21 Eylül 2019
Ana Sayfa / Hamilelik / Hamilelik Dönemleri ve Şikayetleri / Hamilelerde Vajinal Mantar Enfeksiyonu

Hamilelerde Vajinal Mantar Enfeksiyonu

candida-albicans-mikrobuHalk arasında “maya” olarak bilinen ve hamilelerde vajinal mantar enfeksiyonu nedeni olan kandida (Candida albicans) fungal bir mikroorganizmadır. Hamilelerde genellikle vajinal kaşıntı, yanma, ağrı ve irritasyon ile nadiren idrar yapmada güçlük (dizüri) başlıca belirtileridir.

Hamilelik nedeniyle vücutta progesteron ve östrojen adı verilen kadınlık hormon düzeylerinin yükselmesine neden olur. Progesteron seviyesinin yükselmesi, genital bölgenin mantar etkeni ile mücadele etme kabiliyetini bastırarak hastalıklara yatkın hale getirir. Östrojen hormonu yükselmesi ise vajinal hücrelerinin bütünlüğünü kandida gibi mikroorganizmalara karşı bozar. Bütün vücudumuzda olduğu gibi vajinal sıvılarda da immünoglobülinler yani antikorlar vardır. Östorojen yükselmesi mikropları tanıyan antikorları azaltır. Hamilelik boyunca devam eden bu sorunlar, enfeksiyonun tekrar tekrar oluşmasına yol açabilir. Vajinal mantar enfeksiyonunun hamilelerde ortadan kaldırılması daha zordur. 7-14 gün arasında uzun süreli tedavi gerektirir. Hamile olmayan diğer hastalar için tedavinin süresini etkileyen harici ilaçlar kullanılırken, hamilelikte sadece uzun süreli tedavi için tasarlanan ilaç formları kullanılır. Diğer topikal yani haricen kullanılan antifungal ilaçlar için hamilelikte veriler sınırlıdır. Mikonazol ve klotrimazol krem, supozituvar,kremler tercih edilen ilaçlardır. Kullanımı kolay ve mükemmel etkinliği göz önüne alındığında, oral flukonazol, hastalarda vajinal kandidiyaz tedavisinde sıklıkla kullanılmaktadır. Bununla birlikte, gebelikte flukonazol kullanımı riskli olabilir. Tedavi genellikle belirtilerin hafifletilmesine yöneliktir. Harici kullanılan ilaçlar; vajinal kremler, vajinal supozituar olarak tasarlanmış olan ilaçlar tedavi için önerilmektedir.

Her ne kadar hem mikonazol hem de klotrimazol reçetesiz kullanılabilir olsalar da, hamileler hiç bir zaman kendilerini tedavi etmemeli ve bu ürünleri yalnızca bir uzmanının yönlendirmesi ile kullanmalıdırlar.

Bunu Gördünüz mü?

Hamile Kıyafetleri Nasıl Olmalı?

Kendinizi bu döneminizde rahat ve mutlu hissedeceğiniz sağlıklı ve şık hamile kıyafetleri bulmanız artık çok …

Barkod Etiketi üretimi yapan firmaların işi ciddi bir iştir. Bu anlamda sizin de hangi firmayla çalışma yatığınız çok büyük önem taşır. Kullanım alanı sınırsızdır. Her alanda ve her sektörde bu etiketlere ihtiyaç duyulur. Etiket çeşitleri ve Barkod etiketleri, seri üretimle hazırlanmaktadır. Etiketler ahşap, plastik, metal ya da cam gibi ambalajlı ürünlerin üzerilerine ugulanır.
Mide botoksu midenin belirli yerlerine botoks maddesi enjekte etme suretiyle midedeki kasların çalışmasını sınırlandırmayı ve sayede midenin gıdaları sindirim sürecini yavaşlatarak buna bağlı olan açlık-tokluk hissi süresinin de uzatılmasını amaçlayan ameliyatsız kolay kilo verme tedavisidir. Botoks uygulanırken, midenin detaylı şekilde içerden görüntülenmesini sağlayan endoskopi uygulaması ile gerçekleştirilir. Bu sayede hastaya sadece gastroskpik uygulaması kadar bir rahatsızlık olur. Özellikle diyet programlarına ve düzenli egzersizlere uymakta zorlanan ve buna bağlı olarak da obeziteye yakalanan, bu yüzdende obezitenin sebep olduğu çeşitli sağlık sorunları olan kişiler için mide botoksu bir devrim niteliğindedir ve son yıllarda ülkemizde yaygın olarak kullanılmaktadır.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Termal Etiket Eco Termal etiket, yüzeyinde hami bir katman bulunmayan miktar çeşididir. Kumbara üzerine termal lamine edilmesi sonucunda oluşmaktadır. Kullanılan barkod yazıcının baş bölgesindeki ısı beraberlik birlikte termal sıvılaşma özelliği gösterir dahi bu şekilde Eco termal etiketin üzerine baskı alınır. Bu termal etiketlere yumruk termal olarak (ısıyla) yapılır ve yerde yüzden ribon kullanılmaz. Ribon kullanımı olmadığı için tahakküm maliyeti sıfıra yakındır.
Dijital Baskı ve baskı etiketi teknolojileri geliştikçe firmaların büyük ebatlı etiket ihtiyaçlarına da dijital çözümler sunulmaya başlamıştır. Böylece, birbirinden canlı renklerin ve kusursuz çizgilerin hakimiyetindeki büyük ebatlı dijital baskı etkileri; kurumsal firmaların reklam kampanyalarındaki en iddialı unsurlarına dönüşmüştür.