12 Haziran 2024

Hamilelerde Vajinal Mantar Enfeksiyonu

candida-albicans-mikrobuHalk arasında “maya” olarak bilinen ve hamilelerde vajinal mantar enfeksiyonu nedeni olan kandida (Candida albicans) fungal bir mikroorganizmadır. Hamilelerde genellikle vajinal kaşıntı, yanma, ağrı ve irritasyon ile nadiren idrar yapmada güçlük (dizüri) başlıca belirtileridir.

Hamilelik nedeniyle vücutta progesteron ve östrojen adı verilen kadınlık hormon düzeylerinin yükselmesine neden olur. Progesteron seviyesinin yükselmesi, genital bölgenin mantar etkeni ile mücadele etme kabiliyetini bastırarak hastalıklara yatkın hale getirir. Östrojen hormonu yükselmesi ise vajinal hücrelerinin bütünlüğünü kandida gibi mikroorganizmalara karşı bozar. Bütün vücudumuzda olduğu gibi vajinal sıvılarda da immünoglobülinler yani antikorlar vardır. Östorojen yükselmesi mikropları tanıyan antikorları azaltır. Hamilelik boyunca devam eden bu sorunlar, enfeksiyonun tekrar tekrar oluşmasına yol açabilir. Vajinal mantar enfeksiyonunun hamilelerde ortadan kaldırılması daha zordur. 7-14 gün arasında uzun süreli tedavi gerektirir. Hamile olmayan diğer hastalar için tedavinin süresini etkileyen harici ilaçlar kullanılırken, hamilelikte sadece uzun süreli tedavi için tasarlanan ilaç formları kullanılır. Diğer topikal yani haricen kullanılan antifungal ilaçlar için hamilelikte veriler sınırlıdır. Mikonazol ve klotrimazol krem, supozituvar,kremler tercih edilen ilaçlardır. Kullanımı kolay ve mükemmel etkinliği göz önüne alındığında, oral flukonazol, hastalarda vajinal kandidiyaz tedavisinde sıklıkla kullanılmaktadır. Bununla birlikte, gebelikte flukonazol kullanımı riskli olabilir. Tedavi genellikle belirtilerin hafifletilmesine yöneliktir. Harici kullanılan ilaçlar; vajinal kremler, vajinal supozituar olarak tasarlanmış olan ilaçlar tedavi için önerilmektedir.

Her ne kadar hem mikonazol hem de klotrimazol reçetesiz kullanılabilir olsalar da, hamileler hiç bir zaman kendilerini tedavi etmemeli ve bu ürünleri yalnızca bir uzmanının yönlendirmesi ile kullanmalıdırlar.

Bunu Gördünüz mü?

Hamile Kıyafetleri Nasıl Olmalı?

Kendinizi bu döneminizde rahat ve mutlu hissedeceğiniz sağlıklı ve şık hamile kıyafetleri bulmanız artık çok …