22 Eylül 2023

İyi Evlilik için 3 Öneri

evlenmeEvlilik her dönemde güçlü ve zayıf yönler taşır. İhtiyaçlar akan zaman içinde değişkenlik gösterir. Beş yıl önceki ihtiyaçlarınıza göre aldığınız karar veya yöntemler bugünün ihtiyaçlarını karşılamayabilir. Bundan dolayı günlük yaşantınız içinde bir an için durun ve ilişkinizi analiz edin. Daha iyi evlilik için o anki ihtiyaçlarınızı gözden geçirin.

İyi evlilik ilşkisi pek çok etkene bağlı olmakla birlikte 3 temel sorunun bir veya birkaçını iyileştirmek ile daha iyi bir evlilik yaşanabilir.

Finansal alanda ailenizi güçlü tutun; Eşiniz ile parasal konularda birlik olun. Özellikle evliliğin başlarında yapacağınız dayanışma ileriki dönemlerede yansıyacaktır. Hiçbir şey için geç değildir. İster evliliğin başında olun ister olmayın her an birlik olmaya başlamak için bir fırsat taşır. Para konularında eşinize açık olun. Öncelikleri belirlemek, birlikte hareket etmekle maddi konuların yarattığı stresi paylaşın.

Ebeveyinlik konusunda takım gibi davranın; Ebeveyinlik zor zanaat. Kendinizi bu işlevi yürütürken yalnız, yetersiz hissedebilirsiniz. Bütün bunlar strese neden olan etmenler olup evliliğinizi de yavaş yavaş yıpratır. Çocuk yetiştirmede annelik ve babalık rolu farklıdır. Fakat çocuğunuzu yetiştirirken ve disiplin ederken kullandığınız yöntemler konusunda aynı fikirde olmanız yani birlikte davranmanız herşeyden önemlisi çocuklarınızın önünde tartışmamanız çok önem taşımaktadır.

Eşinizin ailesini sevin; Eşinizin ailesine sevgi ve saygı çerçevesi içinde davranmanız evliliğinizin daha iyi olmasını sağlar. Çünkü eşinizi seviyorsanız onu olduğu gibi kabul edip bir bütün olarak sevmeniz gerekmekte. Eşinizi ailesinden koparmakla elinize bir şey geçmez. Aksine zaman içinde eşinizin mutsuzluğuna ve evliliğinizin yıpranmasına neden olur.

 

Bunu Gördünüz mü?

Öfke Terapisi ve İkili İlişkilerde Öfke

Eğer çiftler arasında öfke dolu çatışmalar yaşanıyor ve bu tartışmaların sıklığı artıyor ise çiftin bu …