30 Mayıs 2024

KOAH mısınız?

koah-ve-sigaraHalk dilinde “kronik bronşit”, “müzmin bronşit” gibi adlarla bilinen KOAH, akciğerlerdeki hava yollarının daralmasına bağlı olarak soluk alıp verme sırasında hava akımının kısıtlanması ile belirgin sürekli (kronik) bir hastalıktır. Amfizem ve kronik bronşiti kapsayan bir hastalık öbeğine giren Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı’nın en önemli özelliği, akciğerlere giren ve çıkan havayı, soluk darlığına neden olacak kadar kısıtlayabilmesidir.

KOAH – Tibbi dilde “Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı” olarak adlandırılır, hava yollarının tıkanıklığı olup , zor nefes alıp vermek, öksürük, balgam çıkarmak ve nefes darliğı başlıca belirtileridir. KOAH nedeni olan faktörlerin başında sigara içmek gelir. Mesleksel, işyerinde dumana maruz kalma, köylerde evlerin içinde sık sık yakılan odun ve bitki yapraklarının dumanına maruz kalmaktır.

Çoğu kişi KOAH olduğunun farkında değildir, yaşlanmanın doğal bir sonucu olduğunu düşünür. KOAH kişinin yaşam kalitesini düşüren kötü bir arkadaşı gibidir ve iyi geçinmek gerekir. KOAH geri dönüşü olmayan ancak tedavi edilerek kişinin kendini daha rahat hissetmesini sağlar ve akciğerlerin zarar görmesini yavaşlatır. Ne kadar erken teşhis edilirse tedavi o kadar etkin olur. Tedavinin başarıya ulaşması için sigaradan uzak durmak gerekir.

5 adımda KOAH var mı, test edin?

  • Yaşıtlarınıza göre daha sık nefes darlığı mı çekiyorsunuz?
  • Sigara içiyor musunuz ya da geçmişte içtiniz mi?
  • Haftada birden fazla günde sık sık öksürüyor musunuz?
  • Haftada birden fazla günde balam çıkarıyor musunuz?
  • Yaşınız 40 üzerinde mi?

Yukarıdaki sorulardan en az 3 üne evet cevabı verdiyseniz vakit kaybetmeden bir Göğüs Hastalıkları uzmanına müracat edin.

Bunu Gördünüz mü?

Öfke Nedir ve Kontrolü Nasıl Sağlanır?

Öfke doğal, anlaşılabilir ve hepimizin yaşadığı bir duygudur. Çoğunlukla yaşamaktan kaçınır ve yaşamak istemeyiz. Öfkelenmemek …