16 Şubat 2019
Ana Sayfa / e-Eczacı / İlaç Kullanma Talimatı

İlaç Kullanma Talimatı

ilac-talimatiİlaçlarımızı iyileşince bırakmalı mı? Tansiyonunuz düşünce ilaca neden devam ediyoruz ki? “İlaç kullama talimatı” uyulması gereken önemli bir konudur. Tüm bu sorular kafanızı kurcalıyor olabilir.

İlaçlarınızı doktorunuzun reçetelediği gibi kullanmak, doktorunuzun talimatlarına sıkı sıkıya bağlı kalmak demek; doğru dozda, doğru zamanda, doğru yol (ağız yoluyla, damardan, karından vs) ve doğru sıklıkta kullanmanız anlamına gelmektedir. Bütün bunları uygulamak neden önemlidir? Basitçe doktorunuzun reçetelediği ya da eczacınızın bilgilendirdiği gibi ilaç kullanmak, ilaç kullanma talimatlarına uymak sizi hastalığınızın kötüleşmesinden ya da hastaneye yatmanızdan korur.

Antibiyotikler, uzun süreli kullanılması gereken ilaçlar (kolesterol düşürücü ilaçlar, tansiyon düşürücüler vs.) genellikle iyileşme gözlemlendiğinde hasta tarafından kullanımı durdurulmakta ve akut veya kronik olarak adlandırdığımız hastalıkların tedavisinin başarısız olmasına neden olmaktadır. Sağlığınız tehlikeye girdiği gibi milyonlarca kutu ilaç heba olarak ülke çapında milli servetten kaybetmemize neden olmakta hatta ölümle sonuçlanabilmektedir.

Neden ilaçlarımızı reçetelendiği gibi kullanmıyoruz?

Pek çok hasta ilaçlarını nasıl kullanacağını çeşitli nedenlerden dolayı sağlık ekibinin bilgilendirmesi doğrultusunda kullanmamakta hatta kendi kararlarıyla bırakmaktadırlar. Bunlara göz atalım;

 • İlaç kullanım talimatı anlaşılamadığından

 • Birden çok ilacı olup da farklı zamanlarda kullanmak zorunda olduğunuzdan

 • İlaç çalışmıyor gibi düşünüldüğünüzden

 • İlacın fiyatı

 • İlacın bazı hafif yan etkilerinin verdiği rahatsızlıklar nedeniyle ( ağız kuruluğu, mide yanması vs) ilaçlarınızı  kullanmayı bırakıyorsanız sağlığınızı riske atmış olursunuz.

Tüm bunlara rağmen kendinize yardımcı olmak ve ilaçlarınızdan iyi sonuç almak yani iyileşmek için ilaçlarınızı tarif edildiği, reçetelendirildiği gibi almak çok önem taşımaktadır.

Ülkemizde e-reçete dönemi başladığından bu yana hasta elinde reçete numarası ile eczaneye gitmektedir. Bu aşamaya kadar doktorunun direktiflerini hatırlayamayabilirler. Bu nedenle eczacınızın hangi ilacı nasıl kullanacağınız konusunda bilgilendirmelerini hasta olarak ya da hasta yakını olarak dikkatle dinleyiniz ve reçetelendiği, tarif edildiği şekil ve sürede kullanınız. Anlayamadığınız bir durumda soru sormaktan çekinmeyiniz ve ertelemeyiniz.

İlaçlarınızı kullanmanıza yardımcı öneriler;

 • İlacınızı her gün aynı saatte alınız.

 • İlacınızı aldığınız saati her hangi günlük yaptığınız bir işinize bağlayınız. Örneğin; sabah dişlerinizi fırçaladıktan sonra, yatağa gitmeden önce gibi.. İlacınızın aç veya tok karnına alınması gerektiği konusunda emin olunuz.

 • Birden çok ilaç kullanıyorsanız ilaç alım gün ve saatlerini gösteren haftalık takvim yapınız ve ilaçlarınızı aldıktan sonra işaretleyiniz. Bu takvimi ilaçlarınızın bulunduğu yerde tutunuz.

 • Seyahat edecekseniz yanınızda planladığınız sürenin her hangi bir nedenle uzaması ihtimaline karşı iki-üç günlük daha ekstra ilaç bulundurunuz.

 • Uçakla seyahat edecekseniz ilaçlarınızı kaybolma ihtimaline karşı bavulunuza koymayınız, el bagajınızda muhafaza ediniz.

 • Soğukta saklanması gereken ilaçlarınız var ise yanınızda buz aküsü bulundurunuz.

Bunu Gördünüz mü?

İlaç Alerjisi ve Tipleri

İlaç alerjisi ilaçların istenmeyen veya zararlı etkileridir. İlaç alerjileri önceden tahmin edilebilen (tip A) ve …

Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.