30 Mayıs 2024

Hamilelikte İkinci Üç Ay

ikinci-uc-ayHamileliğin en rahat dönemi ikinci üç ay  dönemidir. Hamilelik başında meydana gelen rahatsızlıklar 3. ayın başlarına doğru hafifleyecektir. Sık idrara çıkma isteğinde hamileliğin ilk haftalarına göre bir azalma olduğunu fark edeceksiniz. Hormonal değişikliklerden dolayı yine aşırı duygusal olabilirsiniz. Bebeğiniz ve hamilelik ile ilgili kaygılarınız olabilir. Ne var ki, 13. haftada bebek bütünüyle oluşmuş, gebeliğin düşükle sonlanması riski azalmıştır. Eğer bebeğe zarar verecek bir yaşantınız, alışkanlıklarınız yoksa ve düzenli kontrolleri sürdürüyorsanız bu risk daha da azalır çünkü genel olarak anomalilerin çoğu ilk haftalarda ortaya çıkar.

Bebeğiniz için alışveriş yapma isteğinizi biraz erteleyip son üç aylık dönemin başlarına bırakmak daha doğru olur. Bebeğin cinsiyetine göre odasını yerini vs planlamaya başlamak diğer hazırlıkları 32. haftadan itibaren düşünmek ve bütçenizi buna göre ayarlamakta fayda vardır.

Hamilelik ilerledikçe sizin ve bebeğinizin ihtiyacına göre iştahınızda artma başlar. İlk aylarda yavaş yavaş kalınlaşmaya başlayan bel bölgenize ek olarak 3. aydan sonra karnınızın da belirginleşmeye ve büyümeye başlamasıyla kıyafetlere sığamaz olduğunuz mutlu bir döneme girersiniz.

Bu dönemde kendi bakımınızı ihmal etmeyin. Hamile kıyafeti seçimi anne adayı için önemli olmaya başladığı bu dönemde vücudunuzu sıkmayan giysiler tercih edilmelidir. Çalışan anne adayları için tasarlanmış çok şık ve rahat hamile kıyafetleri kendinizi içinde rahat ve mutlu hissedebileceğiniz çok renk renk ve çeşit çeşit, şık taytlar ve t-shirtler, üstelikte de ekonomiktir.

İkinci üç ayın sonuna doğru seçmeniz gereken sütyen pamuklu, göğüs altları kalın bantlı, askıları geniş ve ayarlanabilir olmalıdır. Sütyen ölçülerinizi doğuma kadar olan süre içinde sık sık kontrol edip ölçmenizde yarar vardır.

Bu dönemde ayakkabı seçimi hamile kıyafeti seçimi kadar önemli başka bir konudur. Yüksek ölçekli ayakkabıları rafa kaldırıp, doğum sonrasına saklama zamanıdır.

Hayatınızda tartıların bu kadar sevimli geldiği başka bir dönem daha yoktur. Büyüyen bebeğinize göre sürekli değişen beden ölçülerinize uygun, sizi daha pozitif, daha zinde ve dinamik hissettirecek hamilelik kıyafetleri seçmeniz faydalıdır.

Çalışın veya çalışmayın hamileliğin ikinci üç aylık dönemi güzelliğinizin iyice ortaya çıkmaya başladığı dönemdir. Bu dönemde bakımı kolay bir saç modeli seçebilirsiniz. Ayrıca özel üretilmiş ve doğal saç bakım ürünlerini tercih edebilirsiniz.

Cildinizde oluşabilecek değişikliklere uygun ürün tercihi yapmanızda fayda vardır. Hamileliğiniz bu ve bundan sonraki dönemi yaz ayına geliyorsa fazla güneş ışığına maruz kalmayın. Koruyucu kremler kullanmayı ihmal etmeyin. Yüzünüzde ve boynunuzda gebelik maskesi denen lekeler belirdiyse allerjik olmayan cilt tipinize uygun kapatıcı ürünleri tercih edin.

Hamilelik annenin duygusal olarak hassas olduğu ama bir o kadar da dirençli olduğu bir dönemdir. Kendi bakımınıza özen göstermek sizi hem doğum öncesi hem de doğum sonrasında daha güzel ve güçlü hissetmenizi sağlayacaktır. Hamilelik boyunca kendinize yönelik edineceğiniz pozitif tüm davranışlar doğumdan sonra da uygulaması kolay birer alışkanlık haline gelecektir.

Bunu Gördünüz mü?

Hamilelik Dönemi Şikayetleri

Dünyaya bir canlı getirmenin heyecanı ve mutluluğu ile hamilelik dönemi şikayetleri sonradan gülümseyerek hatırlayacağınız bir …