bu …