22 Eylül 2023

Doğum Sonrası Kişisel Bakım

kisisel-bakımÇiçeği burnunda anneler doğumdan bir ay kadar sonra hamilelik öncesi giydiğiniz kıyafetlerinize hemencecik sığabilmeyi beklemeyin. Hamilelikte alınan kilolarınızdan akıllıca kurtulmaya çalışmak buna ek olarak zaman içinde bilinçli yapacağınız rutin bakım sizi eskisi gibi hatta daha da güzel hissettirecektir.

Sağlıklı beslenerek ve fiziksel aktivite ile kademeli kilo vermek, günlük kişisel bakımlarınızı ihmal etmemek sizi daha da mutlu edecektir. Üstelik düzenli fiziksel aktivite doğum sonrası bunalımınızı hafifletecek, uykularınızı daha verimli hale getirecek, enerjinizi artırarak kendinize güvenmenize yardımcı olacaktır.

Bebek ile birlikte kendinize ayıracak zamanınızın olmadığınızı söylediğinizi duyar gibiyiz. Miniğiniz büyüp kilo alırken aynı anda eski halinize daha da iyi bir şekilde dönmeniz mümkün.

Bebeğiniz 3 aylık oldukdan sonra mevsimine göre giyinerek ve kanguru kullanarak yapacağınız kısa yürüyüşler, asonsör yerine merdiven kullanarak yapacağınız günlük aktiviteler azar azar da olsa sizi sonuca ulaştıracaktır. Kanguru ile taşımada kalp atışlarınızı ve sıcaklığınınızı hissedecek minik bebeğiniz etrafta olan biteni ilgiyle izleyerek gülücükler saçacaktır.

Bebek 5 aylığı geçtikten sonra onunla birlikte yapabileceğiniz mekik çekme, bacak çalışma gibi egzersizler hem sizin hem de bebeğiniz için eğlenceli olacaktır.

Hamilelik döneminde karın çatlaklarından kurtulmak için kullandığınız kremleri doğum sonrası rahimin eski haline gelip ilk adetinizi gördüğünüz zamana kadar kullanmanız fayda sağlar.

İlk aylarda geceleri sık kalmak uykusuzluk nedeniyle göz altı torbalarına neden olur. Göz kremleri ve kapatıcılar bunlar için ideal. Kremleri buzdolabında muhafaza ederek kullanmanız artı rahatlık sağlar.

Lohusalık döneminde kullanabileceğiniz parlatıcılar, hafif göz makyajı güzelliğinize güzellik katacaktır.

Sık banyo almak özellikle ilk aylarda emzirme nedeniyle artan terleme nedeniyle göğüs altları, boynunuz ve vücudunuzda oluşacak enfeksiyonlardan sizi koruyacağı gibi rahtlamanıza ve sakin olmanıza da yardımcı olacaktır. Mis kokulu parfüm ve deodorantlar, duş jellerinin rahatlatıcı etkisi, hafif formüllü bitkisel şampuanların pırıldayan saçlarınıza biraz daha ışıltılı katması; vücut, el ve ayak kremleri ile daha ipeksi bir tene sahip olmak hakkınız.

Bunu Gördünüz mü?

Öfke Terapisi ve İkili İlişkilerde Öfke

Eğer çiftler arasında öfke dolu çatışmalar yaşanıyor ve bu tartışmaların sıklığı artıyor ise çiftin bu …