21 Eylül 2019
Ana Sayfa / Hamilelik / Hamilelik Dönemleri ve Şikayetleri / Hamilelik Dönemi Kaşıntıları

Hamilelik Dönemi Kaşıntıları

hamilelik-doneminde-kasintiHamilelik dönemi kaşıntıları pek çok anne adayında sıkıntı verici olabilir..Bunun birçok nedeni olabilir ancak genelde genişleyen karın, bel ve meme çevresinde daha fazla görülür.

Hamilelikte Kaşıntı Nedenleri;

Cilt esnek bir yapıya sahiptir. Hamilelik döneminde büyüyen karın ve memeler ekstra bir esnemeye neden olur ve cilt gerilir. Bu gerilme nedeniyle cilt nem kaybeder. 20-23. haftalardan itibaren anne adayında karın belirginleşmeye ve kaşıntıya neden olmaya başlar. Göğüs ve karın bölgesinde oluşan çatlaklar, değişen hormon dengesi nedeniyle cildin hassasiyetinin artması el ve ayaklarda da kaşıntıya neden olabilir.

Yine hamilelik döneminde yükselen hormonların karaciğeri etkilemesi nedeniyle kaşıntı problemi yaşanabilir. Buna gebelik kaşıntısı ya da gebelik kolestazı adı verilir.

Kilo alımına bağlı olarak bacaklardaki şişlik ve oluşan varisler, egzama, mantar enfeksiyonu, besin alerjisi, safra kesesi hastalıkları da bu dönemde kaşıntı problemini tetikleyebilir. Butür şikayetler mutlaka doktora iletilmelidir.

Kaşıntıları hafifletmek için neler yapılabilir?

Öncelikle kaşıntının kaynağı doktor tarafından tespit edilmelidir. Eğer kaşıntılar cildin gerilmesine bağlı gelişen kaşıntılardan değilse doktor kontrolünde tedavi uygulanır.

Cildin gerilmesine ve nem kaybına bağlı kaşınmalarda ise;

  • Doktorunuzun önereceği nemlendirici krem kullanmak

  • Vazelin

  • Badem yağı

  • Parfümlü kozmetik ürünler ve parfüm kullanmak kaşıntıların daha çok artmasına yol açabileceği için kullanılmamalıdır.

  • Vücudun nem dengesini koruması için bol bol su içilmelidir.

  • Kaşınan bölgeyi sürekli kaşımamak gerekir. Çünkü sürekli kaşımak kaşıntıyı daha da artırabilir.

  • Çok sıcak suyla duş almak cildi kurutabilir Ilık su tercih edilmelidir.

Bunu Gördünüz mü?

Hamile Kıyafetleri Nasıl Olmalı?

Kendinizi bu döneminizde rahat ve mutlu hissedeceğiniz sağlıklı ve şık hamile kıyafetleri bulmanız artık çok …

Barkod Etiketi üretimi yapan firmaların işi ciddi bir iştir. Bu anlamda sizin de hangi firmayla çalışma yatığınız çok büyük önem taşır. Kullanım alanı sınırsızdır. Her alanda ve her sektörde bu etiketlere ihtiyaç duyulur. Etiket çeşitleri ve Barkod etiketleri, seri üretimle hazırlanmaktadır. Etiketler ahşap, plastik, metal ya da cam gibi ambalajlı ürünlerin üzerilerine ugulanır.
Mide botoksu midenin belirli yerlerine botoks maddesi enjekte etme suretiyle midedeki kasların çalışmasını sınırlandırmayı ve sayede midenin gıdaları sindirim sürecini yavaşlatarak buna bağlı olan açlık-tokluk hissi süresinin de uzatılmasını amaçlayan ameliyatsız kolay kilo verme tedavisidir. Botoks uygulanırken, midenin detaylı şekilde içerden görüntülenmesini sağlayan endoskopi uygulaması ile gerçekleştirilir. Bu sayede hastaya sadece gastroskpik uygulaması kadar bir rahatsızlık olur. Özellikle diyet programlarına ve düzenli egzersizlere uymakta zorlanan ve buna bağlı olarak da obeziteye yakalanan, bu yüzdende obezitenin sebep olduğu çeşitli sağlık sorunları olan kişiler için mide botoksu bir devrim niteliğindedir ve son yıllarda ülkemizde yaygın olarak kullanılmaktadır.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Termal Etiket Eco Termal etiket, yüzeyinde hami bir katman bulunmayan miktar çeşididir. Kumbara üzerine termal lamine edilmesi sonucunda oluşmaktadır. Kullanılan barkod yazıcının baş bölgesindeki ısı beraberlik birlikte termal sıvılaşma özelliği gösterir dahi bu şekilde Eco termal etiketin üzerine baskı alınır. Bu termal etiketlere yumruk termal olarak (ısıyla) yapılır ve yerde yüzden ribon kullanılmaz. Ribon kullanımı olmadığı için tahakküm maliyeti sıfıra yakındır.
Dijital Baskı ve baskı etiketi teknolojileri geliştikçe firmaların büyük ebatlı etiket ihtiyaçlarına da dijital çözümler sunulmaya başlamıştır. Böylece, birbirinden canlı renklerin ve kusursuz çizgilerin hakimiyetindeki büyük ebatlı dijital baskı etkileri; kurumsal firmaların reklam kampanyalarındaki en iddialı unsurlarına dönüşmüştür.