30 Eylül 2023

Hamile miyim?

hamilelik-testiBebeğin varlığı, genel olarak sorunsuz bir döngünüz var ise beklenen adetin geçikmesi ile anlaşılır. Ancak adet gecikmesi mevsimsel değişimler ve çeşitli kişisel nedenlerden dolayı da meydana gelebilir. Ancak uzun süren adet gecikmelerinde hamilelik ihtimali değerlendirilmelidir. Bununla birlikte görülen adetin miktarı ve adetle birlikte oluşan belirtilerde farklılık varsa hamile olduğunuz söz konusu olabilir.

 Hamile olduğumu nasıl anlarım?

– Adetin kesilmesi.

– Göğüslerde dolgunluk, hassasiyet.

– Gögüs başı renginde koyulaşma.

– Bulantı, kusma.

– Bazı yiyecek ve içeklerin tat ve kokusuna karşı duyarlılık.

– Normal olmayan yorgunluk, halsizlik.

– Uykuya meğilli olma ve baş dönmeleridir.

– Sık sık idrara çıkma.

– Karnınızın alt kısmındaki dolgunluk şişkinlik ve hassasiyet.

– Karninizda kelebek kanat çırpıyormuş gibi bir duygu.

Zamanlarına göre hamilelik belirtileri ;

Hamilelik başlangıcı; Adetin kesilmesi  

2-8 hafta: Bulantı, kusma, yorgunluk, uykuya meğilin artması, baş dönmesi  

6-8 hafta:Sık sık idrara çıkma, göğüs uçlarında ve karındaki değişiklikler.

Bu belirtiler hamilelik ihtimalini haber vermekle birlikte hiç bir bilmsel geçerlilik taşımazlar. Çevresel ve kişisel nedenlerden dolayı da kolayca ortaya çıkabilirler. Kesin bir hamilelik tanısı için mutlaka doktorunuz gözetiminde hamile olup olmadığınızı test etmelisiniz. Doktorunuzun gözetiminde labaratuvar şartlarında yapılacak hamilelik test ve muayaeneleri (ultrason gibi) ile gebeliğiniz doğrulanmalıdır.

Hamile miyim?

Hamilelik İdrar test kitleri “pozitif” çıkması hamileliğinizi doğrulasa da yanlış sonuç verebilirler. Laboratuar ortamındaki idrar testleri ise adet gecikmesnin beşinci gününden itibaren güvenilir sonuç verir. Bu testler düşük hormon seviyelerini tanıyabildikleri için hazır testlere göre daha güvenilirdir. Bu nedenle kesin bir hamilelik tanısı doktor gözetiminde yapılacak gebelik testi ile doğrulanmalıdır.

Kan tahlillerinde “beta HCG” hormonunun varlığı , bebeğin geleceğinin müjdesidir. Bu hormonun kandaki seviyesi hamileliğin gününü belirlemektedir. Bundan sonrası, doğanın size verdiği en büyük hediye olan bebeğinizle yaşayacağınız 9 ayınızı takip etmek üzere bir Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanıyla birlikte hareket etmek olacaktır.

Bunu Gördünüz mü?

Hamilelikte Kişisel Bakım

Hamilelikte kişisel bakım önemlidir. Bu dönemde kişisel bakımınıza vereceğiniz önem doğum sonrasına da taşıyacağınız alışkanlıklara …