30 Eylül 2022

Genç Kızlar için Sağlıklı Beden İmajı

genc-kizSağlıklı bir beden imajı genç olma yolunda ilerleyen erken kız çocukları için çok önem taşımaktadır. Bu yazımızda ergen kızınıza kendi beden ile kendini rahat hissetmesi için ona nasıl yardımcı olabileceğinizden bahsedeceğiz.

Kızlar sıklıkla alımlı görünme baskısı ile yüz yüze kalmaktadırlar. Mükkemmel bir beden veya görünüş arayışı onlar için ağır bedel ödemelerine neden olabilir. Kızınıza sağlıklı bir beden geliştirme ve devamını getirme ve kendine güvenini kazanması için neler yapabilirsiniz?

Negatif beden imajına neden olan faktörler;

Ergenlikte sağlıklı bir beden imajını devam ettirmek temel fiziksel değişiklikler ve duygusal değişimlerin bir parçasıdır. Bu dönem zorlayabilir. Kızların beden imajına zarar verebilecek bazı faktörler şunlardır;

  • Ergenlik ile doğal olarak kilo alma ve diğer değişiklikler

  • Akranlarının baskısı

  • Medyanın ideal kadın bedenini “ince olmak” mesajı ile reklam yapması

  • Annelerin kızlarının kilosu ve görünüşü ile ilgili aşırı derecede endişe duyması.

Uzmanlar genç kızların cinsel kimliği dışında bağımsız olarak düşünebilen, üreten bir cins olduğundan çok dış görünüşü ile değerlendirilen bir obje olarak görülmesinin, zararlı etkisini öne sürmektedirler.

Negatif beden imajının sonuçları;

Beden imajı kızların kendi hakkında ne hissettiğini etkileyebilen bir durumdur. Eğer kızınız kendi ideal beden imajına uyarak yaşamaz ise kendi bedeninden utanma veya yetersiz görmeye başlar. Bu durum, kızınızın kendine güveninin azalmasına, depresyon ve yeme bozuklukları gibi risklerin artmasına neden olabilir.

Ergen kız çocuklarının öğün atlamasına, yeterli beslenememesi hatta diyet haplarına bile müracat etmelerine neden olarak onlara zarar verebilir. Zayıflamak için sigaraya başlama, kozmatik ürünlerini çok kullanmaya başlama gibi alışkanlıklar geliştirebilirler. Bu durum onların konsantrasyonlarını etkileyerek başarısız olmaları ile sonuçlanabilir.

Kızınız ile beden imajı hakkında konuşun;

Kızınız ile bu konularda konuşmak onun kendi imajı ile kendini rahat ve güvende hissetmesini sağlar.

  • Kilo almanın ergenlik döneminin doğal bir parçası olduğunu anlamasını sağlayın.

  • Medya mesajları hakkında konuşun. TV programları, filmler, muzik videoları, web siteleri, magazinler, dergiler ve hatta bazı oyuncakların yalnızca kabul edilen beden imajının ne olduğunu anlatmakta ve bunu devam ettirmenin önemli bir amaç olduğu mesajını verdiği hakkında kızınızı bilgilendirin. Bu konuda kızınızın fikirlerini dinleyin ve onu gözlemleyin. Daima onu destekleyin.

  • İnternet kullanımlarını gözleyin. Ergenler sosyal medyada sürekli resim paylaşmakta ve geri dönüş almaktadırlar. Bu geri dönüşler göre görünüşleri hakkında benliklerini hissetmektedirler. Kurallarınızı koyun ve ergen kızınızın internet kullanımı ve gönderdiği mesajlar ve görüntüler hakkında konuşun. Yapıcı olmayı ihmal etmeyin.

  • Öz eleştiri yapın. Sağlıklı bir bedenin faklı ve çeşitli şekillerde olduğunu anlatın. Kızınıza bedeninden hoşlanmasını sağlayın ve onda en çok neden hoşlandığınızı öne çıkarın. Kusurlarını vurgalamaktan kaçının.

  • Daima pozitif bir dil kullanın.” İnce” veya “şişman” demek yerine kızınızın daha sağlıklı yeme alışkanlığı geliştirmesine odaklanın ve onu destekleyin. Aktif olmasını sağlayın. Aile üyeleri ve arkadaşlarının zararlı olabilecek lakaplarını, yakıştırmalarına karşı anlayışlı olmayın.

Bunu Gördünüz mü?

Tırnak Yeme Alışkanlığı Psikolojik bir Hastalığın Habercisi mi?

Toplum arasında tırnak yeme alışkanlığı sadece görüntüsel olarak kötü düşünülmemekte aynı zamanda aşağılanma, duygusal acı …