16 Şubat 2019
Ana Sayfa / e-Eczacı / İlaç Alerjisi ve Tipleri

İlaç Alerjisi ve Tipleri

İlaç alerjisi ilaçların istenmeyen veya zararlı etkileridir. İlaç alerjileri önceden tahmin edilebilen (tip A) ve önceden tahmin edilemeyen (tip B) olmak üzere iki gruba ayrılır.

Tip A grubu ilaç alerjisi; sağlıklı kişilerde görülür ve uygulanan doza bağlı reaksiyonlardır. İlacın etkisine bağlıdır ve toplumun büyük bir kısmında oluşabilir. Yani, ilacın yan etkisi, ikincil etkisi, ilaçlar arası etkileşim bu grup alerjik reaksiyonlar içinde yer alır. Tip B grubu alerjik reaksiyonlar ise duyarlı kişilerde görülen ve ilacın bilinen etkisi ve uygulanan doza bağlı olmayan reaksiyonlardır.

İlaç alerjisi microgram seviyede başlayabilir. Ani, erken ve geç ortaya çıkmalarına göre sınıflandırılır. 20 dakika ile 1 saat için de aniden ortaya çıkabileceği gibi 72 saat sonra da ortaya çıkabilir.

İlaç Alerjisi Belirtileri;

İlaç alerilerinin en sık rastlanan belirtileri;

 • cilt döküntüleri

 • anafilaktik reaksiyonlar

Anafilaktik reaksiyon; Vücutta bazı kimyasal maddelerin salgılanmasını tetikleyerek aniden ortaya çıkan, ölümcül olabilen, pek çok organ sistemlerin katıldığı reaksiyonladır. Belirtileri;

 • Cilt ; kızarma, şişme, kaşıntı

 • Solunum sistemi ; burun akıntısı, hırlama, sık sık nefes alma, öksürük, hırıltı, burun kanaması, solumun durması, dil ve dudakta şişme, ses kısıklığı veya ses kaybı,

 • Kardiyovasküler ; baş dönmesi, halsizlik, bayılma, göğüs ağrısı, çarpıntı,

 • Mide-barsak sistemi ; mide bulantısı, kusma, ishal, kramp, zorlukla çiğneme veya yutma,

 • Sinir sistemi ; baş ağrısı, baş dönmesi, görmede bulanıklık, tansiyon düşüklüğü ile birlikte nadiren sara benzeri reaksiyonlar

 • Diğer ; metalik tat duygusu.

Dikkat: Anafilaktik alerjik reaksiyonlar ( anafilaksis) hastanelerin acil servislerinde müdahale edilmesi gereken bir durumdur. Kendi başınıza tedavi etmeye çalışmayınız.

Ne Yapmalıyız?

 • Öncelikle ilaç prospektüs veya kullanma talimatlarını kutusundan ayırmayınız.

 • İlaca başlamadan önce prospektüs bilgilerini okuyunuz ve doktorunuzun uygun bulduğu dozu kullanınız.

 • İlacın prospektüs veya kullanma talimatında belirtiler yan etki veya beklenmedik etkilerini öğreniniz.

 • Olağan yani beklenen yan etkileri öğreniniz.

 • İlaç kullanma talimatlarında belirtilen veya belirtilmeyen birden çok yan etki gördüğünüzde dehal doktorunuza danışınız ve o dönem içinde kullandığınız bütün ilaçlarınızı doktorunuza göstermek üzere yanınızda götürünüz.

 • En son aldığınız ilaç veya ilaçlarınızı ve zamanını hatırlamaya çalışınız

 • Anafilaktik dediğimiz reaksiyonların başladığını düşünüyorsanız doktorunuzla iletişime geçiniz veya mümkünse ambulans çağrınız veya yakınlarınızdan çağırmasını isteyiniz.

 • Anafilaktik şokta olduğunu düşündüğünüz yakınınız varsa vakit geçirmeden hastaneye müracat ediniz.

 • Önceden alerjik olduğunuz tespit edilmiş ise veya alerjiniz olduğu bilinen ilaç ve besinler var ise her doktor ziyaretinizde belirtiniz.

Bunu Gördünüz mü?

İlaç Yönetimi Nasıl Olmalı?

İlaç yönetimi, ister reçeteli isterse reçetesiz (OTC) olsun gün geçtikçe zorlaşmaya başladı. Günümüzde birden fazla …

Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.