5 Haziran 2020
Ana Sayfa / e-Eczacı / Hatalı İlaç Kullanımı Zarar Verir

Hatalı İlaç Kullanımı Zarar Verir

hatali-ilacHatalı ilaç kullanımı günümüzde oldukça yaygın ve ciddi sorunlara yol açmabilmektedir.

Hatalı ilaç kullanımı önlenemez değildir. Bu konuda herkezden önce kendimiz duyarlı ve bilinçli olmak zorundayız.

Sağlık görevlileri arasındaki eksik iletişim, görünümü veya okunuşu benzer ilaçlar, sağlık görevlileri ile hastalar arasındaki yalnış anlamalar gibi ilaç kullanım hataları sağlığımızı tehdit edebilir.

Bu durum e-reçete, kare kod uygulaması ile azalmış olmakla birlikte kullanım hatalarından doğabilecek sağlık sorunlarımızı önlemek için yapabileceklerimiz nelerdir?

Sık yapılan hatalar:

 • Üzerinde oftalmik yazan damlalar göz için kullanılan ilaçlardır.

 • Otik veya kulak için yazan damlalar kulak için kullanılan ilaçlardır.

 • Bazı damlalar hem oftalmik hem de kulak için kullanıma uygundur. Hem göze hem de kulak içine uygulanabilen ilaçlardır.

 • İlaçların büyük bir çoğunluğu çiğnenmeden, ezilmeden bütün olarak alınmalıdır (üzerinde çiğneme tableti iberasi yoksa).

 • İlaç çentikli değilse ve doktorunuz önermediyse kesinlikle kırılmadan, bölünmeden kullanılmalıdır.

 • İlaçlarınızı önerilen miktarda ( dozda) ilacın kutusundaki kendi ölçü kaşığı, kabı, şırıngası ile kullanınız.

 • İlaçlarınızı en az yarım bardak su ile alınız. Çay, kahve, kola gibi içecekler ile birlikte almayınız.

 • Çocuklarınıza ilaç verirken “şeker” benzetmesi yapmayınız. İlaçlarınızı çocuklarınızın ulaşamayacağı mümkünse kilitli bir dolapta saklayınız.

 • Son kullanma tarihi (SKT) bitmiş olan ilaçlarınızı kullanmayınız, diğer ilaçlarınızı muhafaza ettiğiniz yerde bulundurmayınız, atınız.

 • İlaçlarınızı prospektüsü veya kullanma talimatında belirtildiği şekilde saklayınız.

 • Buzdolabı, soğukta saklanması gereken ilaçlar içindir. Ancak soğukta saklanması gereken ilaçlarınızı buzlukda saklamayınız, dondurmayınız.

 • İlaçlarınızı oda ısısında, kalorifer ve sobadan uzakta, direkt güneş ışığı almayan, banyo gibi nemli olmayan bir ortamda saklayınız.

Sağlığınızı ve güvenliğinizi önemseyiniz;

 • Reçetesiz satılan ve bitkisel ürünler dahil olmak üzere tüm ilaçların güncel listesini tutunuz.

 • İlaçlarınızı orijinal etiketli ambalajlarında saklayınız.

 • İlaçlarınızın prospektüs ve kullanma talimatını ait olduğu ilacın orijinal ambalajı içinde saklayınız.

 • İlaç alırken doktorunuzun reçetelediği ilaç olduğundan emin olunuz.

 • İlaçlarınızı ne sıklıkta ve miktarda kullanacağınız konusunda emin olunuz.

Konu sağlığınız ise soru sormaktan ve doktorunuzu sağlık durumunuzdaki gelişmelerden sürekli haberdar etmekten çekinmeyiniz. Size şüpheli gelen her konuda doktorunuza veya eczacınıza danışmaya özen gösteriniz. Aynı hastalığa sahip kişilerden alacağınız bilgiler sizi yanıltmasınız.

Doktorunuz sorduğunda doğru cevaplayınız.

 • Reçetesiz kullandığınız ilaçlar da dahil olmak üzere sürekli veya geçici süreler için kullandığınız bütün ilaçlarınızın listesini tutunuz.

 • Alerjik olup olmadığınız veya geçmişte sorun yaşadığınız ilaçlar, hal ve durumlar, yan etkileri hakkında doktorunuzu doğru bilgilendiriniz.

 • Sağlığınız ile ilgili geçmişte yaşadığınız tüm sorunlarınız ve güncel durumunuz hakkında doktorunuzu doğru bilgilendiriniz.

 • Çocuk sahibi olmayı planlıyorsanız veya hamile iseniz doktorunuzu mutlaka bilgiendiriniz.

 • Acil durumlarda bu bilgiler hasta yakınları tarafından iletilmektedir. Bu nedenle aile fertlerinin genel sağlık durum, şikayet ve kullandığı ilaçlar konusunda bilgili olmaya özen gösteriniz.

Sağlığınız her seyden daha önemlidir. Sağlığınız söz konusu olduğunda soru sormaktan ve doktorunuzu gelişmelerden sürekli haberdar etmekten çekinmeyiniz.

 

Bunu Gördünüz mü?

İlaç Alerjisi ve Tipleri

İlaç alerjisi ilaçların istenmeyen veya zararlı etkileridir. İlaç alerjileri önceden tahmin edilebilen (tip A) ve …

Barkod Etiketi üretimi yapan firmaların işi ciddi bir iştir. Bu anlamda sizin de hangi firmayla çalışma yatığınız çok büyük önem taşır. Kullanım alanı sınırsızdır. Her alanda ve her sektörde bu etiketlere ihtiyaç duyulur. Etiket çeşitleri ve Barkod etiketleri, seri üretimle hazırlanmaktadır. Etiketler ahşap, plastik, metal ya da cam gibi ambalajlı ürünlerin üzerilerine ugulanır.
Mide botoksu midenin belirli yerlerine botoks maddesi enjekte etme suretiyle midedeki kasların çalışmasını sınırlandırmayı ve sayede midenin gıdaları sindirim sürecini yavaşlatarak buna bağlı olan açlık-tokluk hissi süresinin de uzatılmasını amaçlayan ameliyatsız kolay kilo verme tedavisidir. Botoks uygulanırken, midenin detaylı şekilde içerden görüntülenmesini sağlayan endoskopi uygulaması ile gerçekleştirilir. Bu sayede hastaya sadece gastroskpik uygulaması kadar bir rahatsızlık olur. Özellikle diyet programlarına ve düzenli egzersizlere uymakta zorlanan ve buna bağlı olarak da obeziteye yakalanan, bu yüzdende obezitenin sebep olduğu çeşitli sağlık sorunları olan kişiler için mide botoksu bir devrim niteliğindedir ve son yıllarda ülkemizde yaygın olarak kullanılmaktadır.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Termal Etiket Eco Termal etiket, yüzeyinde hami bir katman bulunmayan miktar çeşididir. Kumbara üzerine termal lamine edilmesi sonucunda oluşmaktadır. Kullanılan barkod yazıcının baş bölgesindeki ısı beraberlik birlikte termal sıvılaşma özelliği gösterir dahi bu şekilde Eco termal etiketin üzerine baskı alınır. Bu termal etiketlere yumruk termal olarak (ısıyla) yapılır ve yerde yüzden ribon kullanılmaz. Ribon kullanımı olmadığı için tahakküm maliyeti sıfıra yakındır.
Dijital Baskı ve baskı etiketi teknolojileri geliştikçe firmaların büyük ebatlı etiket ihtiyaçlarına da dijital çözümler sunulmaya başlamıştır. Böylece, birbirinden canlı renklerin ve kusursuz çizgilerin hakimiyetindeki büyük ebatlı dijital baskı etkileri; kurumsal firmaların reklam kampanyalarındaki en iddialı unsurlarına dönüşmüştür.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Botoks esas olarak ciltte kırışık azaltmak amacıyla çok yaygın kullanılmaktadır ve tehlikeli bir yan etkisi bilinmemektedir. Mide botoksu uygulaması ise standart bir endoskopik işlem olduğundan literatürde bildirilmiş önemli bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı olanlar ve botoksa karşı alerjisi olan kişilerde işlemin uygulanması uygun değildir. Botoks işlemleri genel olarak estetik operasyonlarda, ciltteki kırışıklıkları azaltmak amacıyla kullanılmaktadır. Bu noktada hem estetik, hem de obezite tedavisi amaçlı yapılan botoks uygulamalarının uygun hastalara yapıldığında bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı yaşayan, botoks alerjisi olduğunu düşünen ve gastrit, ülser vb. mide rahatsızlığı olan hastalar durumlarının hekimlerine belirtmeli ve gerekli tetkiklerin yapıldığına dikkat etmelidir. Bunun yanı sıra hastaların botoks uygulaması yaptırırken tecrübeli bir hekim ve tam donanımlı bir hastane tercih etmeleri büyük önem taşımaktadır.

Nasıl uygulanır?

Anestezi Hekimi eşliğinde endoskopik yöntemle kesisiz olarak mideye ulaşılır ve mide içerisinde ortalama 20 noktaya yapılan Botulinum toksini sayesinde uzun açlık süresi, geç acıkma, iştah kontrolü ve çabuk doyma gibi etkiler kazandırılan hasta hızla kilo verir.

İşlem endoskopik yolla, ameliyat riskine girmeden ve özel bir hazırlığa gerek duyulmadan yapılabilmekte ve 10-15 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanabilmektedir. 1-2 saat sonra kişi sosyal yaşantısına dönebilir.

Mide botoksu sonrasında nelere dikkat etmek gerekir?

Fastfood gibi hızlı tüketilen gıdalar, asitli içecekler tüketilmesi zararlıdır. Botoks uygulanan hastalar daha geç acıkmakta, daha az porsiyonlarla doymakta, daha erken tokluk hissetmektedir.

Mide Botoksu Kimler için Uygundur?

Mide botoksu aslında kilo vermek isteyen herkese uygulanabilir. Bu işlem bir ameliyat değildir. Ancak hasta seçimi önemlidir. Vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olan ve ameliyat ile başarı elde edilebilecek hastalarda mide botoksunun çok faydalı olmayacağını söylemek gerekir. Bu noktada fazla kiloları olan ama ameliyat edilecek kadar da obez olmayan ve kilo vermek isteyen hastalar ideal hasta grubunu oluşturur. Midesinde ülser veya gasrit olan hastalarda ise öncelikle bu hastalıkların uygun tedavisi gerçekleştirildikten sonra mide botoksu uygulanabilir.

Botoks esas olarak ciltte kırışık azaltmak amacıyla çok yaygın kullanılmaktadır ve tehlikeli bir yan etkisi bilinmemektedir. Mide küçültme ameliyatı uygulaması ise standart bir endoskopik işlem olduğundan literatürde bildirilmiş önemli bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı olanlar ve botoksa karşı alerjisi olan kişilerde işlemin uygulanması uygun değildir. Botoks işlemleri genel olarak estetik operasyonlarda, ciltteki kırışıklıkları azaltmak amacıyla kullanılmaktadır. Bu noktada hem estetik, hem de obezite tedavisi amaçlı yapılan botoks uygulamalarının uygun hastalara yapıldığında bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı yaşayan, botoks alerjisi olduğunu düşünen ve gastrit, ülser vb. mide rahatsızlığı olan hastalar durumlarının hekimlerine belirtmeli ve gerekli tetkiklerin yapıldığına dikkat etmelidir. Bunun yanı sıra hastaların botoks uygulaması yaptırırken tecrübeli bir hekim ve tam donanımlı bir hastane tercih etmeleri büyük önem taşımaktadır.

Mide Küçültme Ameliyatı Olmanın Faydaları?

Bu ameliyat ile vücuttaki fazla kilonun ortalama %60'ı oldukça kısa sürede kolaylıkla verilir. Mide bağırsak sistemindeki yiyecek geçiş sisteminde bir değişikliğe gerek kalmaz. Mide küçültme ameliyatından sonra metabolik bozukluklar daha çabuk sürede düzelir.

Mide botoksu sonrasında nelere dikkat etmek gerekir?

Tüp mide ameliyatı kapalı yapıldığı için, ameliyat sonrası ağrı çok azdır ve estetik sonuçlar da oldukça başarılıdır. Fotoğrafta ameliyat olan bir hastanın ameliyattan 10gün sonrası durumu paylaşılmış, birkaç ay sonra da bu çizgiler de hemen hemen kaybolmuştur. Hastalar, ameliyat sonrası hemen ayağa kalkabilir ve 3. günde evlerinde, 6 ila 7. günde de işlerine dönebilirler

Mide Botoksu Kimler için Uygundur?

Mide Kelepçesi Ameliyatı: Bu operasyonda tüp mide ameliyatından farklı olarak, mide kelepçesi ameliyatının geri dönüşü mümkündür. Midenin üst kısmındaki cep daha küçüktür ve gıdalar tüketildiğinde bu cep hemen dolduğundan dolayı tokluk daha çabuk hissedilir. Hasta istediği kiloya eriştiğinde isterse gastrik bandı çıkartılır.