13 Temmuz 2024

Hamilelikte Kişisel Bakım

hamilelikte-bakimHamilelikte kişisel bakım önemlidir. Bu dönemde kişisel bakımınıza vereceğiniz önem doğum sonrasına da taşıyacağınız alışkanlıklara dönüşür. Hamilelik sırasında ufak dokunuşlar sizi canlandırmaya yetecektir.

  • Doğum sonrası karın çatlaklarını sorunu özellikle hamileliğin son üç ayında nemlendirici krem veya bitkisel yağlar ile hafifçe yapacağınız düzenli masajlar ile önlenebilir.

  • Zayıflayan kan dolaşımınız ve ödem nedeniyle ağırlaşmış ve sızlayan bacaklarınıza her akşam yatmadan önce nemlendirici krem veya bitkisel yağlar ile hafifçe masaj yapmak sizi rahatlatacaktır.

  • Artan östorojen hormonu ve zayıflaya kan dolaşımınız nedeniyle parlayan saçlarınızın daha da ışıltılı görünmesini sağlayan şampuanlar kullanabilirsiniz. Ya da buklelerinizin daha düzgün görünmesini sağlayan ürünleri tercih edebilirsiniz.

  • Duş ve banyoda vücudunuzu nemli tutmak için kullanacağınız nemlendiricili duş jelleri yanı sıra duş sonrası vücut nemlendiricisi de kullanmayı ihmal etmeyiniz.

  • Yorgun ve şişmiş gözlerinizin daha iyi görünmesini sağlamak size pozitif etki sağlayacaktır. Göz için kullanacağınız jel ve kremlerinizi buzdolabında muhafaza etmek ekstra serinlik hissetmenizi sağlar. Göz kremi veya jelinizi yüzünüzü ılık su ile yıkadıktan sonra uygulamanız göz çevrenizdeki kan dolaşımını artırarak rahatlamanıza neden olur.

  • Hamilelik döneminde akne sorununa artan hormonlarınız neden olur. Bunlardan kurtulmak için maske uygulamayı deneyebilirsiniz.

  • Makyaj iyi bir görünüm için olmazsa olmaz diyorsanız hamilelik döneminde değişen hormonlarınızın etkisiyle teninizin rengine ve cilt tipinize ve mevsime uygun ürün seçmek için cildinizi yeniden değerlendirmelisiniz.

  • Yaz aylarında güneş kremi veya sütü kullanmayı ihmal etmeyiniz. Güneşin yoğun olduğu saatlerde gölgede otursanız bile kreminizi sürünüz, mümkünse dinleniniz veya kısa uykuya yatınız. Bol sıvı tüketiniz.

Bunu Gördünüz mü?

Hamilelik Dönemi Şikayetleri

Dünyaya bir canlı getirmenin heyecanı ve mutluluğu ile hamilelik dönemi şikayetleri sonradan gülümseyerek hatırlayacağınız bir …