30 Mayıs 2024

İlaç Kaşık Ölçüleri

ilac-olcekleriÇocuklarda doğru ve güvenli ilaç kullanımı ile ilgi günümüzde hala çeşitli sorunlar yaşanmaktadır. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de doğru olmayan ilaç tedavisi ve doğru olmayan ilaç kullanımı oldukça yaygındır. İlaç kaşık ölçüleri konusunda bilgilenmek doğru ilaç kullanımı açısından ayrıca önem taşımakttır.

Doğru olmayan ilaç kullanımı tanım olarak ilacın çok veya az miktarda ve doğru olmayan biçimde kullanılmasıdır. Gereksiz yere birden çok ilaç kullanılması, ilaç ile tedavinin gerekmediği hallerde gereksiz antibiyotik ve vitamin kullanımı, kişilerin özellikle reçetesiz satılan ilaçlarla kendi kendine tedavi yöntemini benimsemesi ve yeni çıkan ilaçlarda aceleci davranılması doğru olmayan ilaç kullanımına örneklerdir.

Doktorunuzun reçetelediği ilacın doğru kullanımı konusunda eczacınızın önerileri en büyük yardımcınızdır. Doktorunuza ve eczacınıza danışmaktan çekinmeyiniz.

Çocuklarda yapılan yanlış ilaç uygulamaları hastanın sağlığını tehdit etmekle birlikte hastanın tedavi süresini geçiktirmekte ve maliyetleri artırmaktadır.

Çocuklarda ilaç uygulamasında dikkat edilmesi gerekenler:

  • İlaç dozunun doğru hesaplanması dikkat edilmesi gereken en önemli konudur. İlacın dozu çocuğun yaşı, kilosu ve olgunlaşma süreci göz önünde bulundurularak hesaplanır.

  • Çocuklar için hazırlanmış pediatrik ilaç grubu kullanılmalıdır ve kutu içindeki doz tablosuna uyulmalıdır.

  • Pediatrik ilaçlar için hazırlanmış kaşık ve şırınga kullanımına uyunuz. Kullandıkdan sonra suyla çalkalayıp ilaç kutusunun içinde temiz olarak muhafaza ediniz.

  • İlaç hazırlanması gerktiğinde önce ellerinizi yıkayınız.

  • Bazı toz ilaçların hazırlanması için kullanacağınız su kaynatılmış ve soğutulmuş su olmalıdır.

  • İlaçların doktorun önerisinden fazla ya da az alınması hastalığını gidişatını değiştirebilir. Bu durumu mutlaka doktorunuzla paylaşmalısınız. Çümkü komşu, bu dozun fazla olduğunu söylemiş olabilir, anneanne / babanne torunumu zehirliyorsunuz deyip ilaç dozunu atlamış olabilir, daha önce bu ilacı kullanmış ve çok kötü olmuş birisinden arkadaşınız bahsedebilir ya da size ilaç kutusu güven vermemiş olabilir, çocuk ilacının tadı böyle olmaz demiş olabilirsiniz .. tüm bu durumlara karşın REÇETELENEN DOZA UYUNUZ!

Kaşık ölçüleri;

Unutmayınız ki, ilaç ile zehir arasındaki tek fark dozdur. Her ilaç fazla alındığında zararlıdır.

Doktorunuzu çocuğunuza 1 ölçek reçeteleğinde vermeniz gereken miktar 5 ml dir.

1 tatlı kaşığı = Tam Ölçek = 5 ml

1 çay kaşığı = Yarım Ölçek = 2,5 ml

1 çorba kaşığı = 15 ml

0,5 ml = 10 damla

1 ml = 20 damla

1,5 ml = 30 damla

Dozun önemli olduğu, çok küçük miktarlarda ilaç kullanılması gerektiği (yeni doğanlar) veya küsüratlı dozların verilmesi (kalp ilaçları, hormonlar gibi) gereken durumlarda enjektörler ucundaki iğne çıkarılmalı ve enjektör ölçme amaçlı olarak kullanılmalıdır. Enjektör üzerinde yazılı sayılar ” ml (mili litre) “ yi gösterir.
Bazı ilaçların içinden çıkan ölçü kapları standardın dışında olabilir. 10 ml lik kupa gibi.

Uygun miktarda ilaç koyduğunuz ölçü kabının dibinde ilaç kaldığı durumlarda, ölçü kabı az miktarda su ile doldurulup dibinde kalan ilacın da alınması uygun olur. Aksi belirtilmedikçe ilaçların üzerine su içmenin sakıncası yoktur.

Bunu Gördünüz mü?

İlaç Alerjisi ve Tipleri

İlaç alerjisi ilaçların istenmeyen veya zararlı etkileridir. İlaç alerjileri önceden tahmin edilebilen (tip A) ve …