30 Mayıs 2024

İlk Adım Ayakkabısı

Bebeğimiz için hamileliğin son üç ayında başladığımız hazırlıkların en önemli parçasını kendinizin veya aile büyüklerinin ördüğü minik patikler oluşturur. Bebeğin cinsiyetinin ilginç yöntemlerle anlaşılmaya çalışıldığı, kız ise pembe erkek ise mavi renklerin seçildiği eski dönemlerden kalma patik örme işlevi hala devam etse de zaman içinde bu alışkanlık yerini hazır üretilmiş patik ve bebek ayakkabılarına bırakmıştır. Günümüzde bebeğin cinsiyeti önceden tahmin edildiğinden hazırlıklarınızda bebeğinizin ilk patiklerini temin etmek artık çok kolay.

Bir yaşına doğru ilk adımlarını atan bebeğinizin heyacanını sizinkiyle ölçebilirsiniz. Ayaklarının üzerinde durduğu ve yürümeye başladığı an dünyayı keşfetmek için kimbilir ne kadar yol kat edecektir. Minik ve büyüyen, koşuşturan bu bir çift ayağın gelişimine yardımcı olmak için öneriler;

ilk-adim-ayakkabisi“İlk Adım Ayakkabısı” Seçerken nelere dikkat etmeliyim?

Yürümeye başlayan bebeğinizin ayak kemikleri dışarıdan gelecek baskı ve çarpmalara karşı savunmasızdır ve çok hızlı gelişmektedir. Ayakkabı numarası bazen yılda iki numara hatta daha fazla büyüme kaydeder. Yürüyen bebeğinizin ayakkabısını ayak gelişimine yardımcı olmak, zarar görmemesini sağlamak amacıyla 8 haftada bir kontrol etmeniz çok önemlidir.

  • Ayakkabı alırken ilk adım ayakkabısı denilen ürünler ile başlayın. Ayakkabının uygunluğunu anlamak için yardım alınız veya kendiniz kontrol ediniz.

  • Çocuğun parmakları arasında bir miktar boşluk olan, ayağın etrafını özellikle de parmakların tarak kısmını sıkmayan, ayak bileğini destekleyen ayakkabı doğru seçimdir.

  • Ayakkabı alırken yürümeye başlayan bebeğinizin çorabının çok dar olmaması gerektiğine dikkat edilmelidir. Dar çorap bebeğinizin ilk ayakkabısını alırken sizi yanıltır. Ayakkabı numarasında olduğu gibi çorapların da uygunluğu sık sık kontrol edilmelidir.

  • İlk adım ayakkabısı kesinlikle uzun giymesi düşünülerek büyük numara alınmamalıdır. Çocuğun sık sık takılıp düşmesine neden olur.

Bunu Gördünüz mü?

Öfke Terapisi ve İkili İlişkilerde Öfke

Eğer çiftler arasında öfke dolu çatışmalar yaşanıyor ve bu tartışmaların sıklığı artıyor ise çiftin bu …