21 Eylül 2019
Ana Sayfa / Hamilelik / Emzirme / Gripli Anne Emzirebilir mi?

Gripli Anne Emzirebilir mi?

Gripli anne bebeğini emzirebilir mi? Emziren anneler, özellikle kış aylarında kendini gösteren grip salgınına yakalandıklarında bebeklerine de grip geçeceğini düşünerek bu dönemde emzirmeye ara vermek isterler. Grip anne sütünden bebeğe geçmez, solunum yoluyla geçer. Bu nedenle gerçekten emzirme döneminde grip olan anne emzirmeyi kesmemelidir. Çünkü enne sütü bebeğin enfeksiyonlara karşı koruyan maddeler içerir. Bu maddelere antikor adı verilir.

Grip olan anne bebeği ile yakın temasta olmaya devam eder. Bebeği bu dönemde gripten korumanın yolu onu sık sık emzirmekten geçer. Anne sütü ile besleyerek bebeğin bağışıklık sisteminin gelişimi desteklenir ve böylelikle bebeğiniz hastalıklara karşı korunur. Emzirme anne hastayken zor ve yorucu gelebilir bu nedenle sık sık ve azar azar emzirmenizi öneririz. Emzirme aralarında grip olan annenin dinlenmesi daha da önem taşımaktadır. Bu dönemde doktorunuzun da yönlendirmesiyle bebeğinizi emzirmeye devam edebilirsiniz.

Emziren annenin grip olduğunda dikkat etmesi gerekenler;

 1. Annenin bebeğini emzirmeden önce ve gün içerisinde ellerini sık sık yıkaması gerekir.

 2. Göğüs ucunun temiz olduğundan emin olunmalıdır.

 3. Emzirme esnasında öksürürken ya da hapşırırken annenin kafasını başka yöne çevirerek ağzını kapatması gerekir.

 4. Emzirme esnasında bebeğe doğru nefes alıp verilmemelidir. Başınızı omzunuzun üzerine doğru çeviriniz.

 5. Gribin solunum yoluyla bebeğe geçmesini önlemek için maske de kullanılabilir. Maske her kullanımda değiştirilmeli, maskeye dokunduktan sonra eller çok iyi yıkanmalıdır.

 6. Ev sık sık havalandırılmalıdır.

 7. Anne fırsat buldukça dinlenmelidir.

 8. Kesinlikle doktora danışmadan ilaç kullanılmamalı, mutlaka doktor kontrolünde ilaç alınmalıdır.

Gripten korunmanın yolları;

 1. Emziren anne grip salgınından kendini korumak için öncelikle beslenmesine çok dikkat etmelidir. Kapalı alanlarda bebeği ile dolaşmamaya özen gösterilmelidir.

 2. Grip salgınının sıklıkla yaşandığı kış aylarında da çeşitli ve yeterli beslenmek gerekir.

 3. Bol bol su içilmeli ve sıvı tüketilmelidir.

 4. C vitamini tüketimine özen gösterilmelidir. Vitamin alımı açısından çeşitli sebze ve meyveler tüketilmelidir.

 5. Haftada en az 2 kere balık gibi Omega-3 bakımından zengin gıdaların tüketilmesi önerilir.

 6. Şifalı bitki çayları tüketmek faydalıdır. Adaçayı, ıhlamur gibi.

 7. Bu dönemde sık ve ılık duş almak hem anneyi rahatlatır hem de mikroplardan arındırır.

Bunu Gördünüz mü?

Emzirmeyi Sonlandırmak

Emzirmeyi sonlandırmak sanıldığı kadar zor değil. Zor olan annelerin emzirmeyi nasıl bırakılacağını bilememesi ve endişe …

Barkod Etiketi üretimi yapan firmaların işi ciddi bir iştir. Bu anlamda sizin de hangi firmayla çalışma yatığınız çok büyük önem taşır. Kullanım alanı sınırsızdır. Her alanda ve her sektörde bu etiketlere ihtiyaç duyulur. Etiket çeşitleri ve Barkod etiketleri, seri üretimle hazırlanmaktadır. Etiketler ahşap, plastik, metal ya da cam gibi ambalajlı ürünlerin üzerilerine ugulanır.
Mide botoksu midenin belirli yerlerine botoks maddesi enjekte etme suretiyle midedeki kasların çalışmasını sınırlandırmayı ve sayede midenin gıdaları sindirim sürecini yavaşlatarak buna bağlı olan açlık-tokluk hissi süresinin de uzatılmasını amaçlayan ameliyatsız kolay kilo verme tedavisidir. Botoks uygulanırken, midenin detaylı şekilde içerden görüntülenmesini sağlayan endoskopi uygulaması ile gerçekleştirilir. Bu sayede hastaya sadece gastroskpik uygulaması kadar bir rahatsızlık olur. Özellikle diyet programlarına ve düzenli egzersizlere uymakta zorlanan ve buna bağlı olarak da obeziteye yakalanan, bu yüzdende obezitenin sebep olduğu çeşitli sağlık sorunları olan kişiler için mide botoksu bir devrim niteliğindedir ve son yıllarda ülkemizde yaygın olarak kullanılmaktadır.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Termal Etiket Eco Termal etiket, yüzeyinde hami bir katman bulunmayan miktar çeşididir. Kumbara üzerine termal lamine edilmesi sonucunda oluşmaktadır. Kullanılan barkod yazıcının baş bölgesindeki ısı beraberlik birlikte termal sıvılaşma özelliği gösterir dahi bu şekilde Eco termal etiketin üzerine baskı alınır. Bu termal etiketlere yumruk termal olarak (ısıyla) yapılır ve yerde yüzden ribon kullanılmaz. Ribon kullanımı olmadığı için tahakküm maliyeti sıfıra yakındır.
Dijital Baskı ve baskı etiketi teknolojileri geliştikçe firmaların büyük ebatlı etiket ihtiyaçlarına da dijital çözümler sunulmaya başlamıştır. Böylece, birbirinden canlı renklerin ve kusursuz çizgilerin hakimiyetindeki büyük ebatlı dijital baskı etkileri; kurumsal firmaların reklam kampanyalarındaki en iddialı unsurlarına dönüşmüştür.