21 Eylül 2019
Ana Sayfa / Bebek Bakımı / Bebek Beslenmesi / Katı Besinlere Geçiş

Katı Besinlere Geçiş

kati-besinlenmeKatı besinlere geçiş uygulamasında yiyecekleri teker teker vermeniz bebeğinizin tad ayrımı yapabilmesini kolaylaştırır. Ayrıca her yeni besini sunarken tek başına vermeniz alerjik bir aileden gelen bebekler için sunulan yiyeceğe karşı bebeğin alerjisi olup olmadığı konusunda size yardımcı olacaktır.

Yiyecekleri verirken her yiyeceğin tadını öğrenebilmesi için tuz kullanmayın. Tuz bebeğiniz için zararlıdır. Bebeğiniz 4 yaşına gelene kadar kabuklu yemişler, tuzlu, işlenmiş, yağlı yiyecekler (salam, pastırma, tereyağ, krema, baharatlı yiyecekler, tuzlu balık) uygun değildir. Yumurta iyice pişirilmiş olmalıdır.

Altıncı aydan itibaren başlayacağınız katı besinlere geçiş uygulamasında hazırlayacağınız pirinç unu maması, sebze ve meyva püreleri (patates, havuç, muz, elma püresi gibi ) 7. ve 8. ayda rendelenmiş ve ezilerek verilen yiyecekler ( kıyılmış balık, piliç eti, haşlanıp ezilmiş yumurta..) bebeğinize kuru gelebilir. Bunları anne sütü, kaynamış ılıtılmış su, hazır mama ile biraz sulandırarak verin. Yiyecekleri ılık olarak servis edin.

8. ve 9. aylarda yemek taneleri daha iri olabilir. Sebzeli makarnalar, yağsız kuzu ya da dana etinden hazırlanmış iyi pişmiş kavurmalar, kabukları soyulmuş çiğ sebze ve meyvalar, sebze çorbaları vs ile devam edilmelidir.

Hazır üretilmiş kavanozlarda muhafaza edilen katkı maddesiz doğal meyva ve sebze püreleri özellikle evde hazırlama imkanının bulunamadığı dönemlerde yolculuklar ve çalışan annelerin yardımcısı olarak hazırlanmışlardır.

Bebeğinizin yiyeceklerini dondurmamaya özen gösterin. Bebeğinizin yemeğinden arta kalan kısımlarını bebeğin salyasının bulaşmasından dolayı bakteri üremesi olasılığı nedeniyle bekletmeyip atın. Bebeğiniz için hazırladığınız püreler, ezmeler kapalı bir kapta buzdolabında en çok 24 saat saklanabilir.

Katı besinlere geçişte iştah kapatan, gereksiz kalori veren şekerli meyva suları, gazlı ve yapay tatlandırıcı ilave edilmiş içecekler yerine bebeğinize su içme alışkanlığı kazandırın. Şekerli yiyecek ve içecekleri, şekerlemeleri dişleri tamamlanana kadar vermemeniz bebeğiniz için çok faydalı olacaktır.

Bebeğiniz iki yaşına ulaştığında mama sandalyesi kullanımını terk edip masa düzeni oluşturmanız çok önemlidir. Yemek zamanı çocuğunuz için çok önemli bir sosyal olaydır ve ailenin bir üyesi olarak masaya katılmayı öğrenmek ileriki dönemlere taşıyacağı kişilik gelişimini destekler.

Bol çeşitli ve zengin yiyecekler iyi beslenmenin sırrıdır. Sofrada yeterince çocuğunuza uygun yiyeceği hazırladıktan sonra yiyip yememeyi ona bırakın. Bırakın ne kadar yiyeceğini kendisi belirlesin.

Katı besinlere geçişte bebeğinizin diş sağlığını da düşünmelisiniz. Kendi başına dişlerini temizleyene kadar bu işi siz üstlenin. Bebeğinizin dişlerini temiz ıslak bir bez temizleyebilirsiniz. Bebeğiniz iki yaşına geldiğinde kahvaltı ve akşam yemeğinden sonra günde en az iki kere dişlerini fırçalamayı öğrenmiş, alışkanlık haline getirmiş olmalıdır. Florürlü ve çocuklar için özel üretilmiş diş macunlarını tercih edin.

Bunu Gördünüz mü?

Püreler – İlk Katı Yiyecekler (8-10 Ay)

İlk katı yiyecekler artık karışım halinde sunabileceğiniz 8-10 aylık olmuş bebeğiniz için en uygun zamandır. …

Barkod Etiketi üretimi yapan firmaların işi ciddi bir iştir. Bu anlamda sizin de hangi firmayla çalışma yatığınız çok büyük önem taşır. Kullanım alanı sınırsızdır. Her alanda ve her sektörde bu etiketlere ihtiyaç duyulur. Etiket çeşitleri ve Barkod etiketleri, seri üretimle hazırlanmaktadır. Etiketler ahşap, plastik, metal ya da cam gibi ambalajlı ürünlerin üzerilerine ugulanır.
Mide botoksu midenin belirli yerlerine botoks maddesi enjekte etme suretiyle midedeki kasların çalışmasını sınırlandırmayı ve sayede midenin gıdaları sindirim sürecini yavaşlatarak buna bağlı olan açlık-tokluk hissi süresinin de uzatılmasını amaçlayan ameliyatsız kolay kilo verme tedavisidir. Botoks uygulanırken, midenin detaylı şekilde içerden görüntülenmesini sağlayan endoskopi uygulaması ile gerçekleştirilir. Bu sayede hastaya sadece gastroskpik uygulaması kadar bir rahatsızlık olur. Özellikle diyet programlarına ve düzenli egzersizlere uymakta zorlanan ve buna bağlı olarak da obeziteye yakalanan, bu yüzdende obezitenin sebep olduğu çeşitli sağlık sorunları olan kişiler için mide botoksu bir devrim niteliğindedir ve son yıllarda ülkemizde yaygın olarak kullanılmaktadır.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Termal Etiket Eco Termal etiket, yüzeyinde hami bir katman bulunmayan miktar çeşididir. Kumbara üzerine termal lamine edilmesi sonucunda oluşmaktadır. Kullanılan barkod yazıcının baş bölgesindeki ısı beraberlik birlikte termal sıvılaşma özelliği gösterir dahi bu şekilde Eco termal etiketin üzerine baskı alınır. Bu termal etiketlere yumruk termal olarak (ısıyla) yapılır ve yerde yüzden ribon kullanılmaz. Ribon kullanımı olmadığı için tahakküm maliyeti sıfıra yakındır.
Dijital Baskı ve baskı etiketi teknolojileri geliştikçe firmaların büyük ebatlı etiket ihtiyaçlarına da dijital çözümler sunulmaya başlamıştır. Böylece, birbirinden canlı renklerin ve kusursuz çizgilerin hakimiyetindeki büyük ebatlı dijital baskı etkileri; kurumsal firmaların reklam kampanyalarındaki en iddialı unsurlarına dönüşmüştür.