12 Haziran 2024

Hamilelik Dönemi Testleri

gebelik-tansiyonHeyecenlı ve uzun bir yolculuktur hamilelilik dönemi. Hamilelik testleri bebek ve anne için herşeyin yolunda olup olmadığını anlamak için hamileliğin gereken dönemlerinde doktorunuz tarafından yapılan testlerdir. Rutin yapılan ultrason testleri de ayrıca önemlidir. Bu testlere değinmek istiyoruz bu yazımızda.

11.-14. Haftalar

Hamileliğin ilk üç aylık bölümünde en önemli hamilelik testleri, ikili tarama testidir. Burada, bebeğin ense kalınlığı ile bebeğin baş-popo mesafesi değerlendirilerek anneden alınan kandaki Beta HCG ve gebeliğe özgü bir protein olan PAPP-A değerlerine bakılır. İkili tarama testleri, özellikle Mongolizm denilen Down Sendromu varlığında ortaya çıkan Trizomi 21 ve Trizomi 18 gibi değerlere bakılarak belirlenir. Kan testi ve ultrason ölçümünün aynı gün yapılması gerekir. Down Sendromu ultrason taramasıyla ek bilgi sağlar.

16.-20. Haftalar

Hamileliğin ikinci üç aylık bölümünde en önemli hamilelik testleri üçlü ve dörtlü tarama testleridir. Üçlü / Dörtlü tarama testi ile yine Down Sendromu, genetik problemler, omurga hasarları görülme riskleri saptanır. İkili ve üçlü/dörtlü testlerin sonucunda artmış risk görülüyorsa, 11-14. haftalar arasında CVS adı verilen bir test yapılır veya 15-22. haftalar arasında amniyosentez yapılır.

18.-22. Haftalar

İleri düzey ultrasonografi ile bebeğin organlarına bakılır, beyinde-omurilikte, yüzde, kollar-bacaklarda, iç organlarda hayatı tehdit edecek ya da engelliliğe yol açacak önemli bir yapısal anormallik var mı değerlendirilir. Aynı zamanda kromozom anormallikleri için herhangi bir belirteç var mı diye bakılır. Her 100 bebekten 3’ünde doğumsal anormallikler olduğu, bunların da çoğunun ailesinde herhangi bir risk faktörü olmadığı düşünülürse her hamilenin 18-22. hamilelik haftaları arasında tercihen bir perinatologa detaylı ultrasonografi yaptırması uygundur.

24.-28. Haftalar

Bu dönemde, annede hamileliğe bağlı diyabet gelişip gelişmediği saptanabilir. Bu hormon, şekerin hücre içine girmesini engeller. 50 gr glukoz içirilerek yapılan şeker yüklemeden 1 saat sonra alınan kan şekerinin 140 mg/dL’nin üzerinde olduğu durumlarda, 100 gramlık glukoz testi yapılır. 100 gr glukoz yükleme testinde açlık ve şeker yükleme sonrası 1., 2., ve 3. saat bakılan kan şeker değerlerinden 2 veya daha fazlası sınır kabul edilen değerlerin üzerinde çıkarsa hamilelik diyabeti tanısı konulup, diyet ve egzersiz önerileri yapılır. Diyetle açlık ve tokluk şekerleri hedeflenen ölçüde kontrol edilemezse bir perinatolog veya endokrinoloji uzmanı ile beraberce insülin tedavisine başlanır.

Bunu Gördünüz mü?

Hamile Kıyafetleri Nasıl Olmalı?

Kendinizi bu döneminizde rahat ve mutlu hissedeceğiniz sağlıklı ve şık hamile kıyafetleri bulmanız artık çok …