21 Eylül 2019
Ana Sayfa / e-Eczacı / İlaçların İşleyişi Nasıl Oluyor?

İlaçların İşleyişi Nasıl Oluyor?

ilaclar-hakkinda İlaç kullanımı günlük yaşamımızda düşündüğümüzden daha fazla yer almaktadır. İlaçların işleyişi, alındıkdan sonra vücutta nasıl etki bıraktıkları yani vücutta ilacın başına gelenler konusuna kısaca değinmek istedik. Genç, yaşlı veya çocuk olsun geçici veya kalıcı hastalıklarımızdan dolayı kullanmak zorunda kaldığımız ilaçlarımız hakkında merak ettiklerinizi soru ve cevap şeklinde bu yazımızda derledik. İster reçeteli ister OTC denilen reçetesiz olarak satılan ilaçlar olsun kullandığımız ilaçlar alındıkdan sonra vücudda neler olur.

Reçeteli ilaçlar ve reçetesiz ( OTC ) ilaçlar arasındaki fark nedir?

Reçeteli ilaçlar doktorunuz tarafından sizin için yazılan ve reçete edilen ilaçlar olup, OTC yani reçetesiz satılan ilaçlar eczanelerden ister kendi kararınızla ister eczacınızın danışmanlığı ile kolaylıkla satın alabileceğiniz ilaçlar olmak üzere iki gruptan oluşmaktadır. Reçetesiz satılan ilaçlar pek çok farklı maddeler içermekle birlikte genellikle vitamin ve mineraller, bitkisel ve diyet destekleyici gibi ilaçlardır.

Tablet veya kapsül gibi ilaçların işleyişi nasıldır?

Tablet veya kapsüller yutuduktan sonra sonra sindirim sistemine doğru ilerleyerek karaciğere ulaşır. Karaciğer kimyasalların vücutta işlendiği organdır. Karaciğerde işlem gördükten ilaçlar kana karışır ve kandaki bazı protein ve taşıyıcılarla etkileşime girerek hedef yere yani hastalıklı bölgeye ulaşır.

İlaçlar vücuttan nasıl atılır?

İlaçlar ister ağız yoluyla ister damar veya kas yoluyla alınsın karaciğer ve diğer organlarda işlem gördükden sonra idrar veya dışkı yoluyla vücuttan atılırlar.

İlaçların vücuttaki işleyişi yaşa bağlı mıdır?

Evet. Kişinin yaşı, ilaç ve yiyeceklerin emilim ve değişimi işlemlerini etkiler. Yaşlı kişilerde bu işlemler yavaşlarken, çocuklarda daha küçük dozlara ihtiyaç duyulur ve kilolarına göre doz hesabı yapılır.

İlaçlar bütün insanlarda aynı etkiyi verirler mi?

Hayır. Kişilerin egzersiz alışkanlıklarından, günlük diyetleri ve genel sağlık durumları da dahil olmak üzere pek çok faktör kişinin ilaca olan cevabını etkiler. Bunun dışında genetik faktörler diğer bir ana etkendir. Genler kişinin değişik türdeki ilaçlara olan cevapından etkilenebilirler.

Genler kişilerin ilaçlara olan cevabını nasıl etkiler?

Genler şekilleri ve fonksiyonları yani işlevleri bakımından vücudun bütün proteinleri olarak tanımlanır. Herkezin genleri farklılıklar göstermekte dolayısıyla herkezin proteinleri faklıdır denilebilir. Bazı proteinlerdeki bu farklılıklar bizim ilaca karşı cevabımızı olumlu ya da olumsuz olarak etkiler.

Bunu Gördünüz mü?

İlaç Alerjisi ve Tipleri

İlaç alerjisi ilaçların istenmeyen veya zararlı etkileridir. İlaç alerjileri önceden tahmin edilebilen (tip A) ve …

Barkod Etiketi üretimi yapan firmaların işi ciddi bir iştir. Bu anlamda sizin de hangi firmayla çalışma yatığınız çok büyük önem taşır. Kullanım alanı sınırsızdır. Her alanda ve her sektörde bu etiketlere ihtiyaç duyulur. Etiket çeşitleri ve Barkod etiketleri, seri üretimle hazırlanmaktadır. Etiketler ahşap, plastik, metal ya da cam gibi ambalajlı ürünlerin üzerilerine ugulanır.
Mide botoksu midenin belirli yerlerine botoks maddesi enjekte etme suretiyle midedeki kasların çalışmasını sınırlandırmayı ve sayede midenin gıdaları sindirim sürecini yavaşlatarak buna bağlı olan açlık-tokluk hissi süresinin de uzatılmasını amaçlayan ameliyatsız kolay kilo verme tedavisidir. Botoks uygulanırken, midenin detaylı şekilde içerden görüntülenmesini sağlayan endoskopi uygulaması ile gerçekleştirilir. Bu sayede hastaya sadece gastroskpik uygulaması kadar bir rahatsızlık olur. Özellikle diyet programlarına ve düzenli egzersizlere uymakta zorlanan ve buna bağlı olarak da obeziteye yakalanan, bu yüzdende obezitenin sebep olduğu çeşitli sağlık sorunları olan kişiler için mide botoksu bir devrim niteliğindedir ve son yıllarda ülkemizde yaygın olarak kullanılmaktadır.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Termal Etiket Eco Termal etiket, yüzeyinde hami bir katman bulunmayan miktar çeşididir. Kumbara üzerine termal lamine edilmesi sonucunda oluşmaktadır. Kullanılan barkod yazıcının baş bölgesindeki ısı beraberlik birlikte termal sıvılaşma özelliği gösterir dahi bu şekilde Eco termal etiketin üzerine baskı alınır. Bu termal etiketlere yumruk termal olarak (ısıyla) yapılır ve yerde yüzden ribon kullanılmaz. Ribon kullanımı olmadığı için tahakküm maliyeti sıfıra yakındır.
Dijital Baskı ve baskı etiketi teknolojileri geliştikçe firmaların büyük ebatlı etiket ihtiyaçlarına da dijital çözümler sunulmaya başlamıştır. Böylece, birbirinden canlı renklerin ve kusursuz çizgilerin hakimiyetindeki büyük ebatlı dijital baskı etkileri; kurumsal firmaların reklam kampanyalarındaki en iddialı unsurlarına dönüşmüştür.