30 Eylül 2022

Kusma ve İshal Nedenleri

diyare-olmus-bebek-beziKusma ve ishal bebeklerde görülen ortak sağlık sorunudur. Zaman zaman bebeklerin kakası yumuşak olur ancak ishal olan bebeğin dışkısı, ister anne sütüyle isterse biberon mamasıyla beslensin daha sulu, asidik kokulu olur ve bebeğin poposu kırmızıdır. Kusma yeni doğan bebeklerin tek besin kaynağı süt olduğundan her emzirme veya biberonla beslenmesinden sonra bir miktar kusmaları normaldir. Ancak, bu durumların dışında kusma ve diyare söz konusu ise bebeğin hastaneye götürülmesi şarttır.

Kusma ve ishal nedenleri arasında örneğin rota virüsünün neden olduğu viral kaynaklı gastroenteritis sayılabilirki, bebeğin hastaneye yatmasını gerektirir.

Kusma bazen birbelirtidir ve altında yatan sorunun çözülmesini gerektirir. Eğer bebek kusma ile birlikte ateşlenmişseacilen doktor ziyareti gerektirir. Kusma ve takibinde ateş yükselmesi kulak enfeksiyonu, solunum yolu enfeksiyonu, idrar yolları enfeksiyonu veya daha ciddi menenjit enfeksiyonunu düşündürtürki derhal müdahele gerektirir.

Eğer bebeğiniz kusma ve ishal nedeniyle aldığından daha fazla sıvı kaybediyorsa dehidratasyon yani vücudun susuz kalması dediğimiz durum söz konusudur. Bebeğin susuz kaldığını nasıl anlarız? Dehidratasyonun erken belirtisi bebeğin yeterli çiş yapamaması yani bezinin kuru kalmasından anlaşılır. Bazen bunu anlamak zor olabilir bu nedenle bebeğin dudaklarının kuru olması, ağlarken göz yaşı gelmemesi dehidratasyon belirtileridir. Bu durumda bebeğinizi her istediğinde emzirmeye çalışarak doktorunuza ulaşmanız gereklidir.

Bunu Gördünüz mü?

Öfke Nedir ve Kontrolü Nasıl Sağlanır?

Öfke doğal, anlaşılabilir ve hepimizin yaşadığı bir duygudur. Çoğunlukla yaşamaktan kaçınır ve yaşamak istemeyiz. Öfkelenmemek …