13 Temmuz 2024

Kitap Okumayı Sevdirin

kitap-okumakEbeveyn olarak belkide en önemli görevlerimizden biri de çocuğumuzu destekleyerek istekli bir okuyucu olmasını sağlamaktır. Çocuğunuzun bütün geceyi uyku vaktine kadar cezbedici filmlerin oynadığı televizyon önünde kıvrılıp yatmasına izin vermeyin. Onun minik dünyasını düzene koymak için iyi bir kitap okumak, birlikte vakit geçirmenin en iyi yollarından biridir. Bu süreyi çocuğunuzu ister kucağınıza alarak ister birlikte uzanarak geçirin ama unutmayınki çocuğunuza verebileceğiniz en değerli ve eğlenceli zamanlardır.

Çocuk kitaplarındaki hikayeler fantastik olup çocuğun hafıza gelişimine ve resimleri adlandırmasına yardımcı olur. Kitap okurken çocuğunuz doğru cümle kurmayı ve kelimeleri doğru söylemeyi öğrenir. Eğer aynı kitabı defalarca okumanızı isterse teleşlanmayın. Tekrar yapmak çocuğun hikayeyi daha iyi anlamasına ve katılmasına yardımcı olur.

Araştırmalar göstermiştir ki, çok erken yaşlarda kitap okunan çocukların dil gelişmleri diğerlerine göre daha gelişmiştir ve daha sonra kendi başlarına kitap okumaktan zevk alırlar.

Kitap okumayı düzenli yapın. Kitap okumak için belirli bir zaman dilimi ayırın. Uyku öncesi kitap okumak en tercih edilen zaman dilimidir. Siz kitap okurken çoğunuzun ufak katılımlarını övmeyi ihmal etmeyin. Kelimeleri tekrar etmeye çalışması, minik parmağı ile resime dokunmaya çalışması gibi.. Okumak daima eğlenceli olmalı bu nedenle çocuğunuz yorgunken veya ilgisini kaybettiğinde sakın zorlamayın.

Öncelikle okuyacağınız kitaba karşı çocuğunuzun ilgisini çekmelisiniz. Bırakın kitabı evirsin çevirsin, sayfalarını karıştırsın. Kitapcıya birlikte gidinki daha ileri yaşlarda kitabını kendi seçebilsin. Bir seferde iki-üç adetten fazla kitap almayın. Bittikçe yenisiniz almak için kitapcıya düzenli gitmeniz onun için de keyifli olacaktır.

Kitap okurken çocuğunuzun kelimeleri ve resimleri parmağınızla takip ederek gösterin. Böylece resimler ile kelimeler arasındaki ilişkiyi öğrenir.

Hikayeleri okurken arkadaşca ve yumuşak bir ses tonu kullanın. Hikayedeki karakterleri canlandırmaya çalışın. Size aptalca görünse de çocuğunuz çok eğlenecektir.

Bunu Gördünüz mü?

Çocuklarda Okul Çağı Dönemi

Çocuğunuz okul çağı yaşında ise onunla ilgili önemli noktaları bilmelisiniz. Onunla ilgili bu noktaları bilmeniz …