18 Temmuz 2019
Ana Sayfa / e-Eczacı / İlaç Kaşık Ölçüleri

İlaç Kaşık Ölçüleri

ilac-olcekleriÇocuklarda doğru ve güvenli ilaç kullanımı ile ilgi günümüzde hala çeşitli sorunlar yaşanmaktadır. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de doğru olmayan ilaç tedavisi ve doğru olmayan ilaç kullanımı oldukça yaygındır. İlaç kaşık ölçüleri konusunda bilgilenmek doğru ilaç kullanımı açısından ayrıca önem taşımakttır.

Doğru olmayan ilaç kullanımı tanım olarak ilacın çok veya az miktarda ve doğru olmayan biçimde kullanılmasıdır. Gereksiz yere birden çok ilaç kullanılması, ilaç ile tedavinin gerekmediği hallerde gereksiz antibiyotik ve vitamin kullanımı, kişilerin özellikle reçetesiz satılan ilaçlarla kendi kendine tedavi yöntemini benimsemesi ve yeni çıkan ilaçlarda aceleci davranılması doğru olmayan ilaç kullanımına örneklerdir.

Doktorunuzun reçetelediği ilacın doğru kullanımı konusunda eczacınızın önerileri en büyük yardımcınızdır. Doktorunuza ve eczacınıza danışmaktan çekinmeyiniz.

Çocuklarda yapılan yanlış ilaç uygulamaları hastanın sağlığını tehdit etmekle birlikte hastanın tedavi süresini geçiktirmekte ve maliyetleri artırmaktadır.

Çocuklarda ilaç uygulamasında dikkat edilmesi gerekenler:

  • İlaç dozunun doğru hesaplanması dikkat edilmesi gereken en önemli konudur. İlacın dozu çocuğun yaşı, kilosu ve olgunlaşma süreci göz önünde bulundurularak hesaplanır.

  • Çocuklar için hazırlanmış pediatrik ilaç grubu kullanılmalıdır ve kutu içindeki doz tablosuna uyulmalıdır.

  • Pediatrik ilaçlar için hazırlanmış kaşık ve şırınga kullanımına uyunuz. Kullandıkdan sonra suyla çalkalayıp ilaç kutusunun içinde temiz olarak muhafaza ediniz.

  • İlaç hazırlanması gerktiğinde önce ellerinizi yıkayınız.

  • Bazı toz ilaçların hazırlanması için kullanacağınız su kaynatılmış ve soğutulmuş su olmalıdır.

  • İlaçların doktorun önerisinden fazla ya da az alınması hastalığını gidişatını değiştirebilir. Bu durumu mutlaka doktorunuzla paylaşmalısınız. Çümkü komşu, bu dozun fazla olduğunu söylemiş olabilir, anneanne / babanne torunumu zehirliyorsunuz deyip ilaç dozunu atlamış olabilir, daha önce bu ilacı kullanmış ve çok kötü olmuş birisinden arkadaşınız bahsedebilir ya da size ilaç kutusu güven vermemiş olabilir, çocuk ilacının tadı böyle olmaz demiş olabilirsiniz .. tüm bu durumlara karşın REÇETELENEN DOZA UYUNUZ!

Kaşık ölçüleri;

Unutmayınız ki, ilaç ile zehir arasındaki tek fark dozdur. Her ilaç fazla alındığında zararlıdır.

Doktorunuzu çocuğunuza 1 ölçek reçeteleğinde vermeniz gereken miktar 5 ml dir.

1 tatlı kaşığı = Tam Ölçek = 5 ml

1 çay kaşığı = Yarım Ölçek = 2,5 ml

1 çorba kaşığı = 15 ml

0,5 ml = 10 damla

1 ml = 20 damla

1,5 ml = 30 damla

Dozun önemli olduğu, çok küçük miktarlarda ilaç kullanılması gerektiği (yeni doğanlar) veya küsüratlı dozların verilmesi (kalp ilaçları, hormonlar gibi) gereken durumlarda enjektörler ucundaki iğne çıkarılmalı ve enjektör ölçme amaçlı olarak kullanılmalıdır. Enjektör üzerinde yazılı sayılar ” ml (mili litre) “ yi gösterir.
Bazı ilaçların içinden çıkan ölçü kapları standardın dışında olabilir. 10 ml lik kupa gibi.

Uygun miktarda ilaç koyduğunuz ölçü kabının dibinde ilaç kaldığı durumlarda, ölçü kabı az miktarda su ile doldurulup dibinde kalan ilacın da alınması uygun olur. Aksi belirtilmedikçe ilaçların üzerine su içmenin sakıncası yoktur.

Bunu Gördünüz mü?

İlaç Alerjisi ve Tipleri

İlaç alerjisi ilaçların istenmeyen veya zararlı etkileridir. İlaç alerjileri önceden tahmin edilebilen (tip A) ve …

Barkod Etiketi üretimi yapan firmaların işi ciddi bir iştir. Bu anlamda sizin de hangi firmayla çalışma yatığınız çok büyük önem taşır. Kullanım alanı sınırsızdır. Her alanda ve her sektörde bu etiketlere ihtiyaç duyulur. Etiket çeşitleri ve Barkod etiketleri, seri üretimle hazırlanmaktadır. Etiketler ahşap, plastik, metal ya da cam gibi ambalajlı ürünlerin üzerilerine ugulanır.
Mide botoksu midenin belirli yerlerine botoks maddesi enjekte etme suretiyle midedeki kasların çalışmasını sınırlandırmayı ve sayede midenin gıdaları sindirim sürecini yavaşlatarak buna bağlı olan açlık-tokluk hissi süresinin de uzatılmasını amaçlayan ameliyatsız kolay kilo verme tedavisidir. Botoks uygulanırken, midenin detaylı şekilde içerden görüntülenmesini sağlayan endoskopi uygulaması ile gerçekleştirilir. Bu sayede hastaya sadece gastroskpik uygulaması kadar bir rahatsızlık olur. Özellikle diyet programlarına ve düzenli egzersizlere uymakta zorlanan ve buna bağlı olarak da obeziteye yakalanan, bu yüzdende obezitenin sebep olduğu çeşitli sağlık sorunları olan kişiler için mide botoksu bir devrim niteliğindedir ve son yıllarda ülkemizde yaygın olarak kullanılmaktadır.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Termal Etiket Eco Termal etiket, yüzeyinde hami bir katman bulunmayan miktar çeşididir. Kumbara üzerine termal lamine edilmesi sonucunda oluşmaktadır. Kullanılan barkod yazıcının baş bölgesindeki ısı beraberlik birlikte termal sıvılaşma özelliği gösterir dahi bu şekilde Eco termal etiketin üzerine baskı alınır. Bu termal etiketlere yumruk termal olarak (ısıyla) yapılır ve yerde yüzden ribon kullanılmaz. Ribon kullanımı olmadığı için tahakküm maliyeti sıfıra yakındır.
Dijital Baskı ve baskı etiketi teknolojileri geliştikçe firmaların büyük ebatlı etiket ihtiyaçlarına da dijital çözümler sunulmaya başlamıştır. Böylece, birbirinden canlı renklerin ve kusursuz çizgilerin hakimiyetindeki büyük ebatlı dijital baskı etkileri; kurumsal firmaların reklam kampanyalarındaki en iddialı unsurlarına dönüşmüştür.