17 Şubat 2019
Ana Sayfa / Hamilelik / Hamilelik Dönemleri ve Şikayetleri / Hamilelik Döneminde Mide Bulantısı ve Kusma

Hamilelik Döneminde Mide Bulantısı ve Kusma

midesi-bulantisiHamilelik ve doğum mucizesini yaşayanlar bilir. Yeryüzünde hastaneye ve doktora gitmekten mutluluk duyduğumuz tek olay budur. Hamileliğin ilk 3 aylık döneminde sabah ya da akşam bulantılarını ve kusmayı açıklamak amacıyla birçok psikolojik ve fiziksel neden öne sürülmüştür. Hamilelikte hormonal ve metabolik değişimler göz önünde bulundurulduğunda bu belirtiler çok da şaşırtıcı değildir.

Yine, ilk 3 aylık dönemde daha sık yaşanan ve anne adayını rahatsız edebilen mide bulantısı ve kusmayı şimdiye kadar bilimsel olarak açıklanamamakla birlikte, bu durumun insan neslinin devamı için anne adayını uyarıcı bir sistem olarak değerlendirmek yalnış olmayabilir.

Özellikle sabahları artan mide bulantıları ve kusmalar akşamları da olabilmektedir.

Hamilelik döneminde mide bulantısı ve kusmayı hafifletmek için;

– Açık havada sık ve uzun yürüyüşler yapmak. Aktif bir hamilelik dönemi sadece ilk 3 aylık dönemdeki mide bulantılarını hafifletmekle kalmaz, rahat bir doğum geçirmenize ve kilo kontrolünüze de yardımcı olur.

– Yiyeceklerinize taze Zencefil ilave etmek veya zencefil çayı tüketmek, mide bulantılarını ve kusmayı azalttığı yapılan pek çok araştırmada gözlemlenmiştir. Günde 2-3 bardak yeterlidir. Çayınızda şeker yerine bal kullanmanız tavsiye edilir.

– Sabah bulantıları için açık pencere önünde derin derin nefes almak sizi rahatlatır.

– Herşeyden önemlisi negatif düşüncelerden kendinizi arındırmak sizi pek çok şikayetinize karşı rahatlatır. Hamilelik egzersizleri ve yoga sadece mide bulantılarınızı hafifletmekle kalmaz aynı zamanda doğum süresini kısaltır ve bebeğinizi daha rahat dünyaya getirmenizde size yardımcı olur, doğum ağrılarını hafifletir.

“Sık ve çok kusma” yaşıyorsanız mutlaka doktorunuz tarafından tedavi edilmesi gereklidir.

Bunu Gördünüz mü?

Hamilelik Dönemi Testleri

Heyecenlı ve uzun bir yolculuktur hamilelilik dönemi. Hamilelik testleri bebek ve anne için herşeyin yolunda …

Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.