21 Eylül 2019
Ana Sayfa / e-Eczacı / Hamilelik İdrar Test Kiti Nasıl Çalışır?

Hamilelik İdrar Test Kiti Nasıl Çalışır?

hamilelik-test-kitiHamile olduğunuzu düşünüyorsanız, evde kendi başınıza test edebilirsiniz. Hamilelik idrar test kiti reçetesiz eczanelerde satılmaktadır. Hamilelik idrar test kiti çalışma prensibi; idrarınızdaki insan karyonik gonadotropin (hCG) hormonu ölçümü yaparak çalışırlar. Ancak bu testler niteleyici testler olup hamilelik için yalnızca pozitif ya da negatif olarak sonuç veriebilirler.

Çok hassas hamilelik test kiti sonuçları sizden alınan kan örneğinin laboratuvar testleriyle en iyi şekilde ölçümlenir. Kan testleri yalnızca hCG hormonunu belirlemekle kalmaz aynı zamanda miktarını da ölçebilir. Hamileliğin ilk haftalarında hCG hormonu 2-3 günde bir ikiye katlayarak artar ve ne kadar süredir hamile olduğunuzu hatta hamileliğe özgü problem olup olmadığını da ölçmektedir. Hamilelik test kitleri ne kadar hassas olursa olsun hCG hormon miktarı ölçümü ya da hamilelikte sorun olup olmadığı ölçümünü yapamaz. Kan testleri ancak doktorunuz tarafından yorumlanabilir.

Çoğu kadın evde uygulanabilir hamilelik test kitlerini kolay olması, gizlilik ve çabuk sonuç almak için tercih etse de doktorunuzun uygulayacağı kan testi kadar doğru sonuç veremeyeceğini unutmayınız.

Eğer hamile olduğunuzdan şüpheleniyorsanız ve test kiti kullanmak istiyorsanız, test kiti seçimi önemlidir. Yalnızca güvenilir marka ve onaylanmış hamilelik test kitlerini kullanınız. Bu konuda eczacınızdan yardım alabilirsiniz. İyi sonuç almak için talimatları iyice okuyup anlayınız. Test kitinin nasıl çalıştığından emin olunuz. Evde uygulanabilir bu evde uygulanabilir test kitleri ölçümü idar ile yapılmakta ve idrarınızdaki hCG hormonunun varlığına göre sonuç vermektedir. Bunlar laboratuvarlarda yapılan “idrar testi” ile aynı prensipte çalışmaktadır.

Doktorunuz kan testleri ve fiziksel muayene ile olası hamileliği onaylar.

Evde uygulanabilir test kiti tipleri;

  • Test çubuğu olan testler; idrar toplama kabına bir miktar idrar alarak test çubuğunu içine batırmanız ile çalışır. Çubuk üzerinde bulunan bölümler vardır ve bunlar yeteri süre beklendikten sonra renk değiştirir.

  • Test üstünde kutucuk olan kitler; bunlar dereceye benzerler. İdrar toplama kabına bir miktar aldığınız idrarınızı test kitinde bulunan, tarifedilen bölüme damlatarak bir süre beklenir. Renk değişikliği ile poztif veya negatif olarak sonuç verir. Kit üstünde oluşan renkli çizgi hamilelik sonucunu belirler.

Bu test kitlerinin riski yanlış sonuç verebilmeleridir ki, hatalı negatif veya pozitif sonuç örnek toplama hatalarından, hamileliğin belkide çok erken döneminde testin uygulanmasından da kaynaklanabilir. Bütün bunlar gözönünde bulundurularak diğer hamilelik belirtilerini takip etmeye devam etmek gereklidir. Eğer adet döneminizde 7-10 kadar geçikme var ve test sonucunuz negatif ise bir kaç gün daha bekleyip testi tekrarlayınız. Eğer hala adet görmediniz ve ikinci test sonucu da nagatif ise Kadın Hastalıkları uzmana gözükmenizi öneririz.

Bunu Gördünüz mü?

İlaç Yönetimi Nasıl Olmalı?

İlaç yönetimi, ister reçeteli isterse reçetesiz (OTC) olsun gün geçtikçe zorlaşmaya başladı. Günümüzde birden fazla …

Barkod Etiketi üretimi yapan firmaların işi ciddi bir iştir. Bu anlamda sizin de hangi firmayla çalışma yatığınız çok büyük önem taşır. Kullanım alanı sınırsızdır. Her alanda ve her sektörde bu etiketlere ihtiyaç duyulur. Etiket çeşitleri ve Barkod etiketleri, seri üretimle hazırlanmaktadır. Etiketler ahşap, plastik, metal ya da cam gibi ambalajlı ürünlerin üzerilerine ugulanır.
Mide botoksu midenin belirli yerlerine botoks maddesi enjekte etme suretiyle midedeki kasların çalışmasını sınırlandırmayı ve sayede midenin gıdaları sindirim sürecini yavaşlatarak buna bağlı olan açlık-tokluk hissi süresinin de uzatılmasını amaçlayan ameliyatsız kolay kilo verme tedavisidir. Botoks uygulanırken, midenin detaylı şekilde içerden görüntülenmesini sağlayan endoskopi uygulaması ile gerçekleştirilir. Bu sayede hastaya sadece gastroskpik uygulaması kadar bir rahatsızlık olur. Özellikle diyet programlarına ve düzenli egzersizlere uymakta zorlanan ve buna bağlı olarak da obeziteye yakalanan, bu yüzdende obezitenin sebep olduğu çeşitli sağlık sorunları olan kişiler için mide botoksu bir devrim niteliğindedir ve son yıllarda ülkemizde yaygın olarak kullanılmaktadır.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Termal Etiket Eco Termal etiket, yüzeyinde hami bir katman bulunmayan miktar çeşididir. Kumbara üzerine termal lamine edilmesi sonucunda oluşmaktadır. Kullanılan barkod yazıcının baş bölgesindeki ısı beraberlik birlikte termal sıvılaşma özelliği gösterir dahi bu şekilde Eco termal etiketin üzerine baskı alınır. Bu termal etiketlere yumruk termal olarak (ısıyla) yapılır ve yerde yüzden ribon kullanılmaz. Ribon kullanımı olmadığı için tahakküm maliyeti sıfıra yakındır.
Dijital Baskı ve baskı etiketi teknolojileri geliştikçe firmaların büyük ebatlı etiket ihtiyaçlarına da dijital çözümler sunulmaya başlamıştır. Böylece, birbirinden canlı renklerin ve kusursuz çizgilerin hakimiyetindeki büyük ebatlı dijital baskı etkileri; kurumsal firmaların reklam kampanyalarındaki en iddialı unsurlarına dönüşmüştür.