30 Eylül 2023

Hamilelik Döneminde Mide Bulantısı ve Kusma

midesi-bulantisiHamilelik ve doğum mucizesini yaşayanlar bilir. Yeryüzünde hastaneye ve doktora gitmekten mutluluk duyduğumuz tek olay budur. Hamileliğin ilk 3 aylık döneminde sabah ya da akşam bulantılarını ve kusmayı açıklamak amacıyla birçok psikolojik ve fiziksel neden öne sürülmüştür. Hamilelikte hormonal ve metabolik değişimler göz önünde bulundurulduğunda bu belirtiler çok da şaşırtıcı değildir.

Yine, ilk 3 aylık dönemde daha sık yaşanan ve anne adayını rahatsız edebilen mide bulantısı ve kusmayı şimdiye kadar bilimsel olarak açıklanamamakla birlikte, bu durumun insan neslinin devamı için anne adayını uyarıcı bir sistem olarak değerlendirmek yalnış olmayabilir.

Özellikle sabahları artan mide bulantıları ve kusmalar akşamları da olabilmektedir.

Hamilelik döneminde mide bulantısı ve kusmayı hafifletmek için;

– Açık havada sık ve uzun yürüyüşler yapmak. Aktif bir hamilelik dönemi sadece ilk 3 aylık dönemdeki mide bulantılarını hafifletmekle kalmaz, rahat bir doğum geçirmenize ve kilo kontrolünüze de yardımcı olur.

– Yiyeceklerinize taze Zencefil ilave etmek veya zencefil çayı tüketmek, mide bulantılarını ve kusmayı azalttığı yapılan pek çok araştırmada gözlemlenmiştir. Günde 2-3 bardak yeterlidir. Çayınızda şeker yerine bal kullanmanız tavsiye edilir.

– Sabah bulantıları için açık pencere önünde derin derin nefes almak sizi rahatlatır.

– Herşeyden önemlisi negatif düşüncelerden kendinizi arındırmak sizi pek çok şikayetinize karşı rahatlatır. Hamilelik egzersizleri ve yoga sadece mide bulantılarınızı hafifletmekle kalmaz aynı zamanda doğum süresini kısaltır ve bebeğinizi daha rahat dünyaya getirmenizde size yardımcı olur, doğum ağrılarını hafifletir.

“Sık ve çok kusma” yaşıyorsanız mutlaka doktorunuz tarafından tedavi edilmesi gereklidir.

Bunu Gördünüz mü?

Hamilelik Dönemi Testleri

Heyecenlı ve uzun bir yolculuktur hamilelilik dönemi. Hamilelik testleri bebek ve anne için herşeyin yolunda …