30 Eylül 2023

Hamilelik İdrar Test Kiti Nasıl Çalışır?

hamilelik-test-kitiHamile olduğunuzu düşünüyorsanız, evde kendi başınıza test edebilirsiniz. Hamilelik idrar test kiti reçetesiz eczanelerde satılmaktadır. Hamilelik idrar test kiti çalışma prensibi; idrarınızdaki insan karyonik gonadotropin (hCG) hormonu ölçümü yaparak çalışırlar. Ancak bu testler niteleyici testler olup hamilelik için yalnızca pozitif ya da negatif olarak sonuç veriebilirler.

Çok hassas hamilelik test kiti sonuçları sizden alınan kan örneğinin laboratuvar testleriyle en iyi şekilde ölçümlenir. Kan testleri yalnızca hCG hormonunu belirlemekle kalmaz aynı zamanda miktarını da ölçebilir. Hamileliğin ilk haftalarında hCG hormonu 2-3 günde bir ikiye katlayarak artar ve ne kadar süredir hamile olduğunuzu hatta hamileliğe özgü problem olup olmadığını da ölçmektedir. Hamilelik test kitleri ne kadar hassas olursa olsun hCG hormon miktarı ölçümü ya da hamilelikte sorun olup olmadığı ölçümünü yapamaz. Kan testleri ancak doktorunuz tarafından yorumlanabilir.

Çoğu kadın evde uygulanabilir hamilelik test kitlerini kolay olması, gizlilik ve çabuk sonuç almak için tercih etse de doktorunuzun uygulayacağı kan testi kadar doğru sonuç veremeyeceğini unutmayınız.

Eğer hamile olduğunuzdan şüpheleniyorsanız ve test kiti kullanmak istiyorsanız, test kiti seçimi önemlidir. Yalnızca güvenilir marka ve onaylanmış hamilelik test kitlerini kullanınız. Bu konuda eczacınızdan yardım alabilirsiniz. İyi sonuç almak için talimatları iyice okuyup anlayınız. Test kitinin nasıl çalıştığından emin olunuz. Evde uygulanabilir bu evde uygulanabilir test kitleri ölçümü idar ile yapılmakta ve idrarınızdaki hCG hormonunun varlığına göre sonuç vermektedir. Bunlar laboratuvarlarda yapılan “idrar testi” ile aynı prensipte çalışmaktadır.

Doktorunuz kan testleri ve fiziksel muayene ile olası hamileliği onaylar.

Evde uygulanabilir test kiti tipleri;

  • Test çubuğu olan testler; idrar toplama kabına bir miktar idrar alarak test çubuğunu içine batırmanız ile çalışır. Çubuk üzerinde bulunan bölümler vardır ve bunlar yeteri süre beklendikten sonra renk değiştirir.

  • Test üstünde kutucuk olan kitler; bunlar dereceye benzerler. İdrar toplama kabına bir miktar aldığınız idrarınızı test kitinde bulunan, tarifedilen bölüme damlatarak bir süre beklenir. Renk değişikliği ile poztif veya negatif olarak sonuç verir. Kit üstünde oluşan renkli çizgi hamilelik sonucunu belirler.

Bu test kitlerinin riski yanlış sonuç verebilmeleridir ki, hatalı negatif veya pozitif sonuç örnek toplama hatalarından, hamileliğin belkide çok erken döneminde testin uygulanmasından da kaynaklanabilir. Bütün bunlar gözönünde bulundurularak diğer hamilelik belirtilerini takip etmeye devam etmek gereklidir. Eğer adet döneminizde 7-10 kadar geçikme var ve test sonucunuz negatif ise bir kaç gün daha bekleyip testi tekrarlayınız. Eğer hala adet görmediniz ve ikinci test sonucu da nagatif ise Kadın Hastalıkları uzmana gözükmenizi öneririz.

Bunu Gördünüz mü?

İlaç Yönetimi Nasıl Olmalı?

İlaç yönetimi, ister reçeteli isterse reçetesiz (OTC) olsun gün geçtikçe zorlaşmaya başladı. Günümüzde birden fazla …