30 Mayıs 2024

İnternet İlaçları

antibiyotiklerTürkiye’de Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsat verilmiş ilaçlar yalnızca Eczanelerde satılır. Günümüzde internet üzerinden satışı yapılan ilaçlara ve maddelere güvenmeyiniz. İnternet ilaçları olarak tanımlayacağım müsadenizle. Bu ürünlerin nerede ve nasıl üretildikleri bilinmeyen, içinde ne olduğu belli değildir. Bu tür yalancı ilaç ve maddelere itibar etmeyiniz.

Türkiye’de gerek yabancı gerekse yerli ilaç üretimi İlaç firmaları tarafından yapılmaktadır. T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından düzenli olarak teftiş edilmekte ve onay almış veya alacak vücuda giren her maddenin ve ilacın gerek üretim aşamasında gerekse üretiminden sonra piyasaya çıktıklarında bir dizi denetimlere tabi tutulmaktadırlar.

Günlük yaşantımızda radyo, tv ve gazetelerde pek yayınlanmayan ama “İyi Üretim Uygulamaları” terimi tüm Dünya’da GMP olarak bilinir. GMP genellikle ilaçların kullanım amaçlarına uygun kalitede üretilmesini sağlayan bir takım prensipler zinciridir. GMP hem etkili hem de güvenli ilaç üretmek için kullanılan bütün gereksinmeleri içeren kurallara uymayı gerektiren, ilacın güvenliği için oluşturulmuş bir uygulamadır. Ve ruhsatlı tüm ilaçlar bu süreçden geçerler. Sağlık Bakanlığı yetkilileri denetimlerini bu prensepler doğrultusunda gerçeklerştirir.

Bu nedenledir ki, internet veya başka kanallar aracılığı ile ilaç veya madde satışı hakkında bilmek istediğiniz her türlü soruyu Sağlık Bakanlığı web sitesinden www.saglik.gov.tr araştırabilir, ruhsatı olup olmadığını kontrol edebilir ve eczacınıza danışabilirsiniz.

Unutulmaması gereken bu tür internet ilaçları ve maddelerin içerikleri ruhsatlı değildirler ve kullanım dışı etkileri nedeniyle vücuda zarar verebilirler.

Bunu Gördünüz mü?

İlaç Alerjisi ve Tipleri

İlaç alerjisi ilaçların istenmeyen veya zararlı etkileridir. İlaç alerjileri önceden tahmin edilebilen (tip A) ve …