18 Temmuz 2019

Hamilelikte İlk Üç Ay

ilk-uc-ayHamilelik dönemi bebeğinizle 9 ay sürecek gizemli bir yolculuktur. Hamilelik bazı fiziksel ve duygusal değişimlere neden olur. Hamilelikte ilk üç ay, kendinizi bazen enerjik ve heyecanlı, bazen de halsiz ve isteksiz hissedeceğiniz bir dönemdir. Endişe, korku, heyecan, sevinç, durağanlık gibi duygu dalgalanmaları yaşanır.

Bebeğin varlığı vücudunuzdaki bir takım değişikliklere neden olur. Hamilelik ile birlikte bebeğin varlığı, genel olarak sorunsuz bir döngünüz var ise beklenen adetin geçikmesi ile anlaşılır. Ancak adet geçikmesi mevsimsel değişimler ve çeşitli kişisel nedenlerle de olabilir. Bu nedenle hamile olduğunuz diğer fiziksel belirtiler ile desteklenir.

Hamilelik belirtileri arasında göğüslerinizdeki değişikliklerden de bebeğin varlığını anlayabilirsiniz. Göğüslerde dolgunluk, hassasiyet, meme ucunda koyulaşma ve meme başında karıncalanma hissi gibi. Ayrıca karninizin alt kısmındaki dolgunluk, şişkinlik ve hassasiyet hamilelik belirtisi olarak kabul edilebilir.

Hamilelik belirtileri arasında en sık görülen mide bulantsı ve kusmadır. Bazı yiyeceklerin kokusuna karşı hassasiyet, ağızda metalik tat oluşumu yine belirtilerin en belirgin olanıdır.

Mide bulantısı ve kusma ile birlikte normal olmayan yorgunluk, uykuya eğilim ve baş dönmeleri en önemli hamilelik belirtisidir.

Ayrıca, çok sık idrara çıkmak ve genital bölgede algıların artması hamilelik belirtisi olarak kabul edilir.

Bu belirtiler hamilelik ihtimalini haber vermekle birlikte doğrulanması gerekir. Kesin bir hamilelik tanısı için doktor denetiminde gebelik testi yaptırmanız gerekmektedir.

Evde kendi kendinize uygulayacağınız idrar test kitleri “pozitif” çıksa da hata payı nedeniyle doktorunuzun yapacağı kan tahlillerinde “beta HCG” değeri varlığı, ultrason tetkiki ve muayenede pozitif sonuç alınması bebeğin geleceğinin müjdesidir.

Hamileliğin ilk adımı ve en doğru yolu planlamaktır. Planlanmış hamilelik, sonuçlar pozitif olduğunda coşkuyla karşılanırken planlanmamış hamilelikler sizi bu fikre alışmak için zorlayabilir. Her ne şekilde olursa olsun hamile olduğunuzu anladığınız anda başlayan yaşam döngüsü hakkında bilgilenmek bebeğinizin sağlıklı dünyaya gelme şansını artırır. Hamilelik ile birlikte endişe, korku, heyecan, sevinç, durağanlık gibi duygu dalgalanmarı yaşanan bir dönem başlar.

Ne veya nasıl hissederseniz hissedin öncelikle sakin ve mantıklı olmak herşeyi kolaylaştırır. İlk üç ay annenin sıkıntıları rahatsızlık verici olabilir. Baba adaylarının anneyi rahatlatma tekniklerini öğrenmesi, alınacak her kararda birlikte haraket etmek, bebeğin daha doğmadan onun için yapılacak işler listesi paylaşımlarınızda size klavuzluk edecek bir dönem olarak görülmelidir.

Hamilelik belirtileri rahatsız ediyor olabilir ama hayatınızın akışı devam etmektedir. İlk üç ay anne adayları için “Attığım her adımda dikkatli olmalıyım ve herşeyden önemlisi sakin kalmalıyım” ilkesi çok önem taşımaktadır.

Doğal ve rahat bir hamilelik ve doğum için normal yaşantınıza bebeğe zarar vermeyecek şekilde devam etmelisiniz. Kar, kış demeden açık havada uzun yürüyüşler, ılık banyo keyifleri, sağlıklı ve dengeli beslenmeyi ihmal etmeyerek ilk üç ay olabilecek sıkıntılar hafifletebilirsiniz.

Bunu Gördünüz mü?

Hamilelik Dönemi Şikayetleri

Dünyaya bir canlı getirmenin heyecanı ve mutluluğu ile hamilelik dönemi şikayetleri sonradan gülümseyerek hatırlayacağınız bir …

Barkod Etiketi üretimi yapan firmaların işi ciddi bir iştir. Bu anlamda sizin de hangi firmayla çalışma yatığınız çok büyük önem taşır. Kullanım alanı sınırsızdır. Her alanda ve her sektörde bu etiketlere ihtiyaç duyulur. Etiket çeşitleri ve Barkod etiketleri, seri üretimle hazırlanmaktadır. Etiketler ahşap, plastik, metal ya da cam gibi ambalajlı ürünlerin üzerilerine ugulanır.
Mide botoksu midenin belirli yerlerine botoks maddesi enjekte etme suretiyle midedeki kasların çalışmasını sınırlandırmayı ve sayede midenin gıdaları sindirim sürecini yavaşlatarak buna bağlı olan açlık-tokluk hissi süresinin de uzatılmasını amaçlayan ameliyatsız kolay kilo verme tedavisidir. Botoks uygulanırken, midenin detaylı şekilde içerden görüntülenmesini sağlayan endoskopi uygulaması ile gerçekleştirilir. Bu sayede hastaya sadece gastroskpik uygulaması kadar bir rahatsızlık olur. Özellikle diyet programlarına ve düzenli egzersizlere uymakta zorlanan ve buna bağlı olarak da obeziteye yakalanan, bu yüzdende obezitenin sebep olduğu çeşitli sağlık sorunları olan kişiler için mide botoksu bir devrim niteliğindedir ve son yıllarda ülkemizde yaygın olarak kullanılmaktadır.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Termal Etiket Eco Termal etiket, yüzeyinde hami bir katman bulunmayan miktar çeşididir. Kumbara üzerine termal lamine edilmesi sonucunda oluşmaktadır. Kullanılan barkod yazıcının baş bölgesindeki ısı beraberlik birlikte termal sıvılaşma özelliği gösterir dahi bu şekilde Eco termal etiketin üzerine baskı alınır. Bu termal etiketlere yumruk termal olarak (ısıyla) yapılır ve yerde yüzden ribon kullanılmaz. Ribon kullanımı olmadığı için tahakküm maliyeti sıfıra yakındır.
Dijital Baskı ve baskı etiketi teknolojileri geliştikçe firmaların büyük ebatlı etiket ihtiyaçlarına da dijital çözümler sunulmaya başlamıştır. Böylece, birbirinden canlı renklerin ve kusursuz çizgilerin hakimiyetindeki büyük ebatlı dijital baskı etkileri; kurumsal firmaların reklam kampanyalarındaki en iddialı unsurlarına dönüşmüştür.